evropski parlament Svet24.si

Evropski poslanci ob plači upravičeni do ...

traktor Svet24.si

Tatvina traktorja - pozor, pomagajte najti tatu

sumi stanovanje xx Necenzurirano

Omejitev AirBnB brez stanovanjske politike je le ...

zoran jankovic PL Reporter.si

Omrežje velike mestne družine: To so pripadniki ...

sesko 24 pm Ekipa24.si

Šeško znova tresel in to kako!! Poglejte ta ...

Kate se je odločila, da bo okrevala na res rajskem otoku Odkrito.si

Kate Middleton - okreva "skrita v raju!"

doncic Ekipa24.si

Nastavite budilke: jasno je, kdaj bo Dallas igral ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Slovenija je po medijski svobodo šele na 19. mestu v Evropi

Deli na:
Slovenija je po medijski svobodo šele na 19. mestu v Evropi

Foto: Bobo

Organizacija Freedom House je v novem letnem poročilu opozorila, da je medijska svoboda po svetu lani močno nazadovala in je na najnižji ravni v zadnjih 12 letih. Freedom House poleg držav, kjer praktično ni medijske svobode, kot je Severna Koreja, posebej izpostavlja nasilje nad novinarji na Bližnjem vzhodu, v Mehiki in Hongkongu.

V poročilu, v katerem je zajetih 199 držav in ozemelj sveta Freedom House ugotavlja, da le 13 odstotkov svetovnega prebivalstva živi v medijsko svobodnem okolju. Med njimi so Slovenci. Država je ocenjena kot medijsko svobodna, vendar je v Evropi šele na 19. mestu. Na vrhu so Norveška, Belgija, Finska, Nizozemska in Švedska.

Na dnu so lestvice Severna Koreja, Turkmenistan, Uzbekistan, Krim, Eritreja, Kuba, Belorusija, Ekvatorialna Gvineja, Iran in Sirija. Na svetu je 62 držav in ozemelj z medijsko svobodo, 71 jih ima le delno medijsko svobodo, 66 držav sveta pa je nima, ocenjuje Freedom House.

Od leta 2014 se je položaj na področju svobode medijev opazno poslabšal v Turčiji, Bangladešu, Gambiji, Srbiji, Burundiju in Jemnu. Po navedbah Freedom House pa so še posebej zaskrbljujoči napadi na novinarje v Mehiki, organizacija pa je opozorila tudi na Hongkong, kjer je lani izginilo pet ljudi, povezanih z izdajateljem do oblasti v Pekingu kritičnih knjig.

Medijsko okolje je na Kitajskem zelo restriktivno in položaj se slabša, na Bližnjem vzhodu različne strani pritiskajo na medije, da bi pristransko poročali, ali pa jih zatirajo. Poleg tega Islamska država in druge skrajne skupine izvajajo nasilje, nato pa po svojih omrežjih brez pomoči širijo svojo propagando in dosežejo širok krog ljudi. Freedom House v poročilu sicer omenja tudi delno samocenzuro v Franciji zaradi nove varnostne zakonodaje.