Revija Reporter
Slovenija

Še pomahal ni v slovo: Zoran Thaler odstopil!

21. mar. 2011 11:22 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Zoran Thaler je odstopil s položaja poslanca evropskega parlamenta. Na novinarski konferenci ni odgovarjal na vprašanja, temveč je le objavil svoj odstop. Thalerja je britanski Sunday Times obtožil sprejemanja podkupnine, zdaj že bivši poslanec pa je še včeraj vztrajal, da je je od začetka vedel, da gre za manipulacijo, in da se je pretvarjal, da bi izvedel, kdo in zakaj ga skuša diskreditirati.

Zoran Thaler je odstopil s položaja poslanca evropskega parlamenta. Na novinarski konferenci ni odgovarjal na vprašanja, temveč je le objavil svoj odstop. Thalerja je britanski Sunday Times obtožil sprejemanja podkupnine, zdaj že bivši poslanec pa je še včeraj vztrajal, da je je od začetka vedel, da gre za manipulacijo, in da se je pretvarjal, da bi izvedel, kdo in zakaj ga skuša diskreditirati.

Kot je sporočil na današnji novinarski konferenci v Ljubljani, odstopa zato, da bi preiskava vseh dejstev in okoliščin "tega poskusa kompromitacije" potekala neobremenjeno in brez pritiskov.

Thaler je pojasnil, da želi, da v skladu z njegovimi etičnimi standardi pride vsa resnica na dan ter da se pokaže, kdo je deloval nezakonito in kdo ne. Še pred tem je razložil, da je bil že zjutraj, na lastno pobudo, na sestanku pri komisiji za preprečevanje korupcije.

Članom komisije naj bi posredoval vse potrebne podatke in odgovarjal na vprašanja, saj želi, da preiskava, tako v Slovenji kot Bruslju, pokaže vsa dejstva. Zato je napovedal, da bo njegovo sodelovanje s komisijo tesno in transparentno.

Je pa ob tem poudaril, da se postavlja vprašanje, od kod je poslanec Evropskega parlamenta tarča poskusov kompromitacije in ali je res vse dovoljeno. On pa naj bi poskusil ugotoviti, kdo ga hoče kompromitirati, ne da bi želel pri tem storiti kar koli nezakonitega. Razložil je, da se je prvi poskus zgodil novembra, drugi v začetku decembra. Ob tem vztraja pri razliki med njegovim primerom in ostalima dvema evropskima poslancema, prav tako vpletenima v afero.

Po izjavi evropski poslanec v odstopu ni želel odgovarjati na vprašanja novinarjev.

Komisija: Sum korupcije

Komisija za preprečevanje korupcije je že v nedeljo dopoldne na podlagi informacij iz tujine začela s postopki v primeru domnevnega koruptivnega ravnanja evropskega poslanca Thalerja, ki je tudi stopil v kontakt s komisijo.

Z njim so danes zjutraj opravili daljši uradni razgovor, ki se je končal pred kratkim. "Na podlagi dosedanjih ugotovitev je po oceni komisije podan sum storitve uradno pregonljivega kaznivega dejanja s področja korupcije in nezakonitega posredovanja," navajajo.

Kot še poudarjajo, tudi za slovenske evropske poslance veljajo zakon o integriteti in preprečevanju korupcije in določbe kazenskega zakonika. Prav tako je podana tudi pristojnost slovenskih organov pregona in odkrivanja.

Komisija je že vzpostavila stik z Nacionalnim preiskovalnim uradom in vrhovnim državnim tožilstvom, katerima bo posredovala zbrane podatke. Prav tako bo stopila v stik s pristojnimi institucijami EU, so še zapisali v Komisiji za preprečevanje korupcije.

Objavljamo še preveden prepis Thalerjevega pogovora z novinarjema Sunday Timesa (povzeto z rtvslo.si)

Thaler: Kaj pa potrebujete?
Novinarka: No ...
Thaler: Koliko pogodb in ...
Novinar: Potrebujemo vaše jamstvo, da boste delali za nas kot parlamentarni svetovalec.
Thaler: OK.
Novinar: In da boste v parlamentu skrbeli za interese naših klientov. To pomeni, da boste pomagali pri sprejemanju potrebnih sprememb zakonodaje.
Thaler: Predlagam, da sklenemo ustni dogovor, kot je ta na papirju, ki ga je treba spremeniti, za eno leto. V enem letu se bo pokazalo, ali ste zadovoljni z menoj ali ne. Odločil sem se za eno leto in te številke (100.000 evrov), o katerih govorimo.
Novinarka: O katerih smo govorili, ja.
Thaler: ... in potem verjetno, ne vem, kako je s tem v britanskem gospodarstvu, poslovnem svetu, v moji državi podjetje izda račun ...
Novinarka: Fakturo?
Thaler: Fakturo.
Novinarka: Ja, zapisano bo svetovanje, od tega do tega datuma, za četrtletje. Taka vsota denarja.
Thaler: Fakture gredo po četrtletju? Kot prvo, drugo, tretje četrtletje v letu 2011.
Novinarka: Ja.
Novinar: Prve tri mesece damo v račun in potem plačamo.
Novinarka: Običajno plačamo v roku 14 dni, glede dela ...
Thaler: Bog vas blagoslovi, mislim, da bo tako najbolj preprosto.

Novinarja vprašata Thalerja, če v parlamentu lahko vloži dopolnilo k zakonodajnemu predlogu v korist njune stranke.

Novinarka: Gre za nekaj zadev, ki jih želimo dopolniti.
Novinar: Se že kar mudi, a ne?
Novinarka: Ja, res je pozno. Skrajni rok za dopolnila je prihodnji teden, zato smo se tudi srečali. Skušamo namreč ugotoviti, če je to mogoče.
Thaler: Mi lahko to jutri pošljete prek e-pošte, ker ne morem ...
Novinarka: Ja, seveda, poslala vam bom.
Novinar: Ali to pomeni, da boste lahko vložili dopolnila?
Thaler: Ja, to lahko naredim.

Novinarja Sunday Timesa sta se znova srečala z Zoranom Thalerjem v Strasbourgu konec januarja. Potrdil jima je, da je vložil zahtevano dopolnilo.

Novinar: Hvala, ker ste to naredili za nas, bilo je res koristno in naša stranka je zelo zadovoljna.
Thaler: OK, dober začetek torej.
Novinarka: Ja, res, zelo dober začetek. Je bilo vse v redu glede na to, da niste imeli dovolj časa, da ste bili na tesnem z rokom?
Thaler: To je bilo OK, težava bi bila, če bi bil kje drugje, drugače v Bruslju ni problem.
Novinarka: Kako pa to naredite? Pošljete prek e-pošte ali morate biti tam in vložiti?
Thaler: Obstaja elektronski obrazec, pri katerem pa zahtevajo tudi podpis.
Novinarka: Torej morate biti tam?
Thaler: Dva kanala, elektronski in ...
Novinarka: Aha, torej ga morate tudi podpisati.
Novinar: In to ste rajši naredili kar sami, kot da bi dobili koga drugega?
Thaler: Prosim?
Novinar: In to ste rajši naredili kar sami, kot da bi dobili koga drugega?
Thaler: Mhm, ja, seveda.