Revija Reporter
Slovenija

Uprava NLB brez razrešnice za lansko delo

STA

27. jun. 2012 12:30 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Uprava Nove Ljubljanske banke (NLB) na današnji skupščini ni dobila razrešnice za lani opravljeno delo. Poleg predsednika uprave Boža Jašoviča, ki je konec lanskega leta sicer podal nepreklicni odstop s položaja, razrešnice niso dobili še David Benedek, Marko Jazbec, Robert Kleindienst in Claude Deroos ter Guy Snoeks iz vrst belgijske KBC.

O podelitvi razrešnice so delničarji na zahtevo KBC glasovali po posameznih članih uprave. Očitno je sicer med državo, ki jo je v tem primeru zastopala Agencija za upravljanje kapitalskih naložb RS (AUKN), in belgijsko KBC prišlo do šuma, saj je KBC med glasovanjem zahtevala premor.

Trenutni član uprave iz vrst KBC je sicer Guy Snoeks, ki je po Deroosovem odstopu z delom začel julija lani. Skupščina je o razrešnici njemu glasovala po prekinitvi, Snoeks pa razrešnice ni dobil.

Glede na to, da je KBC predlagala glasovanje po posameznih članih uprave, je očitno pričakovala razrešnico njihovima članoma. Na sestanku predstavnikov KBC in vlade med prekinitvijo skupščine AUKN ni bilo.

AUKN se je glasovanja o podelitvi razrešnice vzdržala pri Jašoviču in Benedeku, nato pa je glasovala proti razrešnici ostalim članom uprave. Proti razrešnici Jašoviču in Benedeku je tako glasovala KBC in še nekaj manjših delničarjev.

Težava naj bi bila v tem, da je vlada AUKN najprej poslala sklep o glasovanju proti razrešnici upravi, a ta ni bil veljaven. Ko je AUKN prejela veljavni sklep, ga je začela uresničevati.

Nadzorni svet je medtem dobil razrešnico za lani. Za je glasovala KBC, AUKN pa se je vzdržala.

NLB je lani ustvarila izgubo v višini 233 milijonov evrov, v prvem letošnjem četrtletju pa je izguba znašala 36,5 milijona evrov.

Lastniki NLB bodo danes odločali tudi o novi dokapitalizaciji banke, drugi v dobrem letu dni. Ker se država kot največji lastnik še ni uspela dogovoriti z zasebnim strateškim vlagateljem, se bo dokapitalizacija kot predvidoma začasna rešitev izvedla predvsem z izdajo pogojno zamenljivih obveznic.