Revija Reporter
Slovenija

Slovenski utrip: Sedanje vlade ne podpira dobrih 72 odstotkov vprašanih

STA

22. apr. 2014 13:22 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Anketa Slovenski utrip kaže, da sedanje vlade ne podpira 72,3 odstotka vprašanih, podpira jo 21,6 odstotka vprašani, 6,1 odstotka pa jih ni znalo odgovoriti. Če bi bile parlamentarne volitve to nedeljo, bi največ vprašanih volilo SDS (9,3 odstotka) in PS (5,7 odstotka). Osrednja tema ankete je sicer bila materialna blaginja in neenakost.

Po anketi, ki je bila opravljena v času od 14. do 17. aprila letos, je na vprašanje, katero stranko bi volili, če bi bile volitve to nedeljo, strankama SDS in PS sledila SD s 3,6 odstotka vprašanih, SLS bi volilo 3,2 odstotka vprašanih, NSi 2,6 odstotka, DeSUS 1,9 odstotka, Solidarnost 1,2 odstotka in DL en odstotek vprašanih. Nobene stranke ne bi volilo 36,7 odstotka vprašanih, z "ne vem" je odgovorilo 22,7 odstotka vprašanih, na volitve pa ne bi šlo 8,2 odstotka vprašanih.

Glede vlade je bilo v anketi 48,1 odstotka vprašanih mnenja, da bi morala vlada Alenke Bratušek zaradi razveljavitve nepremičninskega zakona odstopiti, 41,1 odstotka vprašanih pa je menilo, da ne.

Največji delež anketirancev je mnenja, da bi bila najboljša možnost v trenutno politični situaciji predčasne volitve (44,8 odstotka), 15 odstotkov anketirancev na vprašanje glede najboljše možnosti v trenutni situaciji ni znalo odgovoriti, da naj aktualna koalicija nadaljuje z delom, pa je menilo 40,2 odstotka vprašanih.

Na vprašanje, ali se bodo udeležili referenduma o arhivih, jih je skoraj polovica vprašanih (49,1 odstotka) odgovorila, da se ga zagotovo ne bodo udeležili. Zagotovo se bo referenduma udeležilo 27,3 odstotka vprašanih, morda se ga bo udeležilo 17,7 odstotka vprašanih, 5,9 odstotka vprašanih pa tega še ne ve.

Na vprašanje, kako bodo glasovali na referendumu, jih je 19,8 odstotka odgovorilo, da bodo glasovali za zakon o arhivih, proti jih bo glasovalo 35,5 odstotka, 44,6 odstotka anketirancev pa na vprašanje ni znalo odgovoriti.

Glede bližajočih se volitev poslancev v Evropski parlament je največ anketirancev (28,2 odstotka) odgovorilo, da se evropskih volitev zagotovo ne bodo udeležili, četrtina vprašanih pa se jih bo zagotovo udeležila.

Glede na najavljene kandidate in nosilce list za evropske volitve pa je po rezultatih ankete najverjetneje, da bi prebivalci volili NSI in SLS, če bo nosilec liste Lojze Peterle (11 odstotkov). Sledi SDS z Milanom Zverom (9,4 odstotka), SNS z Zmagom Jelinčičem Plemenitim (6,3 odstotka) in LDS z Jelkom Kacinom (5,5 odstotka).

Sicer pa se anketirani v 66,9 odstotka strinjajo z referendumom in evropskimi volitvami na isti dan.

Osrednja tema ankete je sicer bila materialna blaginja in neenakost. Med drugim je več kot polovica vprašanih (58,8 odstotka) menila, da se danes v Sloveniji v primerjavi z življenjem izpred petih let živi slabše, 27 odstotkov pa jih je menilo, da se živi veliko slabše.

V telefonsko opravljeni anketi je sodelovalo 911 polnoletnih prebivalcev Slovenije, opravila pa jo je Fakulteta za uporabne družbene študije v Novi Gorici.