Vodstvo ljubljanskega kliničnega centra je namreč ocenilo, da je ta rešitev bolj smiselna kot pa selitev v nebolnišnične objekte, zaradi boljše dostopnosti vse bolnišnične in druge infrastrukture ter možnosti čim boljše organizacije zaposlenih, so v sporočilu za javnost pojasnili na UKC Ljubljana.
Gre za prvo in drugo nadstropje še nedograjenega objekta Diagnostično-terapevtske službe, katerega temeljni kamen je bil postavljen že leta 2007. V objektu je bilo načrtovano, da bodo poleg obstoječih urgentnih služb in heliporta do leta 2011 vzpostavljeni center internistične intenzivne medicine, kardiovaskularna intenzivna terapija, center intenzivne terapije in nekatere skupne službe, so zapisali.
V prvem nadstropju, velikem okoli 1800 kvadratnih metrov, bi se po trenutnem načrtu nahajalo okoli 50 postelj, v drugem, velikem okoli 3000 kvadratnih metrov, pa 100. Projekt bi potekal v dveh fazah. Glede na trenutno stanje v objektu se bo najprej vzpostavilo kapacitete v prvem nadstropju, kasneje pa še v drugem.
V sklopu del bi tako uredili tlak, razsvetljavo, osnovno prezračevanje, centralni pult, toaletne prostore, inštalacije za ogrevanje in pline, s pregradnimi stenami pa bi uredili še čiste in umazane prostore.
Na UKC Ljubljana so se ob tem zahvalili zaposlenim za izredno hitro projektiranje.
Na podlagi primerljivih projektov je na podlagi končnega popisa začetna skupna ocenjena vrednost javnega naročila znašala 2.459.016,39 evrov. Po pogajanjih z več podjetji so bila dela oddana za 2.379.900 evrov podjetju Remont. Postopek je potekal s pogajanji brez predhodne objave, in sicer po 46. členu zakona o javnem naročanju, so še zapisali na ljubljanskem kliničnem centru.
Infektologinja Mateja Logar s klinike za infekcijske klinike UKC Ljubljana je namreč na včerajšnji novinarski konferenci o aktualnem stanju glede covida-19 opozorila, da so vse postelje za intenzivno terapijo bolnikov s covidom-19 zasedene. Tako se zelo trudijo, da vsem covidnim bolnikom, ki potrebujejo intenzivno zdravljenje, to tudi omogočijo. Po besedah Logarjeve je bilo včeraj ob 8. uri v UKC Ljubljana hospitaliziranih 163 bolnikov. V enoti za intenzivno terapijo so jih zdravili 35, od tega 30 na infekcijski kliniki in pet v na novo odprtih posteljah bivše ginekološke klinike.
V UKC Maribor imajo bolnike s covidom-19 medtem nameščene v drugi etaži klinike za ginekologijo s 50 posteljami in na oddelku za infekcijske bolezni s 24 posteljami. Trenutno urejajo prostore še v prvi etaži ginekološke klinike, kjer je po besedah pomočnice direktorja za zdravstveno nego Hilde Rezar na voljo dodatnih 40 do 45 postelj za bolnike s covidom-19. Sobe je treba ustrezno opremiti, med drugim s predelnimi stenami, priključki za kisik in monitorji za spremljanje vitalnih funkcij, je pojasnila v izjavi za medije.
Ker število bolnikov vztrajno narašča, so začeli že s postopki za odprtje četrte enote, to je na oddelku za pljučne bolezni na Pohorju. Tam bo prostora za dodatnih 50 bolnikov s covidom-19. "Četrto fazo bomo začeli takoj, ko bo treba, predvidoma v začetku naslednjega tedna. Lahko pa se zgodi, da bodo te namestitve potrebne že konec tega tedna," je v sredo povedal strokovni direktor UKC Maribor Matjaž Vogrin.
V Splošni bolnišnici Murska Sobota pa so odprli dve dodatni enoti za zdravljenje bolnikov s covidom-19, in sicer še v eni etaži na infekcijskem oddelku, preurejajo pa tudi pljučni oddelek. Po zadnjih podatkih imajo zasedenih vseh 61 postelj, od tega 10 bolnikov na intenzivni terapiji, so sporočili iz soboške bolnišnice.
Glede na stalno povečevanje števila bolnikov sproti pripravljajo dodatne postelje. Do 12. novembra jih bodo v skladu z navodili ministrstva za zdravje zagotovili 95 za bolnike z akutno boleznijo in 12 postelj za intenzivno zdravljenje.
Še zadnje priprave na povečanje kapacitet potekajo tudi v bolnišnici Golnik, ki jo je včeraj obiskal premier Janez Janša. "Hvala vsem v belih in modrih haljah, ki kljub vsemu zmorete," je po obisku zapisal na Twitterju in dodal, da nihče ne bo ostal brez potrebne zdravstvene oskrbe.
UKC Ljubljana v nedograjenih prostorih pridobil 150 dodatnih postelj
30. okt. 2020 6:00
Vodstvo Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana se je odločilo, da bo zaradi pomanjkanja prostorskih kapacitet izkoristilo prostore nedograjenega objekta Diagnostično-terapevtske službe. Po trenutnih načrtih bi tako pridobili kapacitete za okoli 150 postelj, so sporočili iz UKC Ljubljana. Projekt bo znašal dobrih 2,3 milijona evrov.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke