Kolegij predsednice državnega zbora je prejšnji teden sklenil, da bodo poslanci novelo zakona o RTV Slovenija, ki jo je vložilo ministrstvo za kulturo, obravnavali po skrajšanem postopku, niso pa sporočili, kdaj bo o njej odločal državni zbor.
Znano je, da si koalicija želi sprejeti zakon še pred parlamentarnimi počitnicami, ki pa se začnejo prihodnji teden. Vladni predlog lahko po proceduri prehiti predloge poslanskih skupin, zato je zakon o RTVS prevzelo ministrstvo, saj je predlog, ki so ga vložile koalicijske poslanske skupine, prehitelo nekaj predlogov SDS.
Toda tudi če bo zakon sprejet, lahko SDS na zakon vloži zahtevo po referendumu, kar je storila že v primeru novele zakona o vladi. Če bodo torej poslanci v tem tednu pred počitnicami sprejeli vladni predlog zakona o RTV Slovenija, bo zelo verjetno SDS v osmih dneh zbrala 2500 podpisov za pobudo za zbiranje podpisov.
Predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič bo nato verjetno podobno kot pri referendumski pobudi glede zakona o vladi določila, da se zbiranje podpisov začne 1. septembra in konča 5. oktobra, v tem času pa morajo pobudniki zbrati najmanj 40 tisoč overovljenih podpisov državljanov.
V vsem tem času bo veljal stari zakon, po katerem bo po odobritvi programskih svetnikov za novega direktorja TV Slovenija imenovan Uroš Urbanija, ki je bil v prejšnji vladi direktor urada za komuniciranje. Ker bodo pobudniki najverjetneje zbrali zahtevano število podpisov, bomo o zakonih odločili volivci na referendumu, ki bo v novembru, ni pa nujno, da hkrati z lokalnimi volitvami, saj koaliciji ni v interesu čim večja volilna udeležba.
Za zavrnitev zakona mora opozicija na volišča pripeljati najmanj dvajset odstotkov volilnih upravičencev, to je vsaj 340 tisoč svojih privržencev, ki jih mora biti več kot podpornikov zakona. To je za opozicijo zelo težka naloga, ampak dokler ne bodo znani rezultati referenduma, novi zakon ne bo začel veljati.
Ta predvideva zmanjšanje programskih svetnikov s sedanjih 29 na 17, od katerih bo državni zbor imenoval le dva. Sedanje vodstvo RTV Slovenija bi zamenjal štiričlanski upravni odbor, vsi sedanji funkcionarji, vključno z Urbanijo, če bo prevzel položaj direktorja TVS, pa bodo predčasno končali mandat. Spremembe bi se začele uveljavljati šele naslednje leto, do takrat pa bo lahko sedanje vodstvo na položajih.
V koaliciji sicer napovedujejo, da imajo v primeru referendumske pobude rezervni načrt: državni zbor naj bi odpoklical programske svetnike, ki jih je imenoval, takih je 21 od 29, nato imenoval nove, ki bi zamenjali vodstvo RTV Slovenija. Toda to se zdi precej nerealno.
Spomnimo se na poskus Janševe vlade, da bi zamenjala nadzornike RTVS, ki jih je imenovala prejšnja vlada. Razrešeni so se pritožili na upravno sodišče, ki je sklep vlade razveljavilo in jih vrnilo na prejšnja mesta. To se utegne zgoditi tudi v primeru odpoklica programskih svetnikov.