Vlada je včeraj z mesta načelnika Generalštaba Slovenske vojske razrešila generalmajorja Andreja Ostermana in hkrati na to mesto imenovala generalmajorja Alana Gederja.
Garbova je ob menjavi poudarila, da so si načelniki lahko tudi zelo različni in da je isti cilj mogoče doseči na različne načine. "Generalmajorja sta si osebnostno različna, a to še nič ne pomeni," je dejala. Gederjevo vojaško kariero pa je glede na njegov življenjepis ocenila kot dobro.
Glede slabe ocene bataljonske bojne skupine na preverjanju usposobljenosti na Počku je izpostavila, da brigada ni popolnjena in so jo sestavljali s kadri iz različnih enot. "To, da se kadre takole skupaj sestavlja, je zadnji znak, da primanjkuje kadra. V preteklosti so v Slovenski vojski to počeli samo z opremo, to je bila utečena metoda, izhod v sili. Že pred leti, ko so naši vojaki odhajali na misije v tujino, so jih opremljali z opremo iz celotne vojske, z najboljšim na razpolago. Zdaj pa to počnejo že z ljudmi, pripeljejo jih od povsod, samo da popolnijo neko enoto. Stanje je res alarmantno," je poudarila.
"Lahko razumem zamenjavo. Če zadeva ne deluje, je nekaj treba storiti. Tudi če posameznik ni neposredno odgovoren, sankcije sledijo poziciji," je odločitve vlade o zamenjavi načelnika komentirala Garbova. Nov načelnik Generalštaba Alan Geder bo morda lahko zadeve drugače zastavil, pravi predavateljica, a priznava, da ne vidi neke jasne rešitve, kako bi v vojsko pritegnili nove kadre.
"Že nekaj mesecev verjamem, da bi le višje plače pomagale. Vse drugo so namreč že naredili," pravi. Služba za rekrutacijo Slovenske vojske je po njeni oceni res aktivna, primerno predstavljajo delo v vojski, imajo inovativne in realne pristope k predstavljanju vojske. Naučili so se, da je treba organizacijo in delo predstavljati realno, drugače novozaposleni kmalu zapustijo Slovensko vojsko. "Je pa problem, da novim kadrom težko kaj ponudijo. Usposabljanje je morda še zanimivo, misije pa niso več tako privlačne, kot so bile nekoč. Plača res ni vzpodbudna," je pojasnila. "Treba je najti neke interventne rešitve, vsaj za krajši čas," meni.
"Raziskava v Slovenski vojski, ki smo jo opravili že pred nekaj leti, je pokazala pomanjkljivosti na področju napredovanja. Na tem segmentu so bile že pred 10 leti težave, zaposleni v vojski so bili s politiko napredovanj nezadovoljni. Koliko ljudi konkretno dela dobro in koliko slabo opravlja svoje vodstvene naloge, pa ne morem komentirati," je dodala.
Garbova ocenjuje, da najvišje funkcije v vojski potrebujejo izkušnje in modrost. Zato se ne strinja z mnenji, da bi bilo treba starejše častniške kadre preprosto nadomestiti z mlajšimi. Hkrati potrebujemo tudi mlajše častnike oziroma častnike z nižjimi čini, sicer ni poveljniškega kadra za manjše enote. Spomnila je tudi, da številke kažejo, da je v vojaških vrstah na vsakega poklicnega vojaka še en častnik ali podčastnik. "Težava je v strukturi - ker imamo premalo vojakov, ne pa preveč častnikov," je pojasnila.
Trend upadanja obrambnega proračuna se je v zadnjih letih res obrnil, a Garbova dvomi, da je mogoče v enem ali dveh letih nadoknaditi vse za več let nazaj. "Videli smo lahko tudi v medijih, kako so vojaška vozila na robu odpada. Nekaj nadomestnih vozil se je zdaj res nabavilo. A opremo je težko hitro nadomestiti, tu ne gre samo za modernizacijo, ampak tudi za nadomeščanje opreme, ki se je ni vzdrževalo," je pojasnila.
Pri preverjanju usposobljenosti bataljonske bojne skupine je šlo po mnenju Garbove tudi za preverjanje zmogljivosti za bodočo srednjo bataljonsko skupino. "To zavezo smo Natu dali že dolgo nazaj, v vsem tem času pa nismo uspeli sestaviti še nič od nje. Če na preverjanje na Počku minuli teden gledamo kot na preverjanje, kako daleč smo še od izpolnitve te zaveze, sploh ni bilo narobe, da so preverjanje izvedli. Mogoče je bil slab samo način, kako so to skomunicirali," je ocenila.
Garbova pa je ob tem opozorila tudi na dejstvo, da naj bi 72. brigada letos prišla v operativni cikel, kar pomeni, da bi posamezne enote te brigade odhajale na misije v tujino. Če torej ni opravila tega preverjanja, so tiste misije, na katere naj bi šle tudi samo posamezne enote te brigade, pod vprašajem. Po besedah Garbove bo to pomenilo, da bodo verjetno svoje delo na misijah podaljšali tisti vojaki, ki so že v tujini.
Strokovnjakinja za obrambo Garbova: Slovenski vojski bi pomagale le višje plače
23. feb. 2018 6:00
Slaba ocena bojne bataljonske skupine je pokazala tudi na alarmantno kadrovsko stanje v Slovenski vojski (SV), je prepričana predavateljica s področja obramboslovja na ljubljanski fakulteti za družbene vede Maja Garb. Kot je dejala v izjavi za STA, sicer razume zamenjavo načelnika generalštaba, a ne verjame, da bo to dovolj.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke