Komisija DZ po zakonu o preprečevanju korupcije ni sprejela sprememb poslovnika, ki so jih predlagali v SD, Zares in DeSUS. Alojz Posedel (Zares) je napovedal, da bodo koalicijski poslanci poslovnik poslali v presojo ustavnemu sodišču, predsednik komisije Branko Marinič pa meni, da koalicija ščiti predsednika protikorupcijske komisije Draga Kosa.
Kot je po današnji seji povedal Posedel, 14. člen poslovnika komisiji DZ omogoča, da od komisije za preprečevanje korupcije zahteva mesečno stalno sprotno poročanje o vseh primerih, prijaviteljih, ovadbah in fazah postopkov. "To je za nas nesprejemljivo," je v izjavi za javnost poudaril Posedel.
Po njegovih besedah gre tu za ogromno osebnih podatkov, ki "so lahko potem uporabljeni tudi za politična obračunavanja". Takšen konkreten primer se je že zgodil, ko je komisija DZ po zakonu o preprečevanje korupcije v letu 2009 poslala komisiji za preprečevanje korupcije, ki jo sicer vodi Drago Kos, zahtevo po imenih vseh funkcionarjev, ki so sodelovali pri internacionalizaciji problema nabave patrij, je povedal Posedel.
Prepričan je, da gre za neposreden vpliv in vmešavanje v delo Kosove komisije. Franc Jurša (DeSUS), Anton Kampuš (SD) in Posedel zato pri tem ne želijo sodelovati, je povedal.
Ustavno sodišče je sicer že dvakrat zavrnilo pobudo za presojo poslovnika. Posedel pa poudarja, da je v sklepu zapisalo, da poslovnik komisije ne more nalagati komisiji za preprečevanje korupcije več, kot določa zakon o preprečevanje korupcije. Trije člani komisije imajo po njegovem mnenju izkazan pravni interes, da bo ustavno sodišče o tem odločalo.
Marinič pa je v kasnejši izjavi za javnost poudaril, da je bil poslovnik prvotno sprejet z dvotretjinsko večino, kar pomeni, da je zanj glasoval tudi vsaj en poslanec koalicije. Po njegovem mnenju je presenetljivo, da nekateri, ki so sprva glasovali za poslovnik, "sedaj povedo, da niso vedeli, o čem glasujejo, kar je zelo neresno".
V zvezi s tem je Alojz Posedel sicer povedal, da je koalicijski poslanec, ki je pri prvem glasovanju podprl poslovnik, danes tudi pojasnil, da je takrat glasoval po takratnem vedenju. Ko pa je spoznal, kaj pomeni takšna sprememba poslovnika, pa je "kategorično odločen, da pri takšnem delu ne bo sodeloval", je še povedal Posedel.
Marinič pa je v izjavi še dejal, da se je poglobitev nadzorne funkcije komisije DZ izkazala za smiselno predvsem v zadnjem času. V primeru bilmastifov je namreč Drago Kos imel prijavo suma korupcije, vendar ni ukrepal, je opozoril Marinič. Šele kasneje po dogodku je Kos povedal, da sedaj pa komisija preučuje prijavo.
Glede očitka Posedela, da je komisije DZ Kosovi komisiji poslala zahtevo po imenih vseh funkcionarjev, ki so sodelovali pri internacionalizaciji problema nabave patrij, je Marinič dejal, da je Kosova komisija dolžna komisiji DZ poslati poročilo o svojem delu.
Ob obravnavi poročila Kosove komisije je komisija DZ ugotovila, da Kos v poglavju o mednarodni dejavnosti ni niti z besedo navedel zadeve Patria. Komisija DZ je zato Kosu naložila dodatno pojasnilo o tem primeru.
Po prepričanju Mariniča je koalicija jasno pokazala, da ščiti Kosa in da ne dovoli, da bi komisija DZ opravljala svojo funkcijo nadzora nad delom Kosove komisije. "S tem pa Dragu Kosu daje možnost, da lahko tudi v prihodnje ribari v kalnem," je sklenil Marinič.