Revija Reporter
Slovenija

Štrukelj: Vladna napoved znižanja plač je kot vabilo na pretep

STA

2. apr. 2014 5:00 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Sindikate javnega sektorja razburja v osnutku nacionalnega reformnega programa predvideno zmanjšanje mase plač za pet odstotkov v letu 2015. Pogajanja o morebitnem podaljšanju obstoječih ukrepov so odprta, a na dodatno znižanje ne bodo pristali. Če vlada resnično da tak predlog, je to tako, kot bi nekoga povabili na pretep, pravi Branimir Štrukelj.

Vlada je namreč na včerajšnji dopisni seji sprejela osnutek nacionalnega reformnega programa, s katerim bodo seznanjeni odbori DZ in Ekonomsko-socialni svet. Finančni minister Uroš Čufer je v Atenah dejal, da program med drugim vsebuje tudi predlog zmanjšanja mase plač za pet odstotkov.

Kot je zapisano v osnutku, bi bili stroški dela omejeni s podaljšanjem veljavnih ukrepov ter doslednim izvajanjem zniževanja mase sredstev za plače v višini petih odstotkov, kamor je vključeno tudi zniževanje zaposlenih.

Na vprašanje, ali bi pristali na dodatno zmanjšanje mase plač, predsednik Konfederacije sindikatov Pergam Slovenije Janez Posedi odgovarja, da bo pri sindikatih potrebno zelo veliko volje že za to, da pristanejo na podaljšanje ukrepov, ki veljajo do konca tega leta. "Zaenkrat o zniževanju sploh ne more biti govora," je dejal za STA.

O vladnem predlogu pravi, da je "nerealno predlagati takšne stvari, še posebej v dokumentih, ki se jih pošilja v Bruselj, ker teh ciljev vlada ni sposobna realizirati". Po njegovih besedah se bodo sicer o teh vprašanjih pogovarjali prihodnji teden na seji Ekonomsko-socialnega sveta, saj je nacionalni reformni program uvrščen na dnevni red seje.

Tudi vodja konfederacije sindikatov javnega sektorja Štrukelj izpostavlja, da so v javnem sektorju z za letos dogovorjenim zmanjšanjem mase plač postavili mejo, preko katere več niso pripravljeni iti. "Javni sektor je zelo veliko prispeval k umiritvi razmer. Plače so se v zadnjih letih zelo zniževale, že peto leto ni delovne uspešnosti, napredovanja - razen teh izjem za nazaj - ostajajo zamrznjena in tudi vse številke kažejo, da dodatno znižanje plač več nima nobenega smisla," je pojasnil za STA.

Pogajanja za ukrepe v prihodnjem letu so sicer odprta, dodaja Štrukelj, a se vlada mora zavedati, da o dodatnih zniževanjih ne more biti govora.

Kdaj se bodo pogajanja vlade in sindikatov o plačnih ukrepih za prihodnje leto začela, sicer še ni povsem jasno. Kot pravi Štrukelj, jih je Virant "v zadnjih tednih pred interpelacijo napovedoval za april".