V omenjenem sindikatu so namreč že marca opozarjali na nezadovoljstvo strank s pogodbenimi izvajalci, svet delavcev Pošte pa je takrat tudi podal prijavo na inšpektorat za delo, a na njihove ugotovitve še vedno čakajo.
Zanima jih, zakaj inšpekcijski postopek traja toliko časa. "Očitno so vse prijave in celo kršitve zakonov sprejemljive, razen v primerih, ko politika pritisne na inšpektorje. To vidimo sedaj pri preverjanju spoštovanja odlokov in to smo videli pred leti v primerih podizvajalcev v Luki Koper. Enaka obravnava na Pošti Slovenije pa je očitno drugotnega pomena," pravijo v sindikatu.
Ob tem ugotavljajo, da je glede implementacije PCT-pogoja trenutno za inšpektorje na prvem mestu pravna formalnost oziroma izpolnjen PCT in ne varnost ter zdravje delavcev. Glede na predpise za zajezitve epidemije je namreč z vidika delodajalca dovolj samotestiranje, na terenu pa lahko po navodilih inšpektorjev stranke od pismonoš zahtevajo pogoj hitrega antigenskega testa.
V sindikatu priznavajo, da delavci v praksi odklanjajo in kršijo odlok vlade, ki od njih zahteva, da bi morali pri vročanju priporočenih in paketnih pošiljk pri strankah preverjati, ali izpolnjujejo PCT-pogoj. Ker bi to bistveno podaljšalo njihov delovni čas, ki se konča, ko opravijo dostavo vseh pošiljk, tega ne počnejo.
Sindikat poštnih delavcev prevzema vso odgovornost za to odločitev in bo delavcem nudil tudi potrebno pravno zaščito, enako pa pričakuje tudi od drugega reprezentativnega sindikata. Pri tem poudarja, da se zaveda resnosti epidemije, saj so doslej v dialogu z delodajalcem uveljavljali številne preventivne ukrepe.
Od delodajalca so tudi zahtevali, da organizira preverjanje pogoja PCT pred vhodi na pošte, saj je nesmiselno, da to opravljajo zaposleni na okencu, ko je stranka že vstopila na pošto.
Kot so še zapisali, pričakujejo, da bo vnema inšpektorata, kakršno izkazuje pri preverjanju odlokov, ki so nastali čez noč, obveljala tudi pri preverjanju pravic vseh delavcev, ki veljajo že več kot 20 let.
Na Pošti Slovenije so pojasnili, da že od začetka epidemije pristojne institucije opozarjajo na svojo vlogo in nujno potrebne drugačne rešitve v zvezi z nekaterimi ukrepi glede na dejavnost, ki jo opravljajo.
Tudi ob uveljavitvi ukrepov, povezanih s preverjanjem izpolnjevanja pogoja PCT, ki so stopili v veljavo septembra, so odgovornim predlagali izvzetje pošte iz dela predpisanih ukrepov, saj so ti zaradi dejavnosti in velikosti sistema težko izvedljivi, v določenem delu pa izvedljivi le z nujnimi prilagoditvami, kot v pozivu ugotavljata tudi oba reprezentativna sindikata.
Že takrat so izpostavili, da upravljajo mrežo 482 poslovalnic. Pri družbah za zasebno varovanje so sicer preverjali, ali jim lahko zagotovijo kader, ki bi pomagal preverjati izpolnjevanje pogoja PCT pri vhodu v poslovalnice, a jim tega žal nihče v Sloveniji ni mogel zagotoviti.
Zdaj so v dogovorih za zagotovitev kadra z Združenjem Sever, študentskimi servisi, Društvom šoferjev in avtomehanikov, prostovoljnimi gasilskimi društvi in podobno, v poštnih poslovalnicah, kjer so uspeli zagotoviti varnostnike ali študente, pa preverjanje že poteka pri vhodu.
Glede preverjanja izpolnjevanja pogoja PCT pri vročanju poštnih pošiljk na Pošti Slovenije menijo, da iz odloka ne izhaja obveza pismonoš po preverjanju pogoja pri naslovnikih pošiljk na dostavi ob vročanju poštnih pošiljk.
Morajo pa pogoj PCT izpolnjevati pismonoše in ostali zaposleni, katerih delo poteka na terenu s strankami. V ta namen so uredili vse potrebno tudi za testiranje zaposlenih v poštnem prometu s hitrim testom, ki ga izvajajo zunanji izvajalci, kar pa je na območju celotne države zelo težko zagotoviti.