Revija Reporter
Slovenija

Tonin: Krščanski demokrati zavračamo avtoritarne prakse in ideje razdiralne utopične levice

STA

5. sep. 2020 6:00

Deli na:

Matej Tonin

Twitter/NSi

NSi je povezovalna stranka, je most sodelovanja, kjer se srečata levica in desnica, je v govoru na slovesnosti ob 20-letnici stranke dejal njen predsednik Matej Tonin. Kot pomembno je izpostavil, da je stranka vstopila v zdajšnjo vlado. Slavnostni govornik Donald Tusk pa je poudaril, da Slovenija potrebuje močno krščansko-demokratsko stranko.

V orisu vrednot, ki jih zagovarja stranka, je Tonin podaril, da je NSi stranka, ki v politični prostor prinaša odprtost in povezovanje, in to, kot je dejal, niso politične puhlice: "To je naš modus operandi. Je naša kultura sobivanja, v katero verjamemo."

Krščanski demokrati po besedah Tonina zavračajo avtoritarne prakse in ideje razdiralne utopične levice. Zavračajo tudi neoliberalne paradigme, češ da bo za vse poskrbela nevidna roka trga. Verjamejo pa v skupnost, povezovanje in skupno dobro, pa tudi v Boga, pri čemer spoštujejo različnost. "Pri nas so dobrodošli vsi. Nikogar ne sprašujemo, v kaj veruje, ampak v kaj verjame," je izpostavil.

Spomnil je na začetke Slovenskih krščanskih demokratov (SKD), za naslednike katerih se smatrajo v NSi. Opozoril je, da brez krščanske demokracije in Demosa, katerega del je bila SKD, danes ne bi govorili o samostojni Sloveniji. Takrat, kot je dejal, ljudi niso razočarali "in jih ne bomo razočarali niti danes, ko je duh časa naplavil nove, drugačne, a nič manj resne izzive".

Stranka po prepričanju Tonina ponuja odgovore na številne izzive, zato lahko brez sramu rečejo: "Krščanski demokrati imamo vizijo in rešitve, poznamo pravo pot in imamo pogum, da jih uresničimo."

V govoru se je Tonin dotaknil tudi vstopa stranke v trenutno vladno koalicijo. Kot je dejal, je bil vstop v težkih časih, ko je izbruhnil uničujoč koronavirus, odgovorno dejanje. "Brez kančka dvoma smo namreč razumeli, da je Slovenijo potrebno rešiti pred uničujočo pandemijo in da ni časa za nove volitve ali politično kupčkanje. Verjamem, da smo se odločili pravilno. Če bi bila NSi danes pred enako izbiro, bi se sam ponovno odločil enako," je dejal.

Dejal je še, da je ponosen, da je lahko predsednik NSi, ter izrazil prepričanje, da bodo krščansko demokracijo uspešno gradili tudi v prihodnjih letih.

Slavnostni govornik, predsednik Evropske ljudske stranke, katere del je poleg SDS in SLS tudi NSi, Donald Tusk, pa je poudaril, da Slovenija potrebuje močno krščansko-demokratsko stranko nič manj kot pred 30 leti, ko je Lojze Peterle postal njen prvi premier. "Vaša država potrebuje odgovorne politike, ki se zavzemajo za odprto in razvijajočo se družbo, ki spodbuja človekovo dostojanstvo, svobodo, pravičnost, solidarnost in odgovornost. Potrebuje stranko, ki izbere dejstva namesto vzgibov, dialog namesto konfrontacije in mostove namesto zidov. Preprosto povedano - potrebuje vas," je dejal.

NSi po besedah Tuska potrebuje tudi Evropa, ob čemer je spomnil, da bo Slovenija kmalu predsedovala Svetu EU: "Za uspešno predsedovanje EU bo premier Janez Janša potreboval pomoč in podporo vseh vpletenih. Gre za timsko delo in ne za samostojni nastop. In NSi ima vse spretnosti, znanja in izkušnje, ki so potrebne za prispevanje k tem skupnim prizadevanjem," je dejal. Dodal je, da verjame v NSi.

NSi je bila ustanovljena 4. avgusta 2000 po izstopu iz združene SLS+SKD Slovenske ljudske stranke. Njen prvi predsednik je bil Andrej Bajuk. Na svojih prvih volitvah leta 2000 je dobila 8,66 odstotka glasov, na naslednjih volitvah je svoj rezultat nekoliko izboljšala, na volitvah leta 2008 pa je izpadla iz DZ. Vanj se je znova vrnila tri leta pozneje.

Po odstopu Ljudmile Nova s čela stranke je njeno vodenje leta 2018 prevzel Tonin. Pod njegovim vodstvom je stranka na volitvah istega leta dobila 7,16 odstotka glasov in ostala v opoziciji. Po padcu vlade Marjana Šarca je vstopila v koalicijo s strankami SDS, SMC in DeSUS.