Prvopodpisani pod javnim pismom je sociolog in politolog Rudi Rizman, podpisalo ga je še 74 predstavnikov znanstvenega in akademskega življenja, med njimi osem bivših rektoric in rektorjev.
"Svoje prepričanje utemeljujemo na dosedanji škodljivi, radikalno nestrpni in izključujoči politiki stranke SDS, za katero smo prepričani, da v slovenski politični prostor ne more prinesti napovedane politične stabilnosti in družbenega razvoja, ker je nesprejemljiva na več ravneh," so zapisali v javnem pozivu.
Po njihovem mnenju je politika SDS nesprejemljiva zaradi vrednot, saj s svojo avtoritarnostjo, izključevanjem, težnjo po podrejanju družbenih sistemov, orbanizacijo in nacionalističnim populizmom pomeni veliko nevarnost za demokratično kulturo in politične procese v državi.
Trdijo, da je nesprejemljiva ekonomsko in socialno, saj želi izpeljati brezglavo privatizacijo podjetij, javnega šolstva in zdravstva. Nesprejemljiva je tudi z vidika vpeljave potrebnih ukrepov proti dramatičnim podnebnim spremembam, saj je SDS večkrat pokazala, da sodi med tako imenovane zanikovalce vpliva človeka na klimatske spremembe, s čimer odkrito zasmehuje znanstvene ugotovitve, trdijo podpisniki pisma.
Po njihovi oceni je nesprejemljiva tudi z vidika politične in medijske kulture, saj se poslužuje odkrite retorike sovraštva, nestrpnosti, ksenofobije, homofobije in laži, pri čemer uporablja svoja medijska trobila za propagando, širjenje ideologije, lažnih novic in teorij zarot, diskreditacij posameznikov ali političnih nasprotnikov.
Kot trdijo, je nesprejemljiva zaradi neposrednih pritiskov na sodstvo, odkritih poskusov njegove lustracije, podrejanja in zaničevalnega odnosa, ko gre za obisk sodišč in prevzemanje sodnih pozivov.
Za njih je nesprejemljiva zaradi reinterpretacij in potvarjanj zgodovinskih dejstev, odnosa do NOB, rehabilitacije domobranstva, prisvajanja slovenske osamosvojitve, kar vse zlorablja v politične namene.
"Popolnoma nesprejemljiva je, ker svojo propagando nezakonito financira iz tujih virov, ki so najtesneje povezani z avtoritarno vlado sosednje države, s čimer sta resno ogroženi naša suverenost in finančna neodvisnost," so zapisali v pismu.
Opozorili so na to, da obstoječe stranke, ki želijo skleniti pakt s SDS, tega ne počnejo zaradi ničesar drugega kot lastnih političnih računic ali logike preživetja. Dodali so, da je tip politike, kot je Janšev, že prepoznan kot nevaren nacionalizem skrajne desnice, a je s pomočjo nekaterih oportunističnih množičnih medijev pri nas še vedno dojet kot desnosredinski.
Pred dnevi pa je v javnosti zaokrožilo pismo, v katerem je skupina vidnih posameznikov iz družbeno-političnega življenja na predsednike parlamentarnih strank z izjemo Levice in SNS naslovila pobudo za oblikovanje vključujoče in operativne koalicije. Menijo, da predčasne volitve ne bi bistveno spremenile razmerja sil, bi pa prinesle večmesečno obdobje prostega teka, ki bi poslabšalo nedelovanje države.
Tako levičarski intelektualci v javnem pismu svarijo pred koalicijo Janeza Janše
17. feb. 2020 14:12 Osveženo: 16:57 / 17. 2. 2020
Predstavniki znanstvenega in akademskega življenja v javnem pismu izražajo resno zaskrbljenost vpričo političnih dogovorov ob nastajanju koalicije Janeza Janše. Menijo, da lahko državo hitro popeljejo v krog tistih držav EU, ki so na črnem seznamu kršiteljic načel varovanja demokracije, pravne države, neodvisnosti medijev in človekovih pravic.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke