Progasti goz foto Davorin Tome Svet24.si

Išče se največja slovenska kača! Ljudem je ...

220820-Zel-3615 Svet24.si

Foto: Za “sendvič” vestno opravijo svoj hobi

1695633573-dsc09685-1695633263267 Necenzurirano

Predsednico republike zapušča ključni sodelavec

robert golob vecer rb Reporter.si

Trojni strel v koleno za Gibanje Svoboda ...

Zoran Zeljkovic Ekipa24.si

Konec dvomov! Nov pretres v zmajevem gnezdu: ...

Pivo in cvetje, tiskovna konferenca, Nika Zorjan Njena.si

S kom je Nika Zorjan odpotovala na Maldive?

pogacar 1 Ekipa24.si

Tako malo je manjkalo! Tukaj je posnetek, ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Tusk spodbuja Zagreb in Ljubljano h konsenzu glede reševanja spora o meji

Deli na:
Tusk spodbuja Zagreb in Ljubljano h konsenzu glede reševanja spora o meji

Foto: Reuters

Predsednik Evropskega sveta Donald Tusk je danes v Zagrebu ponovil, da EU spodbuja Hrvaško in Slovenijo, naj najdeta konsenz pri reševanju spora o meji ter postopek, ki bo najučinkovitejši in sprejemljiv za obe strani. Tusk se je danes v hrvaški prestolnici srečal s predsednico države Kolindo Grabar-Kitarović in premierjem Zoranom Milanovićem.

Po srečanju z Grabar-Kitarovićevo je novinarje zanimalo Tuskovo pojasnilo njegove ponedeljkove izjave na Bledu, ko je obžaloval prekinitev arbitražnega postopka.

"Vsak postopek morata sprejeti obe strani. Zato sam in Evropska unija spodbujamo Slovenijo in Hrvaško, naj dosežeta konsenz v tem sporu. Najpomembneje je najti postopek, ki bo učinkovit," je odgovoril Tusk, ki je izpostavil, da sta državi odličen primer sodelovanja in partnerstva v jugovzhodni Evropi.

Tudi Grabar-Kitarovićeva je danes znova izpostavila stališče Hrvaške, da je arbitražni sporazum s Slovenijo "nepopravljivo kompromitiran" ter da Hrvaška nima več zaupanja v arbitražni postopek.

Kot je še poudarila hrvaška predsednica, izhod iz arbitraže ne pomeni, da Zagreb ne želi reševati vprašanja meje. Pričakuje, da se bosta državi na koncu dogovorili, kako bosta nadaljevali reševanje spora o meji ter ostali pozitiven primer dvostranskega sodelovanja.

"Gre za dvostransko vprašanje. Kar pričakujemo in bomo cenili tako pri Evropski komisiji in Evropskem svetu kot tudi pri posameznih državah članicah je, da so ob tem vprašanju nevtralni, da ne podpirajo stališč ene ali druge strani, temveč jih spodbujajo k nadaljevanju iskanja rešitve," je izjavila.

Tusk se je zahvalil hrvaški predsednici in njenemu slovenskemu kolegu Borutu Pahorju za pismo o širitvi EU, ki ga je prejel v ponedeljek. "Dobro sodelovanje dveh držav v regiji in pri evropskih integracijah obeta. Zagotovo ga potrebujemo, posebej v regiji," je izjavil Tusk, ki je izrazil upanje, da bosta obe strani našli rešitev za občutljivo vprašanje meddržavne meje.

Pahor in Grabar-Kitarovićeva sta v ponedeljek Tusku v pismu predlagala sklic vrha EU skupaj s predstavniki držav članic procesa Brdo, na katerem bi obnovili zavezo k širitveni perspektivi za države Jugovzhodne Evrope.

V ospredju današnjih pogovorov Tuska in njegove gostiteljice Grabar-Kitarovićeve je bila sicer begunska kriza. Ob tem je Tusk dejal, da je sodelovanje med Slovenijo in Hrvaško pomembno tudi, ko gre za migracijske izzive, s katerimi se sooča Evropa. Med drugim je dejal, da ni nobenega opravičila za sovražne, rasistične in ksenofobne odzive na begunce in migrante.

Tudi po srečanju s hrvaškim premierjem Milanovićem je Tusk dejal, da sta se največ pogovarjala o begunski krizi.

"O migracijah bomo razpravljali tudi na oktobrski seji Evropskega sveta. Pozneje jeseni bodo evropski in afriški voditelji na srečanju v La Valeti razpravljali o sodelovanju med državami, ki so tranzitne, in tistimi, iz katerih prihajajo migranti. Prav tako bo organizirana konferenca na visoki ravni držav Zahodne Balkana o migracijskih tokovih," je napovedal Tusk po srečanju v Banskih dvorih.

To je bil prvi uradni obisk kakega predsednika Evropskega sveta v Zagrebu po 1. juliju 2013, ko je Hrvaška postala članica EU. Tusk je nazadnje uradno obiskal Hrvaško kot poljski premier ob slovesnosti pridružitve Hrvaške EU.