Revija Reporter
Slovenija

Tudi poslanci o posledicah davka na sladke pijače

STA

7. dec. 2014 12:51 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Trije pristojni parlamentarni odbori bodo v sredo razpravljali o morebitni uvedbi davka na sladke pijače. Glavni razlog za uvedbo davka naj bi bil omejevanje prekomernega uživanja sladkih pijač pri mladostnikih. Vendar pa predlagatelji seje iz NSi opozarjajo na posledice davka za živilskopredelovalno industrijo. Pritrjujejo jim tudi v gospodarstvu.

Posledice uvedbe davka na sladke pijače bodo na skupni seji pretresali trije odbori DZ

Skupna seja odbora za finance in monetarno politiko, odbora za gospodarstvo in odbora za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je sklicana na pobudo poslancev NSi. Ti so namreč prepričani, da uvedba davka na sladke pijače ne bi pripomogla k zmanjšanju debelosti med otroci, bi pa to dodatno ohromilo živilskopredelovalno industrijo.

Vlada, ki je davek napovedala, predloga zakona še ni oblikovala, vendar pa NSi v zahtevi za sklic navaja trditve ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, ki želi, da bi leta 2015 uvedli davek na sladke pijače. Kot poglavitni razlog za uvedbo davka na sladke pijače se omenja, da bi z njim omejili prekomerno uživanje sladkih pijač pri otrocih in mladostnikih, iz naslova davka pa bi se v državni proračun steklo osem milijonov evrov.

Vendar pa se proti davku opredeljujejo tudi gostinci v okviru Obrtno-podjetniške zbornice. Napovedane trošarine na sladkor in sladila v brezalkoholnih pijačah po njihovi oceni ne bodo imele zdravstvenih učinkov na prebivalce, bodo pa dodatno obremenile gostince in proizvajalce pijač. Tako so bili tudi z napovedjo kmetijskega ministra Dejana Židana, da so v osnutku zakona o davku na sladke pijače izvzeti sokovi, nektarji in še nekateri izdelki, le deloma zadovoljni.

Je pa minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravko Počivalšek na predstavitvi svoje kandidature napovedal, da si bo prizadeval za ustavitev zviševanja davkov za gospodarstvo. Ne ve sicer, kako bo z davkom na sladke pijače, meni pa, da bi se morali pri tem davku, "če se skrivamo za tem, da je razlog zdravje", prej lotiti kakšnih drugih pijač.

Medtem pa v podjetjih, ki se ukvarjajo s pridelavo sladkih pijač, bijejo plat zvona. Tako je direktor mirnske Dane Marko Hren na petkovi novinarski konferenci opozoril, da ob morebitni uvedbi posebne trošarine za sladke pijače pričakujejo dodatni strošek v znesku 680.000 evrov. Če bi jim trošarino uspelo prevaliti v cene izdelkov, bi prodaja padla za približno 15 odstotkov, v nasprotnem primeru pa je po njegovih napovedih pričakovati izgubo, ukinitev določenih programov in odpuščanja.

Odbor za pravosodje bo za nujni postopek v DZ pripravil novelo zakona o odvetništvu

Predlog novele zakona o odvetništvu omejuje finančne učinke nove, še ne uveljavljene odvetniške tarife. Z novelo zakona, ki se obravnava po nujnem postopku, se določajo nižja plačila za tiste storitve odvetnikov, ki jih krije proračun. Tako bi bila odvetnik, postavljen po uradni dolžnosti, in odvetnik, ki izvaja storitve brezplačne pravne pomoči, upravičena do plačila v višini polovice zneska, ki bi jima sicer pripadal po odvetniški tarifi.

V odvetniški zbornici imajo do predloga vlade pomisleke. Kot je v izjavi za nekatere medije poudaril predsednik zbornice Roman Završek, predlog novele ni kompromisen, zbornica pa pri njegovem nastanku ni sodelovala in se glede cen teh storitev z ministrstvom za pravosodje ni dogovarjala. Spomnil je, da so pristali že na kompromisno tarifo v višini 0,459 evra na odvetniško točko, čeprav je zanje ta vrednost prenizka.

Novela zakona o odvetništvu sicer prinaša še nekatere druge spremembe - obveznost javne objave seznama izbrisov iz imenika odvetnikov vključno z razlogom in obveznost javne objave poimenske sestave vseh disciplinskih organov in organov pristojnih za presojo kršitev. V te spremembe gredo zaradi večje transparentnosti delovanja odvetnikov, dodajajo na ministrstvu.