Revija Reporter
Slovenija

Tonin je ustavno pritožbo Levice označil za nesmiselno

STA

14. dec. 2020 16:56 Osveženo: 17:08 / 14. 12. 2020

Deli na:

Minister za obrambo Matej Tonin.

Bobo

Levica po ocenah obrambnega ministra Mateja Tonina nadaljuje s politikantskimi in nedržavotvornimi akrobacijami. "Z nesmiselnimi ustavnimi pritožbami želi svojim podpornikom pokazati resnost in intenzivnost boja proti SV," je navedel potem, ko je poslanec Levice Luka Mesec vložil zahtevo za oceno ustavnosti zakona o zagotavljanju investicij v SV.

"Za parlamentarno stranko je žalostno, da poskuša na takšen način demontirati eno izmed temeljnih institucij države. Tisto, kar očitajo vladi v zadevi STA, sami počnejo v primeru SV," meni obrambni minister.

Če bi bilo s sklepom o nedopustnosti referenduma o zakonu o zagotavljanju sredstev za investicije v SV v letih od 2021 do 2026 karkoli narobe in ne bi bil vložen v skladu z zakonom o referendumski in ljudski iniciativi, po ministrovem prepričanju DZ sploh ne bi glasoval o njem.

Iz pravnega mnenja dveh uglednih ustavnih pravnikov jasno izhaja, da se nujnost zakona ne izraža zgolj v časovni, ampak tudi v vsebinski komponenti, je še poudaril Tonin.

Pravno mnenje, s katerim razpolaga ministrstvo za obrambo, sta izdelala Matej Avbelj in Igor Kaučič, sestavljeno je iz petih delov. Iz sklepa pa izhaja, da so pri omenjenem zakonu izpolnjeni vsi trije pogoji, zaradi katerih referendum zoper navedeni zakon po ustavi ni dopusten. Ti trije pogoji so: pravni predpis mora po svoji obliki biti zakon, vsebovati mora nujne ukrepe za zagotovitev določenih ustavnih vrednot, te pa so obramba države, varnost in odprava posledic naravnih nesreč.

Koordinator Levice Luka Mesec pa je danes vložil zahtevo za presojo ustavnosti omenjenega zakona, ki v letih od 2021 do 2026 predvideva 780 milijonov evrov sredstev za vojaške naložbe. Po njegovih besedah je razlog vrsta nedoslednosti v postopku sprejemanja zakona. Ustavnemu sodišču predlaga njegovo razveljavitev.

LMŠ, Levica, SD in SAB so pred nekaj dnevi vložile tudi zahtevo za oceno ustavnosti sklepa, s katerim je DZ na predlog vlade odločil, da je referendum o tem zakonu nedopusten. Tudi pri tem opozarjajo zlasti na pomen postopka. "Zakon mora biti vložen po nujnem postopku, omenjeni pa je bil po rednem. Prav tako mora biti sklep o nedopustnosti referenduma predlagan sočasno s predlogom zakona, in ne pet mesecev pozneje, kot je bilo v tem primeru," je danes svoje mnenje ponovil Mesec.