Revija Reporter
Slovenija

Šušteršič: Opustitev slabe banke bi nas lahko nevarno približala bankrotu

STA

5. mar. 2013 14:42 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Potencialne koalicijske partnerice so se lotile pogajanj o slabi banki in državnem holdingu. Opustitev projekta slabe banke bi po besedah Janeza Šušteršiča pomenila, da bi ostali brez izvedljive rešitve za reševanje bank oz. bi na rešitev čakali pol leta. "To bi nas lahko nevarno približalo bankrotu," podobno kot Janez Janša opozarja Šušteršič.

Predstavniki potencialnih koalicijskih partneric se na čelu z mandatarko Alenko Bratušek v DZ pogajajo o dveh najtrših orehih pri sestavi nove vlade. Pri teh dveh vprašanjih sta si navzkrižnih stališč zlasti SD in DL, ki tako iščeta kompromis.

Nekdanji minister za finance in podpredsednik DL Šušteršič še vedno ne ve, kakšna bi lahko bila polovična rešitev glede slabe banke. Te se, kot je že dejal, ne da narediti "na pol".

Šušteršič pričakuje, da ima SD manevrski prostor, sicer "verjetno ne bi vabili na pogajanja". Prav zato, ker je SD od vsega začetka nasprotovala slabi banki in državnem holdingu, pa je Šušteršič sodelovanju v novi vladi odpovedal, je spomnil. "Danes bomo videli, koliko so pripravljeni popustiti, zato, da bi oblikovali vlado. Očitno je to tisto, kar si najbolj želijo," je pred pogajanji ocenil nekdanji minister.

Medtem pa poslanec SD Dejan Židan meni, da se bodo "ob dobri volji, razumu, ki ga imamo, in želji, da Sloveniji pomagamo, dogovorili".

Šušteršič je na vprašanje, ali bi bil sprejemljiv model, po katerem bi se na slabo banko prenesle le najslabše terjatve, odgovoril, da nikoli ni bilo mišljeno, da se na to banko prenašajo dobre terjatve.

Opustitev projekta slabe banke bi po njegovih besedah pomenila zlasti to, da bi Slovenija ostala brez izvedljive rešitve za reševanje položaja v bankah, da bi vsi spet čakali pol leta, kakšna bo rešitev, vmes pa bi boniteta države padala, tako, kot pada boniteta bank. "To bi nas dejansko lahko nevarno približalo bankrotu," se podobno, kot je v ponedeljek opozoril predsednik vlade, ki opravlja tekoče posle, Janez Janša, strinja Šušteršič.

Glede na vse, kar je bilo v zadnjem letu izrečenega in narejenega, pri čemer Šušteršič navaja tudi ustavno presojo zakona o slabi banki in holdingu ter referendumske pobude, sam težko verjame, "kakšen bo dogovor na papirju, da ne bi za tem dogovorom ves čas bilo nasprotovanje te projektom". "Ne vem, zakaj bi sebe postavljal v položaj, da bi se boril za nekaj, v kar drugi ne verjamejo. Ali pa vsaj del koalicijskih partneric ne verjame," je dejal.

Pojasnil pa je, da na pogajanjih sodeluje kot strokovnjak, kot nekdanji finančni minister, ki predstavlja argumente za pripravljene rešitve. Upa, da mu bodo prisluhnili in ga razumeli. Na vprašanje, ali bi ga zanimalo izvršno mesto v slabi banki, pa je odgovoril, da se bo o tem in kakšnih drugih zaposlitvah pogovarjal s tistimi, ki te zaposlitve dajejo, ne pa z mediji.

Pogajanj se med drugim udeležuje tudi Robert Golob iz PS in vodja poslancev DeSUS Franc Jurša.