Revija Reporter
Slovenija

Uroš Čufer: pametni, a konfliktni naslednik Milana Cvikla

Nenad Glücks

31. mar. 2013 6:01 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Novi finančni minister Uroš Čufer je tesno povezan z bankami - po besedah svojega predhodnika Janeza Šušteršiča je Čufer v svoji predstavitvi pokazal, da bo advokat bank.

Uroš Čufer je rojen leta 1970, po končani bežigrajski gimnaziji so se z družino leta 1989 preselili v Francijo, kamor je Iskra za svojega predstavnika poslala njegovega očeta. Kot je pojasnil, se je prvo leto v Franciji moral naučiti jezika in se nato vpisal na ekonomsko fakulteto. Po diplomi je nadaljeval študij in leta 1999 na Université Paris IX-Dauphine doktoriral z disertacijo Denarna politika v Sloveniji. Po doktoratu se je odločal, ali bi ostal v Franciji ali se vrnil v domovino. Odločil se je za slednje in v letih od 1999 do 2004 vodil analitsko-raziskovalni center na Banki Slovenije. Leta 2004 se je zaposlil kot direktor upravljavskega centra za finančno upravljanje v NLB, postal je torej prvi računovodja banke. Je član nadzornega sveta LHB v Frankfurtu, član nadzornega sveta Banke Celje in predsednik odbora za revizijo te banke.

Naši viri pravijo, da dejansko na funkciji v NLB ni bil soodgovoren za plasiranje slabih kreditov, na to menda ni imel vpliva, saj ni bil član kreditnega odbora. Zanimivo je, koga je nasledil na mestu direktorja Upravljavskega centra NLB – Milana Cvikla, ki je postal aprila 2004 minister brez resorja, pristojen za evropske zadeve v vladi Antona Ropa, zdaj pa je član Evropskega računskega sodišča v Luxembourgu. Pri žurnalu24 so o Čuferju zapisali, da gre za pametnega, a konfliktnega bančnika. V času, ko je bil predsednik uprave NLB Božo Jašovič, se je neuspešno potegoval za mesto člana uprave te banke.  Vodil je projekt zniževanja stroškov v NLB in v predstavitvi v DZ dejal, da so te uspešno znižali za deset odstotkov.

Sodeloval je tudi pri projektu prestrukturiranja banke, ki ga je bilo treba poslati v Bruselj. Njegov nekdanji sodelavec nam ga je opisal kot precej sposobnega, delavnega, discipliniranega in trmastega. Opozarjajo pa na realno možnost, da bo pri reševanju NLB preveč upošteval ljudi na banki in manj interese davkoplačevalcev.

VEČ V TISKANI IZDAJI IN V TRAFIKI ZA TABLIČNE RAČUNALNIKE.