Še posebej kritični so do izvajanja manjšinskih pravic na avstrijskem Koroškem in Gradiščanskem, so sporočili iz Strasbourga.
Svetovalni odbor Sveta Evrope v tem poročilu ugotavlja, da se je glede na zadnje poročilo iz leta 2012 na področju izvajanja določil okvirne konvencije za zaščito nacionalnih manjših kaj malo spremenilo.
"Čeprav je dvojezičnost bolj sprejeta in se enakopravnost dostopa do izobraževanja v manjšinskem jeziku izboljšuje, pa to velja samo za dele države," so zapisali v poročilu in opozorili, da sistem izobraževanja v manjšinskih jezikih na Koroškem in na Gradiščanskem, vključno z dvojezičnim poučevanjem, ni primerljiv s sistemom, ki ga nacionalne manjšine uživajo v drugih zveznih deželah ali na Dunaju.
Razlog je "nedokončana reforma zakona o nacionalnih manjšinah", ugotavlja Svet Evrope v poročilu, ki zajema dostop do manjšinskih pravic za pripadnike slovenske manjšine na Koroškem, hrvaške na Gradiščanskem ter madžarske, češke, slovaške manjšine ter romske populacije.
Poročilo kritizira, da imajo manjšinski posvetovalni sveti, ki jih je uvedel omenjeni zakon, "zelo omejene pristojnosti". Ta posvetovalna telesa so bila sicer ustanovljena z namenom, da bi zagotovili primerno sodelovanje manjšine pri vladnem odločanju. Svetovalni odbor Sveta Evrope zato Avstriji predlaga, da izboljša posvetovanje z manjšinami glede zadev, ki so v njihovem interesu.
Poročilo je kritično tudi do vztrajne diskriminacije, ki so jo deležni Romi tako pri izobraževanju kot pri zaposlovanju.
V podrobnem poročilu, ki ima 33 strani, so med drugim kritizirali tudi financiranje oz. podporo za ohranitev in razvoj manjšinskih identitet in kultur. Svetovalni odbor sveta Evrope je že v treh svojih prejšnjih poročilih predlagal dvig sredstev, a se proračunska postavka za manjšine od leta 1995 ni spreminjala - ostaja pri 3,8 milijona evrov. "Glede na povečanje indeksa potrošniških cen za 40 odstotkov od leta 1995 so se ta sredstva realno znižala," so opozorili.
Zaradi tega so manjšinske organizacije za financiranje svojih dejavnosti odvisne od dodatnih sredstev drugih javnih institucij, od lokalnih in deželnih oblasti do ministrstva za izobraževanje. V poročilu so še posebej izpostavili pomoč, ki jo je tudi od Slovenije dobila slovenska narodna manjšina na avstrijskem Koroškem.
"Svetovalni odbor v tem kontekstu obžaluje, da je bil nadaljnji obstoj slovenske glasbene šole odvisen od širšega političnega kompromisa, namesto da bi bil zagotovljen prek sredstev za ohranjanje kulture v skladu s 5. členom okvirne konvencije," so zapisali v poročilu.
Tudi sicer je poročilo kritično zaradi načrtovanja aktivnosti manjšinskih skupnosti zaradi dolgotrajnega procesa finančnega načrtovanja. Manjšinski sveti morajo svoje želje po proračunskih sredstvih posredovati vladi do 15. marca, odločanje pa potem traja vse do novembra ali decembra. Zaradi tega manjšinske organizacije zelo težko načrtujejo svoje aktivnosti, je opozoril svetovalni odbor Sveta Evrope.
Določene organizacije financiranje svojih aktivnosti premostijo z zasebnimi sredstvi, ki morda niti niso povrnjena. To pa si vsa manjšinska združenja težko privoščijo, so še opozorili.
Svet Evrope kritičen do varstva slovenske manjšine na avstrijskem Koroškem
6. maj. 2017 6:00 Osveženo: 10:02 / 09. 8. 2017
Svet Evrope je včeraj objavil novo poročilo o sistemu varstva nacionalnih manjšin v Avstriji in ugotovil, da je to še vedno nekonsistentno.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke