Revija Reporter
Slovenija

Utegne Italija zahtevati izročitev udbovca Silva Gorenca?

Jože Biščak

7. dec. 2014 8:18 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

„Odgovorni za zločine niso odgovarjali pred mednarodnim sodiščem, kot so to odgovorni za zločine nacizma,“ je v poslanskem vprašanju ministrstvoma za notranje zadeve in pravosodje zapisal italijanski senator Severne lige Jonny Croiso, ki meni, da bi morali komunistični zločinci nekdanje Jugoslavije odgovarjati za svoja dejanja, piše hrvaški Večernji list. Crosio je imel v mislih pomor družine Ševo leta 1972, ki ga je zagrešil udbovski plačani morilec. Šef zvezne Udbe je bil takrat Silvo Gorenc, ki zdaj sodno preganja novinarje, ki pišejo o udbovskih umorih.

V italijanskem parlamentu je bila dana zahteva, da se razjasnijo avgustovski dogodki leta 1972, ko je bil v italijanskem mestu  San Dona di Piave pri Benetkah ubit hrvaški emigrant Stjepan Ševo in njegiva družina. Senator Jonny Crosio je glede tega zločina na italijanskem ozemlju postavil poslansko vprašanje, morilec naj bi bil Vinko Sindičić. Glede na sojenje, ki poteka v Nemčiji, je pričakovati, da bodo Italijani zahtevali tudi izročitev Silva Gorenca, ki je bil v času zločina prvi mož jugoslovanske Udbe. Tudi v Nemčiji namreč sodijo nekdanjima hrvaškima načelnikoma Udbe Josipu Perkoviću in Zdravku Mustaču, ki sta obtožena sodelovanja pri umoru pobeglega hrvaškega oporečnika Stjepana Đurekovića leta 1983.

Crosio se pri svojem poslanskem vprašanju sklicuje na britanske oblasti, saj so leta 1988 na Škotskem obsodili Vinka Sindičića na 15 let zapora zaradi poskusa umora hrvaškega disidenta. Prepoznan je bil kot agent jugoslovanske tajne policije. Britanska policija je takrat našla Sindčićev zapis, ki kaže, da je storil zločin v Italiji. Prav tako je takratni italijanski tožilec Giancarlo Bagarotto izjavil, da dokazi kažejo na to, da je umor izvedel prodesionlni morilec, ki je vezan na beograjske oblasti.

Spomnimo. Plačani morilec Udbe je 24. avgusta 1972 v italijanskem mestecu San Dona di Piave umoril 35-letnega Stjepana, 24-letno Tatjano in devetletno pastorko Rosemarie. Umor hrvaške družine je pretresel Italijo, kjer je bila družina na dopustu, in Nemčijo, ker so živeli v Stuttgartu in imeli tudi nemško državljanstvo. Sindičić je bil infiltrirani agent, ki je Ševove spoznal v Nemčiji. Tako je tudi vedel, da načrtujejo dopust v Italiji, zato se jim je pridružil. Po izjavah prič je z njimi 18. avgusta 1972 pripotoval v San Dona di Piave pri Benetkah, kjer so se nastanili v penzionu Bar Ristorante Centrale. Sindičić je naslednji dan z vlakom odšel v Trst, pet dni kasneje pa ga je družina pričakala na železniški postaji. Med vožnjo proti Benetkam je morilec, ki je sedel zadaj ob Rosemarie, izvlekel pištolo in Stjepana trikrat ustrelil v zatilje. Avtomobil je zapeljal v jarek, žena Tatjana pa je prijela orožje in iztrgala dušilec. Več ni mogla. Plačani udbovski morilec je proti njej večkrat ustrelil in jo smrtno ranil. Nato je prislonil pištolo še k otroški glavici in dvakrat sprožil. Deklica je bila v trenutku mrtva.