Tožnika nista izkazala potrebe po izdaji začasne odredbe, piše v sporočilu za javnost.
Kot so pojasnili, bi morala tožnika v zahtevi navesti okoliščine in dejstva, zaradi katerih bi lahko nastala škoda in stopnjo verjetnosti, da je takšna škoda težko popravljiva. Tega pa tožnika nista storila, saj sta v utemeljitvi že sama trdila, da nov razpis za evropska delegirana tožilca iz začetka julija in kasnejši razpisi ne bodo uspešni.
V svoji utemeljitvi sta se sklicevala na sporočilo Državno-tožilskega sveta (DTS), da je nov razpis pravosodnega ministrstva nezakonit in da v njem ne bo sodeloval, saj bi "s ponovnim odločanjem o izboru kandidatov sledil arbitrarni razlagi predpisov s strani vlade in pritrdil njenemu nezakonitemu odločanju". To pa po mnenju upravnega sodišča pomeni, da začasna uredba ni potrebna.
Sklep sodišča še ni pravnomočen. Možna je pritožba na vrhovno sodišče v treh dneh od vročitve sklepa.
Bo pa upravno sodišče o tožbi odločalo absolutno prednostno, so še sporočili v izjavi.
Glede meritorne obravnave tožbe je sodišče ugotovilo, da je DTS nesporno oblikoval predlog o kandidaturi tožnikov, s sklepom vlade pa je bila tožnikoma odvzeta možnost, da ju na Evropskem javnem tožilstvu imenujejo za evropska delegirana tožilca. Sklep vlade je tako mogoče opredeliti kot upravni akt, ki se ga lahko izpodbija v upravnem sporu. Dodajajo, da sta tožnika legitimirana za vložitev tožbe in da je bila tožba vložena pravočasno.
Frank Elerjeva in Oštir sta novo tožbo in zahtevo za izdajo začasne odredbe v primeru neimenovanja evropskih delegiranih tožilcev vložila prejšnji teden.
Tožbo sta vložila zoper sklep vlade, sprejet 27. maja, da se razveljavi postopek njunega imenovanja in ponovi razpis, ker da DTS ni dal na razpolago vsaj treh kandidatov za eno razpisano mesto, torej skupaj šest, ampak je vladi v potrditev predlagal samo dva - Frank Elerjevo in Oštirja. To po mnenju DTS ni v skladu z zakonodajo.
Upravno sodišče je sicer pred več kot enim mesecem sicer zavrglo prvo tožbo in zahtevo za začasno odredbo v primeru neimenovanja evropskih delegiranih tožilcev. Tožnika sta namreč tožbo vložila prezgodaj, saj še nista prejela sklepa vlade o neseznanitvi z imenovanjem evropskih delegiranih tožilcev. Po prejemu tega sklepa pa sta tožbo vložila ponovno.
Ministrstvo za pravosodje je sicer kljub številnim kritikam prejšnji mesec objavilo ponovljeni razpis za evropska delegirana tožilca iz Slovenije, nanj pa sta se prijavila le Oštir in Frank Elerjeva.
Pravosodno ministrstvo je danes na vprašanje STA odgovorilo, da bo s postopkom glede evropskih delegiranih tožilcev nadaljevalo, ko bodo prejeli pravnomočno odločitev upravnega sodišča v zvezi s tožbo zavrnjenih kandidatov v tej zadevi. Minister Marjan Dikaučič namerava upoštevati odločitev sodišča, so sporočili.
Za tožilca Mateja Oštirja in Tanjo Frank Eler je odločitev pričakovana
Oštir in Frank Elerjeva sta pojasnila, da je zavrnitev začasne odredbe pričakovana, saj sta edina prijavljena kandidata na novem razpisu pravosodnega ministrstva za položaj delegiranih evropskih tožilcev.
"Bi pa opozorila, da je sodišče v obrazložitvi jasno pritrdilo najinima navedbama, da gre pri izpodbijanem sklepu vlade za upravni akt. To pomeni, da so podane procesne predpostavke za sprejem vsebinske odločitve o zadevi, pri čemer bo o tem odločilo absolutno prednostno. Takrat bo šele znano, ali je bila odločitev vlade, da razveljavi prvi razpis zakonita ali nezakonita," sta zapisala v odzivu.
Upravno sodišče je v četrtek odločilo, da tožnika nista izkazala potrebe po izdaji začasne odredbe. Kot so pojasnili, bi morala tožnika v zahtevi navesti okoliščine in dejstva, zaradi katerih bi lahko nastala škoda in stopnjo verjetnosti, da je takšna škoda težko popravljiva. Tega pa tožnika nista storila, saj sta v utemeljitvi že sama trdila, da nov razpis za evropska delegirana tožilca iz začetka julija in kasnejši razpisi ne bodo uspešni.
Obenem je sodišče sporočilo, da bo o tožbi odločalo absolutno prednostno. Ugotovili so, da je sklep vlade, s katerim so v praksi razveljavili postopek imenovanja Oštira in Frank Elerjeve na položaj evropskih delegiranih tožilcev, upravni akt, ki se ga lahko izpodbija v upravnem sporu. Tožnika sta po presoji sodišča legitimirana za vložitev tožbe, tožba pa je bila vložena pravočasno.