Revija Reporter
Slovenija

Tuji mediji: Vatikan menja cerkveni vrh v Sloveniji

STA

31. jul. 2013 16:49 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

O odstopu ljubljanskega nadškofa metropolita Antona Stresa in mariborskega nadškofa metropolita Marjana Turnška poročajo tudi tuji mediji. Veliko pozornosti je dogodku namenila italijanska tiskovna agencija Ansa, ki v nizu novic zapisala, da gre za posledico finančnega zloma mariborske nadškofije. Poglobljeno o zadevi piše tudi Vatican Insider.

Slednji na spletni strani pod naslovom "Finančna transparentnost: zdaj so na vrsti škofje" piše, da je do odstopov prišlo "zaradi finančnega zloma v višini 800 milijonov evrov". Po oceni avtorja gre pri pozivu nadškofoma k odstopu za "zelo močan ukrep Vatikana do Cerkve v Sloveniji". Ob tem spomni, da je v povezavi s to zadevo že prejšnji papež Bendikt XVI. februarja 2011 sprejel odstop Turnškovega predhodnika Franca Krambergerja.

"Prav dogajanje v mariborski nadškofiji, kjer je bil nekaj let pomožni škof tudi ljubljanski nadškof Stres, je v središču vatikanskega ukrepa. Zadeva je glasno eksplodirala leta 2010, ko je Sveti sedež po vrsti izrednih zahtevkov za posojila, naslovljenih na Rim, v Slovenijo poslal apostolskega vizitatorja," pojasnjuje Vatican Insider.

Kot nadaljuje, se je pri tem pokazala "neprijetna podoba nadškofije, ki si je prek tveganih finančnih operacij nabrala za rekordnih 800 milijonov evrov dolgov" pri bankah za nakup deležev v telekomunikacijskih in televizijskih podjetjih, "vključno z mrežo, ki je predvajala tudi pornografske programe".

Odtod ukrep Benedikta XVI. glede nadškofa Krambergerja, nadaljuje Vatican Insider. "Toda rekonstrukcija dejstev je pokazala, da se je nespametno finančno ravnanje začelo že najmanj v letu 2003. In izkazala se je tudi resna odgovornost monsignorja Stresa, ki je bil leta 2009 imenovan za ljubljanskega nadškofa, in monsignorja Turnška, že nadškofa koadjutorja, ki je nasledil monsignorja Krambergerja. Od tod torej njun današnji odhod s prizorišča," interpretira Vatican Insider.

Ob tem se sprašuje, ali "to tako odločno posredovanje" v primeru mariborske nadškofije "nakazuje, da se bo pot strogega preverjanja finančnih ravnanj, kar zahteva papež Frančišek, z vatikanske banke IOR razširila tudi na vodstva škofij po vsem svetu".

Ansa pa je pod naslovom "Papež: Zlom mariborske nadškofije, odstavil dva škofa" povzela uradno sporočilo tiskovnega urada Svetega sedeža iz Vatikana, da sta oba nadškofa odstopila v skladu z 2. odstavkom 401. kanona zakonika kanonskega prava, kar po navedbah Anse pomeni, da sta odstopila zaradi "resnih razlogov".

Kot je še navedla Ansa, je do tega prišlo "po finančnem zlomu mariborske nadškofije v vrednosti 800 milijonov evrov". Italijanska tiskovna agencija je podrobno povzela tudi odstopni izjavi obeh nadškofov in dodala, da ju bosta v obdobju do imenovanja njunih naslednikov nadomestila škofa Andrej Glavan in Stanislav Lipovšek.

Podobno so o dogajanju poročale tudi ostale tiskovne agencije, med njimi francoska AFP, hrvaška Hina, nemška dpa, avstrijska APA in avstrijska katoliška tiskovna agencija Kathpress ter ameriška AP. Vesti tiskovnih agencij pa na svojih spletnih straneh danes objavljajo mediji po vsem svetu - od npr. italijanskih La Repubblice in Il Sole 24 Ore, Radia Vatikan, britanskega Telegrapha in nemškega Welta do ameriških ABC in NBC News ter Huffington Posta ter celo nekaterih azijskih medijev.

Nekateri od njih obenem povzemajo slovenske medije, da je odstavitev nadškofov posledica finančnih škandalov in odraz "reformne" politike papeža Frančiška, da se za finančno hazardiranje mariborske nadškofije kaznuje najvišje predstavnike slovenske Cerkve, kakor se je izrazila Hina. Ocenjuje še, da je bila s tem povezana tudi predčasna upokojitev Krambergerja.