Svetnik RTV Levstek: Novinarji niso neodvisni, ampak pišejo po diktatu nekoga
22. dec. 2012 6:00 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017


Programski svet RTVS je včeraj obravnaval način poročanja novinarjev RTVS o protestih. Del svetnikov namreč meni, da novinarji niso uravnoteženo poročali in da so premalo obsojali nasilne izgrednike. Med drugim so izrazili pričakovanje, da bodo novinarji RTVS še naprej pri poročanju spoštovali zakon, programske standarde in načela novinarske etike.
Svetnik Slavko Kmetič je navedel, da ob začetku nasilja ob protestih na Radiotelevizije Slovenija (RTVS) niso poudarjali nasilja nad policijo, ampak se je izpostavljala le pretirana uporaba sile policistov. Dejal je tudi, da svoje ogorčenje izkazuje nad uredniki in vodstvom, ne pa nad novinarji in novinarkami. Po njegovem mnenju bi bilo prav, da bi se v luči protestov razpravljalo o tem, kdo je za to stanje kriv in bi se v studije povabilo ugledne posameznike.
Vinko Levstek pa je "prepričan, da novinarji niso neodvisni, ampak pišejo po diktatu nekoga".
Po besedah Mitje Štularja namen predlagateljev seje ni bil vplivati na uredniško politiko s seznamom oseb za intervjuje, ampak da želijo, da se "v tej situaciji vidi tudi razumen glas" ter da se ob golem poročanju pokaže tudi ozadje protestov, ki je zelo kompleksno. Pri poročanju novinarjev RTVS o protestih pa je opazil "neko tiho ali celo delno aktivno sprejemanje nasilja". Po njegovem mnenju je to zelo nevarno in bi RTVS moral odigrati primerno vlogo in do tega nasilja pokazati ničelno toleranco.
Skupina programskih svetnikov, ki je vložila zahtevo po sklicu izredne seje, je namreč priložila tudi predloge sklepov, a je Andrej Aplenc takoj ob začetku razprave umaknil tista predloga sklepov, ki sta dajala priporočila po predvajanju in opravljanju intervjujev s predsednikom ustavnega sodišča Ernestom Petričem in predsednikom Sazuja Jožetom Trontljem. Vse predloge sklepov je tudi obravnavala komisija za informativne programe in jih zavrnila.
Odgovorni urednik informativnega programa Radia Slovenija Drago Balažič poudarja, da so na radiu delo opravili dobro. Priznava sicer, da so se zgodili zdrsi, a da so se absolutno trudili, da bi delali profesionalno in nepristransko ter da bi vsa mnenja, ki so v družbi, prišla na dan. Poudaril je tudi, da so objavljali tudi izjave in pozive k mirnim protestom ter obsojali nasilje. Sicer pa je obsodil izjavo Levstka, da novinarji pišejo po diktatu.
Tudi odgovora urednica informativnega programa na Televiziji Slovenija Ksenija Horvat Petrovčič je izjavo Levstka označila za globoko žaljivo do novinarjev. Priznala je, da je v poročanju o protestih prišlo do napak in da so jih tudi analizirali ter se o njih pogovarjali. Včerajšnjo razpravo na programskem svetu pa Horvat Petrovčičeva vidi kot "boj za interpretacijo demonstracij".
Strinja se sicer, da je "treba dati besedo intelektualcem, ampak resnica ni omejena samo na intelektualistično interpretacijo dogodka". Sicer pa si ne želi, da bi takšne razprave in izjave nekaterih programskih svetnikov "vplivale na avtocenzuro novinarjev pri poročanju o protestih in da bi potem pripravljali sterilne oddaje, s katerimi bi bili zadovoljni programski svetniki".
Jan Novak je v imenu aktiva novinarjev informativnega programa Televizije Slovenije na izjavo Slavka Kmetiča o podkupninah na eni izmed prejšnjih sej programskega sveta dejal, da pričakuje kazenske ovadbe, če obstajajo dokazi za to. Če ne, potem pa so takšne izjave obrekovanje, je dejal.
Sicer pa se je Kmetič včeraj RTVS tudi "globoko opravičil" za svojo izjavo na seji programskega sveta v začetku decembra o tem, da "je prišlo dva milijona evrov v Slovenijo, da se financirajo ti nemiri, del tega očitno tudi na RTVS".
Predstavnica aktiva novinarjev na Radiu Slovenija Tatjana Pirc pa je to izjavo označila za diskvalifikacijo celega slovenskega novinarstva. "Kako je nekdo vplival na poročanje novinarja s terena, ko je komaj dihal zaradi solzivca," se je spraševala.
Glede razprave o tem, da bi intelektualci morali osvetliti širšo sliko in ozadje protestov, je dejala, da so tudi novinarji intelektualci, ki znajo presojati, ocenjevati in dobro delati. Nasvete programskih svetnikov novinarjem o tem, kako poročati, pa vidi enako, kot če bi člani sveta Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana učili kirurge, kako operirati.
Slavko Bobovnik je poudaril, da so se v oddajah tudi opravičili za tiste napake, ki so jih naredili v oddaji prej. Sicer pa je poudaril, da je zelo težko najti goste za oddaje, kjer se analizirajo protesti, ker "smo v Sloveniji spolarizirali vse na leve in desne".
Nekatere svetnike je na začetku seje zmotil napis "RTV pripada državljanom in državljankam, ne političnim strankam", ki je izobešen na stenah prostora, kjer zaseda svet. Štular je vprašal, ali lahko tukaj kdor koli obesi kar koli, ter ocenil, da se predlagatelje seje napada še pred debato. Žiga Kušar pa je predlagal, da bi namesto oglasnega panoja na steni visele točke poklicnih meril, ki veljajo za novinarje RTVS.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke