RKS, kjer je bil leta 2009 generalni sekretar Janez Pezelj, predsednik pa Borut Miklavčič, namreč vračila denarja kljub sodbi sploh ni terjal!? Še več, sodbe v arhivu RKS zdaj sploh ne najdejo. Vodstvo (sedanja generalna sekretarka je Cvetka Tomin) je ob našem razkritju zoper nekdanje odgovorne, zaradi katerih je bil RKS ob 70 tisoč evrov, napovedalo ustrezne postopke.
Kot so za Reporter poudarili na začetku februarja, je »sedanje vodstvo RKS nad opisanim zgroženo in lahko utemeljeno sklepa, da so posamezniki v obdobju izdaje sodbe opustili dolžna ravnanja na podlagi le-te.« Dodali so, da bodo z vso resnostjo preiskali, zakaj in kako je do tega prišlo in na podlagi tega proti odgovornim osebam sprožili ustrezne postopke.
Zato smo jih vprašali, ali so preiskali, zakaj in kako je do tega prišlo in kdo je za to odgovoren? Ali so zoper koga sprožili ustrezne postopke? Zoper koga in za kakšne postopke gre? Toda očitno se zapleta, saj efektivno niso storili še nič. Po besedah Tominove so začeli preiskavo, nimajo pa še dokončnih ugotovitev. Zadevo so predali svojim odvetnikom, čakajo na njihovo pravno mnenje. Za zdaj niso podali nobene kazenske ovadbe zoper kogarkoli. Če bi jo lahko, bi jo takoj, pravi Tominova.
Za kaj je šlo pri zloglasnem nekdanjem generalnem sekretarju RKS Jeleniču? Letos mineva 20 let od začetka razkrivanja njegovega oškodovanja Rdečega križa Slovenije. Afero je v tedniku Mag prvi predstavil Silvester Šurla, sedanji odgovorni urednik Reporterja, potem je odmevala po vsej državi. Jelenič je oškodoval RKS za več sto tisoč evrov. Med drugim je prišlo na dan, da je pajdaško v imenu RKS posojal velike vsote denarja, recimo zakonskemu paru in podjetnikoma Sreču in Nadi Kirn, ki denarja nista nikoli vrnila.
Prav tako je prodajal zemljišča v lasti RKS za nekajkrat prenizko ceno. Kljub temu da je bil kasneje v kazenskih postopkih, pa se niti ena zadeva ni zaključila z obsodilno sodbo. Še več, celo na vrhovnem državnem tožilstvu so ugotovili, da je tožilec Jože Valetič v eni od zadev neutemeljeno odstopil od pregona. Na RKS niso bili uspešni niti z odškodninskima tožbama zoper Jeleniča (skupaj nad 500 tisoč evrov). Kot pravijo poznavalci, sta tožbi zastarali.
Absurd: na koncu je RKS ostal še brez 70 tisoč evrov, ki so bili neupravičeno izplačani Jeleniču. Na podlagi njegove individualne pogodbe o zaposlitvi je od RKS terjal izplačilo 12 plač zaradi predčasne razrešitve. Višje sodišče v Ljubljani mu je pritrdilo, izgubil pa je na vrhovnem sodišču leta 2009.
Poudariti velja še enkrat: v času, ko od njega tega denarja na RKS niso terjali, sta bila generalni sekretar Janez Pezelj, predsednik pa Borut Miklavčič (nekdanji minister za zdravje iz vrst SD).
Sprenevedanje na Rdečem križu: še vedno »niso našli« odgovornih za to, da RKS od Mirka Jeleniča ni terjal vrnitve 70 tisočakov
29. apr. 2022 7:02 Osveženo: 7:03 / 29. 4. 2022
Pred dvema mescema smo razkrili, da bi moral nekdanji generalni sekretar Rdečega križa Slovenije Mirko Jelenič, ki je bil leta 2002 razrešen zaradi več oškodovanj RKS, glede na sodbo vrhovnega sodišča iz marca leta 2009 tej organizaciji vrniti 70 tisoč evrov neto, vendar se to ni zgodilo.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke