Ni potrebe, da bi bili z neprebojnimi jopiči opremljeni vsi slovenski policisti; vsi jih niti ne rabijo, jih pa potrebujejo intervencijske skupine in posebna policijska enota, je za STA povedal nekdanji poveljnik uniformirane policije Pavle Čelik. Slovenija ni neka kriminalna država, v kateri bi policistu na vsakem koraku grozila smrt, je poudaril.
Po besedah Čelika, nekdanjega poveljnika uniformirane policije in pred tem poveljnika zvezne enote milice v Beogradu, so bili neprebojni jopiči, ki jih še vedno uporabljajo nekateri policisti, nabavljeni na prehodu iz socializma. Namenjeni so bili opremljenosti posebne enote milice (sedanje posebne policijske enote), ki jih je uporabljala tudi v času osamosvojitvene vojne.
Takrat so bili to novi, moderni in tehnično dovršeni jopiči, kupljeni so bili v tujini, je pojasnil. Po skoraj dveh desetletjih so po njegovih besedah danes že zastareli in pretežki, saj je tehnika toliko napredovala, da je možno dobiti trikrat lažji zaščitni jopič.
Vendar policija ni imela denarja, niti ni bilo potrebe, morda tudi ne posluha, da bi opremljenost obnovili, je povedal Čelik. "Nikakor pa se ne morem strinjati s tem, da bi bili z neprebojnimi jopiči opremljeni vsi slovenski policisti, ker jih ne rabijo," je poudaril.
Po njegovih besedah jih potrebujejo t.i. intervencionisti - tisti, ki posredujejo - to so posebna policijska enota in intervencijske skupine po policijskih upravah oz. nekaj sto policistov. Policija torej po Čelikovo potrebuje nekajkrat manj jopičev, kot jih zahtevajo policijski sindikati.
Čelik pravi, da Slovenija ni niti tako bogata niti kriminalna država, v kateri bi "policistu na vsakem koraku grozila smrt". "Mislim, da bo velika napaka, če bodo neprebojne jopiče nabavili za vse policiste, ker bodo čez nekaj let zopet zastareli," je opozoril.
Tudi sicer se iz problematike zaščitnih jopičev po njegovem dela "prevelik halo". Tudi če nek policist nosi jopič, ga krogla utegne zadeti v nogo ali v glavo. In tudi strelna rana na nogi je lahko smrtna, če jo povzroči ameriška specialna krogla, ki raztrga žile in povzroči izkrvavitev.
Strinja pa se, da so tisti policisti, ki vsak dan opravljajo intervencije, slabo opremljeni. Primerno je opremljena le posebna policijska enota.
V petkovi policijski akciji na Korytkovi ulici v Ljubljani sta policista po mnenju nekdanjega poveljnika uniformirane policije ravnala primerno. "Dejansko sta hotela rešiti ljudi pred tem budalom, ki je norel s pištolo v rokah," je dejal Čelik. V tej zagnanosti sta po njegovih besedah mogoče malo pozabila na svojo varnost, vendar pa bi "ta zmešan človek" v času, ko bi si policista oblačila jopiče, morda že ubil kakšnega človeka.
Čelik je prepričan, da sta se odločila pravilno in tvegala življenje v korist občana, zato bi ju tudi pohvalil.