Nadaljujemo zgodbo o nepremičninah direktorja občinske uprave Grosuplje Dušana Hočevarja, šefa tamkajšnjega odbora SDS in vodje okrajnega volilnega štaba premierja Janeza Janše. V prejšnji številki Reporterja smo objavili, da ima po nepremičninskem podjetju PRO 6, ki ga je ustanovil konec leta 2020, solastništvo v hotelsko-turističnem podjetju Pod Vitrancem in polovični delež v družbi Sončni dvorec v Grosuplju, drugi solastnik pa je gradbeno podjetje Hren Inženiring, ki opravi največ poslov z občino Grosuplje in Javnim komunalnim podjetjem Grosuplje, katerega prvi nadzornik je Hočevar.
Po podatkih Erarja je Hren Inženiring za občino Grosuplje opravil za 956.808 evrov poslov, z JKP Grosuplje pa 643.851 evrov. Pisali smo tudi o dveh novozgrajenih hišah v Velikih Račni, ki jih je na začetku lanskega leta prodal kot posameznik, dve pa še gradi njegovo podjetje, eno od njiju je po lastnih besedah že prodal.
Medtem nas ogorčeni bralci iz občine Grosuplje skoraj vsak dan obveščajo o Hočevarjevih poslih, dobivamo celo anonimke o domnevnem spolnem nadlegovanju uslužbenk v občini, vendar nam je te obtožbe zanikal. Potrdil pa je, da ima več nepremičnin tako v občini Grosuplje kot v Ljubljani.
Tako ima med drugim na Malem vrhu v lasti nezazidljivo parcelo – kamnolom, ki naj bi jo po navedbah naših virov spremenil v zazidljivo in prodal za 330.000 evrov družbi MM1 Invest. Hočevar odgovarja, da je še vedno lastnik te parcele, ki jo je kupil leta 2003. Potrdil nam je tudi, da je na naslovu Velika Račna 25 a kupil na dražbi okrajnega sodišča v Trbovljah posest, kjer je sezidal stanovanja. Družinsko hišo v Tlakah, kjer živi, je zgradil leta 2006, pet let prej je kupil zemljišče.
V Tlakah je kupil še eno staro hišo, jo obnovil in prodal. Prav tako je na dražbi kupil staro hišo na Trubarjevi ulici v Šmarju - Sapu, jo obnovil, predelal v dve stanovanji, ki jih zdaj oddaja. Letos je kupil še parcelo v centru Grosuplja, po navedbah vira za 29.500 evrov. Lani pa je prodal hišo v Račni svojem podjetju.
Poleg tega je potrdil, da ima več stanovanj v Ljubljani, ki jih oddaja: 40 m² veliko stanovanje na Frankopanski 17, 26 m² veliko garsonjero na Peruzzijevi 175 in 40 m² veliko stanovanje na Poljanski 44, ki ga je kupil od republiškega stanovanjskega sklada 2007.
Hočevar nam je zanikal navedbe, da bi od hišnega izvajalca KG-EKO za 15.000 evrov kupil nezazidljivo parcelo v Stari vasi, jo spremenil v zazidljivo in nato prodajal za desetkrat višjo ceno. Toda v zemljiški knjigi se v zgodovinskem izpisku pojavljata poleg omenjenega podjetja tudi on in njegova bivša žena Janja Garvas Hočevar.
Ta nam je zanikala, da bi ob ločitvi oziroma razdelitvi skupnega premoženja prejela najmanj eno hišo in dve stanovanji. »Navedbe vaših virov ne držijo. Vršilka dolžnosti generalnega sekretarja vlade mag. Janja Garvas Hočevar ima v lasti enoto dvojčka in garsonjero, kar izhaja tudi iz uradnih evidenc. Vse spremembe so bile sproti sporočene pristojnim institucijam v skladu z obstoječo zakonodajo,« so nam odgovorili z generalnega sekretariata vlade.
Ker Hočevar po zakonu ni javni funkcionar, ampak javni uslužbenec, njegova poslovna dejavnost za KPK ni sporna. Po drugi strani pa so nam z ministrstva za javno upravo sporočili, da je uradnikom na najvišjih položajih prepovedana vsaka pridobitna dejavnost razen znanstvenega, publicističnega, pedagoškega in kulturnega dela. Poleg tega se morajo vsi javni uslužbenci izogibati nasprotju interesov, njihov zasebni interes ne sme dajati videza, da vpliva na ne nepristransko in objektivno opravljanje javnih nalog.