Skrb za starejše: vlada je pozabila na obljubo, da bo poskrbela zanje
27. okt. 2019 20:00


Župnik v Srednji vasi (Bohinju) Martin Golob je v Zavodu sv. Martina oziroma domu starostnikov poleg farovža obiskal oskrbovance.
Bo vladi Marjana Šarca uspelo, kar ni drugim v petnajstih letih, in bo uveljavila zakon o dolgotrajni oskrbi in zavarovanju? Šarec vztraja, da bo sprejet aprila prihodnje leto, mi pa smo poiskali razloge, zaradi katerih se bo ustrašila tudi aktualna vlada, začela zavlačevati in pozabila na predvolilne obljube.
Medtem ko je število prosilcev v domovih za starejše in posebnih socialno varstvenih zavodih že preseglo 11.000, se bod morali koaliciji dogovoriti za koliko povečati nizek delež BDP namenjen za dolgotrajno oskrbo.
Urejena dolgotrajna oskrba bi letno stala več kot pol milijarde evrov. Obremenjevanje starostnikov in svojcev zato koristi predvsem stanju proračuna. Obstaja torej za 500 in več milijonov evrov razlogov letno, zakaj se na področju dolgotrajne oskrbe nič ne spremeni.
Ministrstvo za zdravje sramežljivo skriva osnutek zakon o dolgotrajni oskrbi, zahteve za dostop po zakonu o dostopu informacij javnega značaja pa zavračajo. Česa se boji?
Le vsak četrti prebivalec nad 65 let storitev dolgotrajne ne bo potreboval, vsak deseti pa jih bo rabil v velikem obsegu, kar pomeni, da se bo strošek zanj povzpel tudi do 100.000 evrov.
Slovenija je ena med zadnjimi državami v Evropi, ki ima uzakonjeno, da morajo otroci skrbeti za starše. Smo ena zadnjih držav, kjer morajo svojci doplačevati za oskrbo.
VEČ V TISKANEM REPORTERJU IN TRAFIKI24
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke