Revija Reporter
Slovenija

V Cerkljah ob Krki slovesnost ob odhodu zadnjega jugoslovanskega vojaka

STA

27. okt. 2013 6:00 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

V Cerkljah ob Krki je bila včeraj osrednja slovesnost ob odhodu zadnjega jugoslovanskega vojaka iz Slovenije pred 22 leti. Rdeča nit je bil zgodovinski diskurz bojev v Posavju, slišati je bilo tudi opozorila, da se od leta 1991 za stanje v Sloveniji ne moremo izgovarjati na nobenega drugega več, je poročal Radio Slovenija.

Slavnostni govornik, predsednik državnega sveta Mitja Bervar, je dejal, da je bila tamkajšnja vojašnica branik na poti k osamosvojitvi. Dejanja v času osamosvojitve so bila izraz junaštva vseh, ki so v usodnih trenutkih za narodne cilje zastavili najdragocenejše, svoje življenje. Ta izkušnja nas je politično in narodno povezala bolj kot karkoli drugega v naši novejši zgodovini, je dejal.

Poudaril je, da smo od leta 1991 sami odgovorni za stanje v naši državi in se ne moremo na nikogar izgovarjati, saj "na svoji zemlji smo mi gospodar. Državo smo si priborili, sedaj je na nas, kako z njo upravljamo." Ne glede na vse težave in krizo danes živimo v miru in to mora ostati naša največja vrednota, je še dejal Bervar.

Na prireditvi, ki sta jo v vojašnici Jerneja Molana v Cerkljah ob Krki organizirala Zveza veteranov vojne za Slovenijo in Združenje Sever, je zbrane nagovoril tudi načelnik Generalštaba Slovenske vojske, brigadir Dobran Božič. Izrazil je ponos, da se ta proslava po 22 letih odvija ravno v njihovi vojašnici, ki nosi ime po preminulem pripadniku teritorialne obrambe Jerneju Molanu.

Ob kulturnem programu je bila v vojašnici v Cerkljah ob Krki na ogled priložnostna razstava Posavskega muzeja Brežice Bil sem zraven in zračna plovila slovenske vojske, je še poročal radio.

V noči na 22. oktober pred 22 leti je iz koprskega pristanišča odplula ladja z zadnjimi vojaki jugoslovanske vojske. Odhod zadnjega vojaka po mnenju mnogih velja celo za vrh dogajanj v procesu slovenske osamosvojitve.

V Združenju za vrednote slovenske osamosvojitve ta trenutek razumejo kot dokončno simbolno gesto preloma s prejšnjim režimom in starimi totalitarnimi simboli. "Odhod zadnjega agresorskega vojaka ni pomenil samo sklepnega dela v procesu slovenskega osamosvajanja temveč tudi dokončno slovo od simbola rdeče zvezde in ikonografije, ki ima svoje mesto v zgodovini nekdanje skupne države," so zapisali v sporočilu za javnost.