Revija Reporter
Slovenija

Anonimka o sumu zlorabe vojaških službenih psov: kaj se dogaja s psi Slovenske vojske?

Igor Kršinar
197 2.141

19. avg. 2021 6:00

Deli na:

Fotografija je simbolična.

Profimedia

Pred dnevi smo pisali o domnevnih nepravilnostih v zvezi z vzrejo in prodajo vojaških psov, ki jih preiskuje Obveščevalno varnostna služba Ministrstva za obrambo.

V uredništvu smo prejeli anonimno pismo s precej dobro opisano morebitno zlorabo uradnega položaja v zvezi s posedovanjem vojaških psov. Po zapisu naj bi imeli mimo pravil vojaške pse v uporabi nekateri uslužbenci Slovenske vojske, MORS, OVS in policisti. Formalno napišejo, da so ti psi neprimerni za uporabo, zato jih dodelijo izbrancem, ko imajo ti psi mladiče, pa jih prodajajo in z njimi služijo mimo Slovenske vojske.

Zloraba vojaških psic in mladičev: domnevne nepravilnosti preiskuje celo vojaška obveščevalna služba!

Na ministrstvu za obrambo so nam potrdili, da domnevne nepravilnosti preiskuje njihova Obveščevalno varnostna služba, na konkretna vprašanja, kakšna so pravila glede dodeljevanja psov ter vzreje in prodaje mladičev, pa nam zaradi interesa preiskave niso odgovorili.

Zelo podrobno pa so na ta vprašanja odgovorili na ministrstvu za notranje zadeve. Njihov odgovor objavljamo v nadaljevanju.

V policiji za lastno vzrejo in šolanje službenih psov policije skrbi Oddelek za šolanje službenih psov, ki je dislocirana enota Centra za izpopolnjevanje in usposabljanje v Policijski akademiji.

Policija službenih psov pod nobenim pogojem ne oddaja osebam, ki niso zaposlene v policiji. Oddelek za šolanje službenih psov (OŠSP) po predhodno izvedenem poizvedovanju pri zaposlenih v policiji oddaja mladiče v brezplačno oskrbo oskrbniku, ki je s psom nato vključen v proces vzgoje. Nato se redno udeležujeta treningov v OŠSP (potekajo približno štiri dni v mesecu), dokler vodnik in pes nista vključena v usposabljanje predšolanja s službenim psom.

Pogoji za prevzem službenega psa - mladiča v brezplačno oskrbo so:
- pisna vloga policista,
- soglasje policijske uprave oziroma notranje organizacijske enote GPU,
- možnost ter pogoji za namestitev službenega psa mladiča.

Prednost pri dodelitvi službenega psa mladiča v brezplačno oskrbo pa imajo:
- policisti vodniki službenih psov, ki imajo službenega psa predvidenega za zamenjavo oziroma izločitev iz uporabe v naslednjih dveh letih iz starostnih, zdravstvenih ali delovnih razlogov,
- policisti kandidati za vodnike službenih psov, ki so pozitivno opravili Program praktičnega preizkusa kandidatov za vodnika službenega psa za splošno uporabo,
- policisti vodniki službenih psov, ki so trenutno brez službenega psa na terenu.

V OŠSP izvajajo redna preverjanja psov mladičev (pri dveh, šestih in 12 mesecih) in tako ugotavljajo, ali so psi primerni za nadaljevanja procesa vzgoje oziroma šolanja. Preverjanje opravi tričlanska komisija, v kateri sodelujejo inštruktorji OŠSP, komandirji ali pomočniki komandirjev policijske postaje vodniki službenih psov /enote vodnikov službenih psov. Pri starejših psih preverjajo primernost med usposabljanji in ob zaključku vsakega usposabljanja, ko se opravijo vmesni oziroma zaključni preizkusi. Pse, za katere komisija odloči, da so neprimerni za nadaljevanje šolanja ali so neprimerni za delo na terenu, prodamo. Prodaja psov je javno objavljena.

V OŠSP izvajajo tudi vzrejo psov, ki je v skladu z zakonodajo in pravili Kinološke zveze Slovenije.