S provokatorjem Žavbijem je koalicija dobila svojega Grimsa: še Janša je v primerjavi z njim retorični vajenec
14. nov. 2024 6:00 Osveženo: 8:16 / 14. 11. 2024


Lenart Žavbi, poslanec Gibanja Svoboda
Ko sta družbene elite v antiki prevzela pohlep in razvrat in ju vodila v propad, je uspelo priti na površje krščanstvu. Danes je svet preplavil spet pohlep, a še v širši dimenziji, prevladuje primitivizem, vulgarizem, a na vidiku ni ničesar, kar bi lahko prineslo očiščenje, katarzo in nekakšno odrešitev.
Včasih je bila »na vrhu« elita, bili so ljudje, ki kaj vedo, ki imajo moralne vrednote, širino, oliko! In danes? Kam sodijo politikanti, ki v večini držav in tudi v Sloveniji vodijo ljudstvo? Demokracija? Je še to, kakor jo je leta 1863 definiral ameriški predsednik Abraham Lincolna, ko je dejal, da je demokracija »vlada ljudstva po ljudstvu za ljudstvo«? Oblast naj bi torej bila v rokah ljudstva, ki nosilce oblasti samo izbira, odločitve teh nosilcev pa naj bi bile v prid ljudstva.
Vladajo nam tisti, ki znajo bolj »kričati«
Rojstno mesto demokracije naj bi bile sicer grške Atene, kjer so vladali bogati aristokrati. V 6. stoletju pred našim štetjem se je eden od njih – Klejsten – domislil, da se bo v bitki za prevlado naslonil na ljudstvo in si zagotovil premoč. In tako so v nekem obdobju v atenski skupščini sedeli neolikani kmetje, neizobraženi trgovci in obrtniki. No, v tej neposredni demokraciji seveda ni bilo prostora za ženske, sužnje in tujce.
Celotna vsebina je na voljo le naročnikom.
Preberite celoten članek
Sklenite naročnino na Reporterjeve digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
Postanite naročnik
- Spletna stran brez oglasov
- Ekskluzivne zgodbe, razkrita ozadja in poglobljeni intervjuji
- Izbrani članki iz tiskane izdaje Reporterja že v nedeljo ob 20. uri
- Dostop do digitalnega arhiva Reporterjevih člankov
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke