Revija Reporter
Slovenija

SLS in NSi: Ob lustraciji bi imeli mnogi slovenski politiki resnične težave

STA

15. nov. 2013 6:00 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

SLS in NSi, članici Evropske ljudske stranke, sta si v odzivu na resolucijo slednje o stanju v Sloveniji enotni zlasti o svarilih glede učinkovitosti slovenskega pravosodja in o pozivu glede lustracije. Prvak SLS Franc Bogovič in predsednica NSi Ljudmila Novak pravita, da njuni stranki s tem ne bi imeli težav, a da bi jih marsikatera druga imela.

EPP je v sredo izrazila globoko zaskrbljenost nad razmerami v Sloveniji. Soglasno je sprejela resolucijo z več sklepi, v katerih je med drugim opozorila na potrebo po nadaljnjih gospodarskih reformah in izrazila zaskrbljenost zaradi obsodbe predsednika SDS Janeza Janše. Pozvala je tudi k hitremu sprejetju učinkovitih lustracijskih zakonov v vseh članicah EU, ki tega še niso storile. Resolucija je naletela na oster odziv tako v Sloveniji kot tudi v tujini.

Kot pravi Bogovič, se morajo sodni postopki končati čim prej, pravosodni sistem pa mora delovati hitro in učinkovito. Glede obsodbe Janše v primeru Patria je spomnil, da v stranki ne želijo komentirati odločitev sodišča, vsekakor pa menijo, da slovenski sodni sistem deluje prepočasi in da bi morali biti tisti, ki so aktivni v političnem prostoru in tisti, ki so udeleženi v tudi z gospodarskim kriminalom povezanih procesih, celo prednostno obravnavani. Tako bi se takšni dvomi čim prej razčistili.

O pozivu glede sprejema lustracijskega zakona je dejal, da so v SLS okoli vseh teh stvari spregovorili že v devetdesetih in sprejeli tudi kongresno resolucijo glede totalitarnih sistemov in tudi "teh aktivnih ljudi v prejšnjem sistemu". Se pa, kot pravi, boji, da bi imel v primeru stoodstotno izvedene lustracije marsikateri od danes aktivnih politikov v različnih strankah resnične težave.

Novakova je medtem zatrdila, da se v NSi ne bojijo lustracije, "Verjetno pa bi v marsikateri ali pa v večini strank imeli nekoliko težav s tem". Po njenih besedah smo ob nastanku demokracije nekaj zamudili in bi bilo verjetno treba tedaj narediti ta korak, da se razčisti s totalitarnim režimom.

Predsednica NSi sicer resolucijo razume kot dobronamerno izjavo o stanju v Sloveniji. Ocenjuje, da je k njej precej pripomoglo dogajanje pred nekaj meseci v Stožicah, kjer je predsednica vlade Alenka Bratušek prepevala pesem Bandiera rossa, "ki poveličuje komunizem, socializem in rdečo zastavo". Ogled teh posnetkov je po njenih besedah vzbudil veliko zanimanja in tudi zgroženost v Evropi.

Spomnila je še, da je tudi Evropska komisija izrazila zaskrbljenost glede finančnega stanja in stanja v pravosodju. Ob tem predsednica NSi upa ter verjame, da bo slovensko pravosodje še naprej delovalo neodvisno in dobro.

Na vprašanje, ali je za EPP to večji "greh" kot obsodba v "korupcijskem škandalu mednarodnih razsežnosti", je Novakova pojasnila, da EPP nikjer v resoluciji ne nasprotuje obsodbi v primeru Patria, temveč želi, da bo sojenje pravočasno.