Trda roka klana Brede Pečan
10. avg. 2011 5:25 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017
Ob nedavni stavki v Luki Koper se je spet postavilo vprašanje, kdo ima dejansko glavno besedo v tem pomembnem logističnem podjetju, katerega večinski 51-odstotni lastnik je Republika Slovenija. Da ta oseba ni rosno mladi predsednik uprave Gregor Veselko (letnik 1974), je na svojem blogu sredi prejšnjega tedna namignil tudi nekdanji minister za promet Marko Pavliha.
Ob nedavni stavki v Luki Koper se je spet postavilo vprašanje, kdo ima dejansko glavno besedo v tem pomembnem logističnem podjetju, katerega večinski 51-odstotni lastnik je Republika Slovenija. Da ta oseba ni rosno mladi predsednik uprave Gregor Veselko (letnik 1974), je na svojem blogu sredi prejšnjega tedna namignil tudi nekdanji minister za promet Marko Pavliha.
»Veselka spoštujem in (večinoma) podpiram, le raznovrstnih slabonamernih pritiskov iz svoje neposredne ali bližnje okolice bi se moral znebiti. Moj dobrohotni nasvet Gregorju je naslednji: naivnosti se človek prej ali slej otrese z leti in izkušnjami, vendar je priporočljivo, da jo poskuša odpraviti že prej.«
Nesprejemljivo je, meni Pavliha, ravnanje z delavci, ki delajo v Luki Koper po izkoriščevalskih podizvajalcih za minimalno mezdo in pod nečloveškimi pogoji. Pavliha pravi, da se vodstvo Luke ne more in ne sme pred tem zatiskati oči, in tako upravo kot predsednika nadzornega sveta ter ministra za promet Patricka Vlačiča poziva, da nemudoma začnejo reorganizacijo in urejanje delovnopravnih ter socialnih razmerij v podjetju v skladu z veljavnimi predpisi in etičnimi načeli. »Vsi delavci naj bodo neposredno zaposleni v Luki, brez posredovanja nekakšnih slamnatih podjetnikov, katerih namen je zgolj polnitev lastnih žepov na račun diskriminiranih delavcev, ki večini prihajajo z onkraj naših meja,« Pavliha poziva pristojne. O (ne)zakonitosti stavke, ki pomeni eno od osnovnih, z muko in krvjo pridobljenih pravic delavcev, pa lahko po njegovem presoja le sodišče in nihče drug. Niti uprava, ki je stavko takoj razglasila za nezakonito.
Naši viri s Primorskega pravijo, da ima glavno besedo v Luki Koper družinski klan Brede Pečan, sedanje poslanke Pahorjeve SD, ki je bila več let županja Izole. Zdi se jim absurdno, da v Luki Koper najbolj kratijo pravice delavcev tisti, ki se predstavljajo za socialdemokrate in levičarje. Glavno besedo v Luki naj bi tako imel namestnik predsednika uprave Tomaž Martin Jamnik, ki je brat poslanke SD Brede Pečan in stric predsednika uprave Kapitalske družbe Boruta Jamnika. Slednji je v intervjuju za Reporter januarja lani seveda zanikal, da bi imel karkoli pri imenovanju svojega strica v upravo Luke Koper: »Pri njegove imenovanju nisem sodeloval. Celo opozarjal sem tiste, ki so me o njem spraševali, naj bodo pri tem posebno previdni. Ne gre pa spregledati njegovih kompetenc. Več let je bil kapetan dolge plovbe, državni sekretar na ministrstvu za promet, direktor za pomorstvo, vodja dveh pomembnih podružnic Luke Koper, vse to v času, ko jaz nisem bil član uprave Kapitalske družbe ali imel kakršnegakoli vpliva.«
Pred nekaj meseci pa so v Luki zaposlili še Gorazda Jamnika, brata Boruta Jamnika, oziroma še enega nečaka Brede Pečan in Tomaža Jamnika, in sicer na mestu vodje financ in računovodstva, kar je zelo pomembna funkcija v podjetju.
Dolgoletni prijatelj Boruta Jamnika pa je tudi član uprave Luke za ekonomiko in finance, Marko Rems. Namesto predsednika uprave Gregorja Veselka, ki je na tej funkciji menda po zaslugi nekdanje Pahorjeve »stevardese« Simone Dimic in razvpitega lobista Andraža Vehovarja že dobri dve leti, naj bi Luko Koper dejansko s trdo roko do delavcev obvladoval klan Brede Pečan.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke