Revija Reporter
Slovenija

Tonin izpostavil sramotno statistiko: Od 264 ovadb zaradi bančnega kriminala do danes le dve obsodbi

STA

18. jul. 2017 13:52 Osveženo: 10:03 / 09. 8. 2017

Deli na:

Poslovanje bank je treba natančno preiskati, zoper odgovorne za nastalo bančno luknjo pa ukrepati, je danes poudaril vodja poslancev NSi Matej Tonin.

V NSi so prepričani, da bi pregon bančnega kriminala okrepila njihova predloga novele zakona o sodiščih in novele zakona o državnem tožilstvu, ki sta minuli teden prestala prvo obravnavo.

NSi je z namenom krepitve pregona bančnega kriminala predlagala, da bi pri okrožnih sodiščih ustanovili specializirane oddelke za bančno kriminaliteto in znotraj tožilstva poseben oddelek za pregon tega kriminala. Kljub bojazni koalicije, da bi s tem otežili organizacijo znotraj sodišč, so poslanci v DZ prejšnji teden predloga podprli kot primerna za nadaljnjo obravnavo.

Še po predstavitvi stališč se predlogoma ni obetala podpora, je na današnji novinarski konferenci spomnil Tonin in poudaril, da jih ta presenetljiv preobrat navdaja z optimizmom. Zdaj v NSi pričakujejo, da bodo poslanci septembra predloga novel zakona tudi sprejeli.

Že v okviru razprave v DZ so v NSi opozorili, da zakonodaja sedaj ne pozna posebne oblike specializiranosti področja preiskovanja in sojenja v zadevah bančnega kriminala. Izkušnje in soočenje z bančnim kriminalom pa kažejo na visoko mero neučinkovitosti pravosodnega sistema pri izvedbi postopkov, ki bi se zaključili s sodnim epilogom v obliki obsodilne ali pa oprostilne sodbe.

Tonin je glede tega danes postregel s po njegovem mnenju zgovorno statistiko. "Do konca leta 2016 je bilo prijavljenih 245 sumov bančnih kaznivih dejanj. Ovadenih je bilo 264 oseb," je ponazoril Tonin in ob tem dodal, da sta bila od teh obsojeni zgolj dve osebi. "Izplen je resnično slab," je ocenil.

Da bi bil pregon bančnega kriminala učinkovitejši, je tako treba po njegovih besedah drugače organizirati delo sodišč in tožilstev. "Poanta specializiranih sodišč in tožilstev je v tem, da se na enem mestu praktično zbere vso znanje, ki je potrebno za pregon tovrstnega kriminala," je pojasnil. Temu je po njegovih navedbah naklonjen tudi minister za pravosodje Goran Klemenčič.

S tem bi sledili italijanski in islandski praksi. "Italijani so za pregon mafije ustanovili posebna sodišča ter jim dali posebno vlogo, posebne finance in posebno varovanje," je pojasnil. Na Islandiji pa v zaporu že sedi devet "najbolj izpostavljenih visokih bančnih funkcionarjev", pa tudi 30 pomembnih finančnih uradnikov in drugih, ki so sodelovali v bančnem kriminalu.

Tonin je še izpostavil dva primera bančnega kriminala, ki bi ju po predlogu NSi učinkoviteje preganjali. To so najemi kreditov v švicarskih frankih ter sumi pranja denarja in financiranja terorizma z iranskimi posli v NLB v letih 2009 in 2010, kar je sicer tudi že pod drobnogledom DZ.