Zgodba tedna
Zgodbe iz finske savne
Po predvajanju polurne oddaje Resnica o Patrii na nacionalni finski televiziji YLE prejšnji teden, je afera Patria prešla iz območja dejstev v polje verovanja. Ko je finski novinar Magnus Berglund svoj prispevek dramatično sklenil s trditvijo, da je podjetje v državni lasti Patria podkupilo slovenskega premierja, ne da bi v podkrepitev tako hude obtožbe v oddaji predstavil vsaj en dokument, listino, dokaz, izpoved, je vse medijsko prizorišče (vsaj v Sloveniji) onemelo in čakalo, da bo morda vsaj kasneje predložil kar koli oprijemljivega. Zaman. Novinar ima verodostojne dokumente, a jih, ker ščiti svoje vire, ne bo pokazal, pravi. Za slovensko novinarstvo je prav to kot nalašč možnost za spopad, tri tedne pred volitvami pa idealen čas za to. Dejstva so potisnjena v ozadje, v ospredje pa interpretacije, domneve, logična razmišljanja, prepričanja … Kot da smo pred ustanovijo verske skupnosti, v kateri bo vero v boga zamenjala vera v finskega novinarja. Ko gre za verovanje, pa se o dokazih le malo razpravlja.
Intervjuji
Radovan Žerjav, minister za promet
Je počaščen, ker je po anketah eden med najbolj priljubljenimi ministri in njegovo delo hvali tudi premier. O kandidaturi za novega predsednika SLS (še) ne razmišlja. Z oceno nekaterih znotraj stranke, da hoče SDS s protitajkunsko vojno škodovati SLS, se ne strinja, saj SLS s tajkuni nima nič. Vztraja pri trditvi, da SCT dela v šentviškem predoru ni naredil, kot bi moral, in meni, da je odškodnina v vrednosti dobrih petih milijonov evrov, ki jo od izvajalca zahteva Dars, ustrezna. Prepričal se je o obstoju gradbenih lobijev in bil deležen pritiskov, ker jim je stopil na prste. Morda mu tudi zato napovedujejo tožbo. Prevoz blaga po Sloveniji želi s tisočih tovornjakov prestaviti na železnico. V njej vidi tudi rešitev prometnih zagat glavnega mesta. Odprtje rafinerije v Lendavi se mu zdi dober projekt, Prekmurja pa ne bi zamenjal za Ljubljano.
Mag. Branko Grims, poslanec SDS
Sprejetje večinskega sistema, ki so ga na pobudo stranke SDS podprli volivci na referendumu, ostaja njegov dolgoročni projekt. Prepričan je, da bi lahko le z večinskim sistemom zmanjšali moč političnih strank, hkrati bi se z neposredno izvolitvijo poslancev povečal ugled parlamenta. »V sedanjem proporcionalnem sistemu v resnici glasuješ za politično stranko, pa še koalicije se sklepajo po volitvah, zato bi bil dvokrožni večinski sistem boljša rešitev,« je prepričan zagotovo en izmed najbolj dejavnih poslancev SDS. Želi slediti vrednotam in osebnostnim kvalitetam dr. Jožeta Pučnika: »Za Slovenijo je prava tragedija, da ga ni več med nami, z njegovo moralno avtoriteto bi marsikaj bilo lažje, drugače in predvsem boljše.«
Dr. Davorin Kračun, ekonomist
Predstojnik katedre za politično ekonomijo na Ekonomsko-poslovni fakulteti v Mariboru, v devetdesetih pa minister za zunanje zadeve ter ekonomske odnose in razvoj v vladah Janeza Drnovška, pravi, da nacionalni interes obstaja v vsaki državi, prav tako pa je ta pojem možno zlorabiti. Pri nas je bil po njegovem praviloma zlorabljen. Resnični nacionalni interes je dobro delujoča država, je regulativa, s katero lahko prideta do veljave inovativnost in ustvarjalnost podjetnikov. Nacionalni interes je preprečevanje monopolov, je urejena država. Kakšne narodnosti so delničarji, ki zalagajo trg z zobno pasto ali plastičnimi vrečkami, pa je nepomembno, razlaga profesor dr. Davorin Kračun.
Slovenija
Golobičev kadrovski vrtiljak
Prvak stranke Zares Gregor Golobič ves čas poudarja, da bi se morala država umakniti iz gospodarstva in da politika ne bi smela kadrovati v gospodarskih družbah, toda ko je sam določal kadrovsko politiko v državi, se je dogajalo prav to. Ko je bil generalni sekretar LDS in pozneje predsednik sveta te stranke, ni govoril o samoomejevanju o politiki, ker o tem niti ni mogel govoriti.
Reportaža
Pakistan
Ko je ob desetih zvečer na prizorišče poroke prihajala nevesta, sem takoj opazil njen kisli obraz. »Saj ne more biti res, da je nevesta tako potrta na svoji poroki«, prišepnem sosedu. Utegne mi odgovoriti le: »Nevesta mora biti na poroki žalostna, saj je to njen zadnji dan v prvotni družini.« Z Almo sva nadaljevala potovanje po svileni poti oziroma njenih delih in prišla v Pakistan. Verjetno je bolje, da najino pot imenujem kar čajna pot, saj na vsej poti od Slovenije do Indije pravijo čaju preprosto čaj. Razlika je le v tem, da ga v Turčiji in Iranu pijejo brez mleka, ki jev Indiji in Pakistanu vedno v čaju, povsod pa vanj dajejo veliko sladkorja.
IME TEDNA
Spomenka Hribar
SLOVENIJA
Zbor za Janšo, Kučan za Pahorja
Ujetniki svojega predsednika
Vizija brez uspeha
PRO & CONTRA
Katoliška osnovna šola: Roman Globokar in Janja Škrjanc
TRIBUNA
Dr. Janez Juhant
ZGODBA O USPEHU
Pekarna Blatnik
DENAR
Nesmisli kmetijskih subvencij
GLOBUS
Avstrija: Evropa da, Evropa ne
TEHNIKA
Naskok na vrh
ZDRAVJE
Izbrisano iz spomina
KULTURA
Predstave iz izgnanstva
ESTRADA
Alya in Dominik S. Černjak
Poroka, zaroka in škandali
FILM
Hellboy 2: Zlata armada
ŠPORT
Nenadomestljivi Oli
KOLUMNE
Boštjan M. Turk: Robert de Niro, ženska in pes
Vinko Vasle: Usodna črka »J« gospoda »B«
Maja Sunčič: Dvignimo krila
Saša Veronik: Sladokusec v bolnišnici