Po istem vzorcu je tudi Janša deset let pozneje ustanovil svoj medijski imperij Nova24TV in še nekaj portalov (že prej je imela SDS svoj tednik Demokracija), katerega delničarji so bili člani stranke in njeni podporniki, pozneje pa so ga dokapitalizirali madžarski medijski mogotci, ki so izpostave premierja Viktorja Orbana.
Ključni problem SDS je njena finančna odvisnost od premierja sosednje države, kar se nenazadnje kaže tudi v njeni politiki v EU, zdaj tudi uradni politiki slovenske države. Nobeno kosilo ni zastonj, in tudi Orbanova pomoč ni zgolj nesebična. Evropski poslanci iz vrst SDS v Evropskem parlamentu vneto zagovarjajo Orbanove interese. Kot prej Milan Zver zdaj tudi Romana Tomc kot vodja slovenske delegacije ELS poleg dokumentacije svoje matične politične skupine ELS, v kateri so tudi priporočila, kako naj glasujejo, prejema podobna navodila stranke Fidesz. Kadar niso skladna z ELS, ubogata Orbana.
Nobeno kosilo ni zastonj, in tudi Orbanova pomoč ni zgolj nesebična. Evropski poslanci iz vrst SDS v Evropskem parlamentu vneto zagovarjajo Orbanove interese.
Tako je bilo tudi na najbolj odmevnih glasovanjih leta 2019 in 2020: v primeru kriminalizacije spolne vzgoje na Poljske in resolucije o Poljski in Madžarski. Tudi na glasovanju v skupini ELS sta Tomčeva in Zver (prav tako tudi Franc Bogovič iz SLS) glasovala proti novemu poslovniku, na podlagi katerega bi lahko izključili poslance iz vrst Fidesza, vendar je bil, kot je znano, kljub temu sprejet, Fidesz pa je posledično zapustil tako poslansko skupino kot ELS.
S prihodom SDS na oblast je ta podpora prerasla na državno raven: v sporih med Madžarsko (in Poljsko) ter drugimi članicami lahko Orban pričakuje podporo Slovenije, kot se je to zgodilo že pri zapletu glede razdeljevanja evropske pomoči ob pogoju izpolnjevanja vseh standardov EU, nazadnje pa še v aktualnem sporu zaradi zakona o LGBTI, s katerim Madžarska diskriminira to skupnost. V tem smislu je Orban dejansko investiral v Janšo, ne le v njegove medije.
Poleg tega so se okrepile tudi madžarske investicije v Sloveniji. Pod Janševo vlado je državni Telekom za pet milijonov evrov prodal Planet TV madžarski medijski hiši TV2 Orbanovega zaveznika Jozsefa Vide. Istemu kupcu je želel prodati tudi TS Media, ki izdaja portal Siol.net, vendar je ponudil prenizko ceno, dva milijona evrov, medtem ko je bil srbski poslovnež Dragan Šolak s svojo družbo United Group pripravljen odšteti pet milijonov evrov. Ker najboljši ponudnik ni bil pravi, so prodajo TS Media ustavili.
VEČ V TISKANI IZDAJI REPORTERJA IN TRAFIKI24