Revija Reporter
Slovenija

Uradno: Stranka Alenke Bratuškove gre h Golobu

STA
5 220

20. jun. 2022 15:54 Osveženo: 15:57 / 20. 6. 2022

Deli na:

Okrogla miza strank KUL Rešitve za boljšo Slovenijo.

Bobo

Na dopisnem kongresu SAB, ki je potekal od 13. do 15. junija, je 91,5 odstotka članov, ki so se ga udeležili, podprlo predlog sveta stranke, da se SAB pripoji k stranki Gibanje Svoboda. S to odločitvijo najvišjega organa stranke bo SAB prenehala obstajati, Gibanje Svoboda pa bo postalo njen pravni naslednik, so sporočili iz SAB.

Navedli so, da je bil dopisni kongres stranke SAB sklepčen. Na njem je sodelovalo 589 članov stranke, od teh jih je 539 glasovalo za pripojitev h Gibanju Svoboda, 39 članov je bilo proti, 10 je bilo vzdržanih, ena glasovnica pa je bila neveljavna.

"S to odločitvijo najvišjega organa stranke SAB bo stranka SAB prenehala obstajati, člani pa bodo svoje delo nadaljevali v pravni naslednici, to je Gibanje Svoboda," je v današnjem sporočilu za javnost še zapisal generalni sekretar SAB Jernej Pavlič.

Pred tem je pripojitev h Gibanju Svoboda podprl tudi zbor članstva LMŠ. Formalno združitev vseh treh strank je pričakovati še do konca meseca, združitveni kongres pa pred jesenskimi lokalnimi volitvami.

Z odločitvijo obeh strank se mora zdaj najprej seznaniti še kongres Gibanja Svoboda, ta bo potekal prihodnji ponedeljek, so danes za STA potrdili v stranki.

Vse tri stranke so sicer uradne postopke združevanja sprožile kmalu po aprilskih državnozborskih volitvah. Svet Gibanja Svoboda je v začetku maja sprejel sklep o povezovanju z LMŠ in SAB, izvršna odbora omenjenih strank pa sta sprejela sklep, s katerim sta svetu stranke predlagala, da podpre predlog Gibanja Svoboda za združevanje socialno-liberalnih strank in pooblasti predsednike strank za podpis ustreznih dokumentov za začetek postopka.

Predsednika obeh strank, Marjan Šarec in Alenka Bratušek, bosta zasedla tudi ministrska stolčka v 15. slovenski vladi pod vodstvom predsednika Gibanja Svoboda Roberta Goloba. Prvi je že prevzel vodenje ministrstva za obrambo, Bratuškova pa bo po sprejemu novega zakona o vladi prevzela vodenje ministrstva za infrastrukturo, do takrat pa je na tem ministrstvu državna sekretarka.