Revija Reporter
Slovenija

Škandalozna plača direktorja Loterije

20. mar. 2011 19:00 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Direktor Loterije Slovenija Tim Kocjan na leto v žep pospravi preko 200 tisoč evrov, a za ministrico Radićevo je nedotakljiv. V službi ga ne vidijo prav pogosto, raje deluje iz ozadja in mešetari z vladajočo politiko.

Direktor Loterije Slovenija Tim Kocjan na leto v žep pospravi preko 200 tisoč evrov, a za ministrico Radićevo je nedotakljiv. V službi ga ne vidijo prav pogosto, raje deluje iz ozadja in mešetari z vladajočo politiko.

Pa kaj potem, če je direktor Loterije Slovenije Tim Kocjan prejel 195.335 evrov letnega izplačila ter še 13.260 evrov izplačanih dividend? In kaj potem, če javnost sploh ne ve zanj, saj ga tudi zaposleni v Loteriji Sloveniji ne vidijo prav pogosto? Veliko pomembneje je, da lahko varno skrit deluje iz ozadja ter sklepa tihe dogovore z najpomembnejšimi predstavniki vladajoče elite.

Mednje sodi Darja Radić, ministrica za gospodarstvo, ki niti po vztrajnem opozarjanju na samovoljno upravljanje velikega državnega denarja ni pripravljena zamenjati niti nadzornikov Loterije Slovenije. Tako ravnanje ministrice za gospodarstvo, ki je v vodstvu stranke Zares, je nenavadno, zlasti če vemo, kako hitro je bila pripravljena sprejeti odločitev o razrešitvi nadzornikov holdinga Slovenskih elektrarn in Pošte Slovenije. Zlasti pri slednjih se je sklicevala na nezaupanje lastnikov, torej države, nadzorniki sveta Loterije Slovenije, ki jim predseduje večno nezamenljivi Boris Šuštaršič, pa ostajajo trdno na svojih položajih. Ë

»Pustimo se presenetiti«
Prav zato smo na ministrstvo za gospodarstvo naslovili vprašanje, ali so morda že ukrepali zoper vodstvo Loterije Slovenije (proti predsedniku uprave družbe Timu Kocjanu) zaradi izjemno visokega izplačila plače, kot so napovedovali v minulem letu; zanimalo nas je tudi, kakšni ukrepi so v takem primeru, kot je Loterija Slovenije, sploh mogoči. Pojasnila za zdaj še vedno nismo prejeli.

Zakaj ministrica Darja Radić glede Loterije Slovenije ne ukrepa bolj odločno, se sprašuje celo nekdanji minister za gospodarstvo dr. Matej Lahovnik: »V Loteriji Slovenije so se zaradi očitka o previsokih plačah sklicevali na to, da zanje zakon o določitvi plač, ki je bil sprejet v času mojega opravljanja funkcije ministra, zanje ne velja, ker loterija ni v večinski lasti države. Tudi če to drži, bi ministrstvo za gospodarstvo kot organ, ki lahko sankcionira prekrške, smelo ukrepati po nadzorstvenem organu, v katerem je tudi predstavnik države in ki mu ne bi smelo biti vseeno, kako se ravna s premoženjem države. Navsezadnje je bilo dano tudi priporočilo vlade glede zniževanja plač vodstvenega kadra v tistih podjetjih, kjer ima država pomemben lastniški delež. Bilo bi higienično, če bi v Loteriji Slovenije upoštevali vsaj priporočila vlade, če že mislijo, da zanje zakon ne velja.«

Sicer pa Lahovniku ni znano, ali je trditev Loterije Slovenije, da država sploh ni njihov večinski lastnik, točna, saj mu ni znana sedanja lastniška sestava loterije, prav tako osebno sploh ne pozna predsednika uprave loterije Tima Kocjana, ker se tudi takrat, ko je bil še minister za gospodarstvo, ni nikoli srečal z njim.

Zakaj ministrica Darja Radič uporablja dvojna merila, ena za Pošte Slovenije, drugi za Loterijo Slovenije, postane razumljivo, ko izvemo za potek nenavadnih poslov iz ozadja, ki jih je najbolj vešč prav Tim Kocjan, predsednik uprave Loterije Slovenije, skupaj z njim pa tudi predsednik nadzornega sveta Boris Šuštaršič. Na to je doslej javno opozorila Elena Pečarič, nekdanja predsedniška kandidatka, ki je kot aktivna članica YHD – Društva za teorijo in kulturo hendikepa, kjer je tudi zaposlena, dobra poznavalka razmer v Loteriji Slovenije.

YHD je tako kot vse druge invalidske in humanitarne organizacije finančno zelo odvisno od Fundacije za financiranje invalidskih in humanitarnih organizacij (FIHO), ki je kar 40-odstotni lastnik Loterije Slovenije. Kot je zapisala Elena Pečarič, se je 16. oktobra lani iztekel rok, v katerem je lahko Loterija Slovenije kupila 20 odstotkov delnic Športne loterije, ki so bile v lasti Fidine in Maksime Invest, nad katerima je bedel Stane Valant: »Tudi Pošta Slovenije je lastnica 20 odstotkov delnic Športne loterije. Se morda lahko zgodi tole? Vodstvo pošte se zamenja in začne prodajati delnice, ki jih nato odkupi Loterija Slovenije. Pustimo se presenetiti.«

VEČ V TISKANI IZDAJI