Revija Reporter
Slovenija

Tonin: Levica ne razočara pri tem, kako poskuša demontirati Slovensko vojsko

STA

3. feb. 2022 17:37 Osveženo: 17:38 / 03. 2. 2022

Deli na:

Matej Tonin

Primož Lavre

Obrambni minister Matej Tonin je današnjo napoved Levice, da bo začela zbirati podpise za referendum glede zakona o ratifikaciji sporazuma z organizacijo OCCAR, označil za neustavno. V skladu z 90. členom ustave "referendumi v zvezi z ratifikacijami mednarodnih pogodb niso dovoljeni", je poudaril Tonin in pobudo Levice označil za nagajanje.

"Bi rekel, da Levica ne razočara pri tem, kako poskuša demontirati Slovensko vojsko," je glede pobude Levice dejal minister.

Stranka Levica je namreč danes začela zbirati podpise za začetek zakonodajnega referenduma o zakonu o ratifikaciji sporazuma z Organizacijo za sodelovanje pri skupnem oboroževanju (OCCAR), ki bi omogočil nakup osemkolesnih oklepnikov tipa boxer. Zakon je v sredo potrdil državni zbor, Levica pa ga je skušala preprečiti že s pobudo za razpis posvetovalnega referenduma, a neuspešno.

"Gre za evidentno zlorabo inštituta referenduma," je danes na novinarski konferenci v Ljubljani poudaril Tonin. "Gre za ratifikacijo mednarodne pogodbe in v skladu z ustavo takšen referendum ni dovoljen," je poudaril in spomnil, da je ustavno sodišče glede tovrstnih vprašanj že odločalo.

Napovedal je, da bo vlada pobudo izpodbijala na ustavnem sodišču, pri tem pa je izrazil tudi pričakovanje, da bo sodišče hitro ugotovilo, za kaj gre in pobudo zavrnilo.

Levica jo mora sicer najprej še formalno vložiti v postopek in Tonin je izrazil pričakovanje, da stranka s tem ne bo zavlačevala še nadaljnjih sedem dni.

Prepričan je, da pobuda, ki je namenjena preprečitvi ratifikacije sporazuma z OCCAR, ne bo uspela. "Ta mednarodna pogodba bo ratificirana še v tem mandatu, zato ker si slovenski vojaki resnično zaslužijo najboljše, kar je na trgu dosegljivo," je poudaril minister. Gre za zagotavljanje njihove varnosti in kredibilnosti Slovenije v zvezi Nato in širše v mednarodni skupnosti, je dodal.

Poudaril je, da so se nabave oklepnikov lotili "maksimalno racionalno". "Nismo nič več načrtovali 130 in več vozil, tako kot vlade pred nami, ampak dejansko kupujemo tisto najnujnejše, to pa je 45 vozil," je dejal.

Za Levico in tudi ostale stranke v opozicijski koaliciji KUL je sicer sporna predvsem predvidena cena nabave. Ta je od leta 2017, ko se je začelo razmišljati o nabavi boxerjev, narasla iz 207 milijonov evrov na predvidenih 412 milijonov.

Uradno sicer še ni ponudbe organizacije OCCAR, vendar je tudi obrambno ministrstvo v preteklih razpravah v državnem zboru pojasnilo, da je projekt nabave boxerjev res ocenjen na 412 milijonov evrov, a za 53 vozil in ustrezno podporo za njihovo vzdrževanje, logistično podporo in usposabljanje, medtem ko bi morala biti cena za načrtovanih 45 vozil ustrezno nižja.

Tonin je danes informacije Levice glede vrednosti nabave osemkolesnikov boxer označil za "absolutno netočne podatke". Kot je napovedal, bodo šele po ratifikaciji sporazuma dobili prvo ponudbo OCCAR, kar bo "štartna pozicija" za začetek pogajanj. Si pa sam želi, da bi do podpisa pogodbe z OCCAR prišlo "še pred aprilom", torej še v mandatu te vlade.

Vozila boxer je označil za "najboljše, kar trg trenutno ponuja". "To si slovenski vojaki tudi zaslužijo zaradi njihove varnosti in zato, ker to opremo kupujemo za nadaljnjih 20, 30 let. Zato si ne moremo privoščiti, da bi kupovali 10, 15 let staro opremo," je dejal. Spomnil je, da imajo ta vozila tudi v Veliki Britaniji, Nemčiji, Nizozemski in Španiji.

Na novinarski konferenci je Tonin sicer izrazil tudi zadovoljstvo, ker je DZ v sredo sprejel tudi resolucijo o splošnem dolgoročnem programu razvoja in opremljanja Slovenske vojske do leta 2035. "To bo bo omogočilo slovenski vojski, da obrani domovino, hkrati pa tudi zagotavlja mir, pomaga pri zagotavljanju miru in varnosti v naši bližnji soseščini," je komentiral minister.

Poudaril je, da se je v Slovenski vojski obrnil tudi trend pridobivanja novih kadrov in da so lani in predlani prvič po desetletju zabeležili več prihodov kot odhodov. Zadovoljstvo je izrazil tudi, ker se vse več mladih odloča za prostovoljno služenje vojaškega roka. Lani se jih je po njegovih besedah prijavilo 600, kar je desetkrat več kot pred leti.