Vlada levih strank je pretrgala socialni dialog s sindikati. So stranke res ujetniki kapitala? Združenje delodajalcev jo poziva, naj njen minister za delo Ivan Svetlik skliče ekonomski socialni svet in deblokira pogajanja.
Vlada, ki jo sestavljajo leve stranke, je nedavno pretrgala socialni dialog tudi glede zakona o delovnih razmerjih, sindikati odločno nasprotujejo pokojninski reformi, vlada je zagrozila z znižanjem plač javnih uslužbencev brez soglasja sindikatov. Pred »delavsko« levico, če o njej sploh še lahko govorimo, so številne dileme.Nekaj odgovorov smo poiskali v pogovoru s tremi levičarji. Ali se vsi (Darko Štrajn, Matjaž Hanžek in Dušan Semolič) tako tudi deklarirajo, je drugo vprašanje, gotovo pa jih javnost tako prepozna.
Semolič: pri tej vladi se je zalomilo
Besedo dajmo najprej predsedniku najmočnejšega sindikata Dušanu Semoliču, ki je pred dnevi po seji konference s sindikalnimi funkcionarji simbolno razbil semafor, s katerim predsednik vlade javnosti ponazarja svoj reformsko vnemo. Kot pravi prvi človek svobodnih sindikatov, se je vloga Ekonomsko socialnega sveta (ESS) ves čas krepila ne glede na »barvo« vlade.
»Pri velikih temah, ki zanimajo socialne partnerje, so vse tako ali drugače spoštovale dialog. Pri tej vladi pa se je zalomilo. Njen predsednik govori, da ima dialog, a to ni pogovor znotraj izoblikovanih pravil. Rebalans proračuna smo praviloma obravnavali v ESS, saj ni le stvar javnega sektorja, kot je nakazal predsednik vlade, ko se je sestal s sindikati javnega sektorja, ampak zadeva vse. Vse sindikalne centrale članice ESS smo zato zahtevale, da ta svet rebalans takoj obravnava. Premier ponavlja, da se z nami pogosto srečuje, a to ni merilo kvalitetnega socialnega dialoga! Pravo merilo je, koliko vlada posluša in upošteva predloge sindikatov.«
Močni morajo biti vsi partnerji
Minister za delo Ivan Svetlik je že večkrat postavil vprašanje o reprezentativnosti sindikatov in spomnil na njihove težave. Semolič je ob tem ogorčen: »Le kako lahko funkcionar ignorira standarde, ki so v Evropi normalni! Sindikati smo vpeti v evropske in slovenske institucije, svoboda sindikalnega organiziranja pa je ustavno zajamčena. Tudi mi bi lahko marsikomu oporekali reprezentativnost oziroma legitimnost. Če nam to minister očita, s tem kaže predvsem na raven dojemanja realnosti.«
Morda minister Svetlik oziroma vlada meni, da ste sindikati postali šibkejši? Za Semoliča je socialni dialog o resnih interesnih konfliktih uspešen le, če so vsi trije partnerji, torej vlada, delodajalske organizacije in sindikati, močni. »Če kdo misli, da bo socialno partnerstvo uspešno, če bo nekdo od teh treh partnerjev oslabel, se moti. Socialnega dialoga ni brez kompromisov, te pa lahko sklepajo le močni akterji.«
VEČ V TISKANI IZDAJI