Stranke niso navdušene nad Radonjičem kot mandatarjem
28. maj. 2014 16:50 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017


Nepovezani poslanec Ivan Vogrin je na novinarski konferenci sporočil, da za novega mandatarja predlaga ekonomista Dušana Radonjiča. Podpis k njegovi kandidaturi je že prispeval nepovezani poslanec Borut Ambrožič, večina poslanskih skupin pa predlogu ni naklonjena. Le iz PS so sporočili, da se jim predlog zdi zanimiv in se bodo o njem posvetovali.
Vogrin je na novinarski konferenci ponovil, da ima za vložitev kandidature zagotovljenih več kot dovolj podpisov, ni pa razkril, ali te podpise dejansko tudi že ima. Nepovezani poslanec Borut Ambrožič je medtem za STA razkril, da je sam že prispeval svoj podpis za Radonjičevo kandidaturo. Svojo potezo ocenjuje kot domoljubno dejanje v izogib predčasnim volitvam.
Vogrin je sicer pojasnil, da si je skupina samostojnih poslancev zadala strategijo, po kateri bi bilo treba postaviti ekspertno vlado, ministre pa bi predlagale poslanske skupine glede na število poslanskih mandatov.
Doktor ekonomskih znanosti in redni profesor na Ekonomsko-poslovni fakulteti Maribor Dušan Radonjič je odločitev, da kandidira za mandatarja, sprejel, ker želi pomagati državi in strniti določene sile, ki so na razpolago, da se pospeši gospodarski razvoj.
Na novinarski konferenci je pojasnil, da smo bili še ne tako dolgo nazaj na 26. mestu lestvice razvitosti držav, danes pa smo po konkurenčnosti uvrščeni nekje okoli 50. mesta, po mednarodni prepoznavnosti morda še nižje. Ob tem se je vprašal, ali si Slovenija ne zasluži, da ponovno pride med najbolj razvite dežele.
Njegov nastop je zato resen poskus reševanja nekaterih za Slovenijo perečih problemov in ni nikakršno norčevanje. "V življenju sem že marsikaj delal, veliko izkušenj imam in se nikoli nisem norčeval," je dodal. Poudaril je, da nima ničesar v ozadju in tudi nikomur ne pomaga podaljševati mandata. Zanima ga le, kaj se lahko za dobrobit Slovenije naredi do prihodnjih volitev.
Radonjič je bil v preteklosti član stranke Zares, a kot je povedal, je bil v stranki le sedem mesecev, ko so ga prosili, da pomaga pri državnozborskih volitvah 2008, na katerih je tudi kandidiral za poslanca, pozneje pa je iz stranke izstopil.
V večini poslanskih skupin kandidaturi Radonjiča niso naklonjeni, vendar pa bi sodeč po prvih odzivih vodij poslanskih skupin Vogrin vendarle utegnil zbrati 10 podpisov pod njegovo kandidaturo. Radonjič se je namreč danes predstavil poslancem PS, po srečanju pa je vodja poslancev PS Jožef Kavtičnik dejal, da je bila predstavitev zanimiva in da bodo o tem v četrtek razpravljali člani sveta PS.
Tudi v poslanski skupini nepovezanih poslancev se do napovedane kandidature Radonjiča še niso opredelili. Kot so sporočili, je ne bodo komentirali, dokler ne bo podprta s podpisi desetih poslancev.
V poslanskih skupinah SD, DL in DeSUS ter v celotni opoziciji pa kandidaturi niso naklonjeni.
Vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko je za medije povedal, da v SDS zagovarjajo predčasne volitve, zato Radonjiča ne nameravajo podpreti. Kot je dejal Tanko, se iz razmer globoke gospodarske in politične krize, v katerih se je znašla država, namreč "ni smiselno norčevati".
Po mnenju vodje poslanske skupine SD Matjaža Hana se je sedanja politična agenda izpela, zato morajo volivci na volitvah povedati, kdo naj ima možnost vladati naslednja štiri leta. "Če bo predlog za mandatarja uradno vložen, smo se pripravljeni pogovarjati o terminu srečanja, sicer pa se mi zdi to nepotrebno," je še povedal.
Tudi v poslanski skupini DL ne bodo dali podpisov podpore kandidaturi. Kot je za STA dejal vodja poslanske skupine DL Rihard Braniselj, DL "pri tem neresnem početju ne bo sodelovala".
Za čimprejšnje predčasne volitve se je v današnji videoizjavi zavzela tudi poslanka SLS Jasmina Opec. Vodja poslanske skupine SLS Mihael Prevc pa je v torek zatrdil, da Vogrinovega predloga ne bo podpisal nihče od njihovih poslancev.
Tudi namestnik vodje poslanske skupine DeSUS Ivan Hršak je že v torek zagotovil, da se DeSUS zavzema za predčasne volitve. Enako so danes zagotovili tudi v NSi.
Za vložitev kandidature so sicer potrebni podpisi desetih poslancev, Vogrin pa je že v torek na Twitterju zapisal, da jih ima 16. Ambrožič je sicer dejal, da je bil po njegovih informacijah njegov podpis bil prvi.
Rok, v katerem lahko poslanske skupine ali najmanj deset poslancev predlagajo novega mandatarja, se izteče v četrtek opolnoči.
Poslanske skupine so sicer že na pogovorih pri predsedniku republike Borutu Pahorju zatrdile, da predloga ne bodo podale, zato je bila Vogrinova napoved, da bo kandidaturo vložil s podpisi desetih poslancev, za nekatere presenečenje. Vogrin in Radonjič pa sta danes poudarjala, da sta sledila predvsem kritikam dejstva, da bi lahko predčasne parlamentarne volitve, do katerih bi prišlo zaradi odstopa aktualne premierke Alenke Bratušek, padle v julij, torej v čas počitnic.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke