Ljubljanski župan Z. Janković, ki Goloba podpira, ne pa tudi vseh ministrov, pravi, da bo premier moral pri sebi, pri svoji organizaciji poiskati razlog, kaj je tisto, zaradi česar ga mediji »sekljajo« domala vsak dan (POP TV). Ti grdi mediji! Pustimo Goloba, saj imamo Janšo! Čeprav se tudi podpornik Janković zaveda, da bo treba nekaj spremeniti. Potrebni so rezultati, »ne samo govort«, pravi. Že kar precej časa čakamo …
Dejstev ni mogoče skriti. Poleg bombonov in božičnice upokojencem Golob po novem letu uvaja nove davke. Prostovoljno zdravstveno zavarovanje postaja obvezno, gospodarstvu »nabija« dodatne obremenitve – predvsem zaradi obnove po poplavah.
Vlada nas kar naprej destabilizira, nikoli ne vemo, kaj nas čaka, lahko samo prežimo in upamo, da bo tudi kaj dobrega.
Ob vsej tragediji je obnova postala izgovor že za čisto vse; ne le za prehlajen mehur, ampak tudi za to, da Golob in koalicija ne realizirajo napovedanih reform in da zbirajo denar menda kar vsevprek, potem pa šele določijo, za kaj ga bodo porabili. Skratka, vlada nas kar naprej destabilizira, nikoli ne vemo, kaj nas čaka, lahko samo prežimo in upamo, da bo tudi kaj dobrega.
Na potrebo po predvidljivosti je premierja Goloba opozorila tudi predsednica republike N. Pirc Musar, ko je v parlamentu na dolgo nagovorila poslance. Njene »lepe besede« je vsekakor zasenčilo pismo ministru za javno upravo, češ da si tudi najvišji funkcionarji, in tako tudi predsednica, zaslužijo dodatke k plači. Dokaj nepremišljeno. Predsednica bi se glede na bolj ali manj upravičene, a pogoste očitke morala na daleč izogibati kakršnikoli debati o denarju, plači ...
Predsednica N. Pirc Musar se je v parlamentu lotila vseh tem, od ne/miru na svetu do športa. Nezadovoljna je, ko vidi, v kakšnem svetu živimo, v svetu, kjer ni nič več sveto in v katerem je človeško življenje malo vredno. Dodamo lahko samo – da je dobro, če to spoznajo tudi politiki.
A četudi bi to spoznali, to očitno nič ne pomaga. Svet urejajo veliki in pogosto – prek trupel. Skoraj že 19 tisoč je mrtvih palestinskih civilistov, največ otrok in žensk! Bivši predsednik Slovenije D. Türk pravi, da vse skupaj tam diši po genocidu po želji Izraela, da Palestince zbriše z zemljevida ali da jih povsem pokori (TV-Odmevi).
Ja, teroristični Hamas je vse skupaj začel, ko je napadel Izrael. A vse skupaj se je začelo že mnogo prej, ko se ne Izraelci, ne Palestinci, ne velike sile niso mogli dogovoriti – npr. o dveh državah. In zdaj ni videti konca. In ta isti Hamas pridobiva podporo med določenim delom Palestincev, predvsem med mladimi …
Svet se je pogosto urejal prek civilnih »trupel«. Leta 1937 so npr. Japonci napadli kitajski Nanjing in sistematično pobijali in mučili civilno prebivalstvo. Ubitih je bilo okoli 300 tisoč civilistov in nekaj vojnih ujetnikov.
Februarja 1945 sta ameriško in britansko vojno letalstvo napadli nemški Dresden, s tem so zahodni zavezniki skušali zlomiti moralo civilistov, kamor je pred rusko armado pribežalo okoli dvesto tisoč beguncev!? Zavezniki so porušili stavbe, potem pa odvrgli zažigalne bombe, da so se ljudje zadušili in zgoreli. Ubitih je bilo okoli 25 tisoč civilistov.
Avgusta leta 1945 so Američani disciplinirali Japonce, potem ko niso hoteli končati druge vojne. Na Hirošimo in na Nagasaki so odvrgli atomski bombi. Takoj je umrlo 120 tisoč, večinoma civilistov, za posledicami pa pozneje še najmanj dvakrat toliko. Hitro se pozablja; tudi na hude posledice vojne ob razpadu Jugoslavije se vedno bolj pozablja.
Še ukrajinsko-ruski spopad se je skorajda potisnilo na rob ob dogajanju na Bližnjem vzhodu. Predsednik V. Zelenski je nemudoma reagiral in obiskal ameriškega predsednika J. Bidna in vsem zaveznikom ponovno glasno povedal: tu smo in tudi mi umiramo. Podporo za Ukrajino si je znova pridobil. Ukrajini in Moldaviji so v Bruslju tudi odprli vrata za pristopna pogajanja – za vstop v EU.
V. Orban, madžarski predsednik vlade, je domala še tik pred glasovanjem javno zatrjeval, da bo proti! A Bruselj mu je odmrznil deset milijard evrov in V. Orban je pred glasovanjem odšel, da mu ni bilo treba glasovati proti, blokiral pa je sprejetje proračuna –1216 milijard, od tega 50 za Ukrajino. Tako funkcionira politika.
BiH v ta paket ni bila vključena. Izpolniti mora še nekaj zavez. Lahko pa je Orban glasoval v prid prihodnjim članicam – kar najbrž še dolgo ne bosta – nekateri so »pridruženi« že kakšni dve desetletji. Za je tokrat lahko glasoval tudi D. Tusk, novi poljski predsednik vlade, precej bolj liberalen od dosedanjih poljskih oblastnikov. Večina poljskih žensk tako lahko upa, da bodo spet dobile pravico do splava. Zdaj, pravijo, bodo vsi skupaj zadihali svobodno. Tudi v Sloveniji je po zadnjih volitvah marsikdo rekel, da končno lahko diha …
Dokaj paradoksalna je bila tudi podnebna konferenca v Dubaju, dvesto držav se je je udeležilo, in to na območju, kjer živijo od fosilnih goriv, ki veljajo za glavnega onesnaževalca in krivca za podnebne spremembe. Na koncu so sprejeli resolucijo z definicijo, da se odmikajo od fosilnih goriv, ne pa, da jih opuščajo. Kdor je verjel, da se bodo poenotili o opuščanju, je bil naiven.
Res pa je, da se npr. prav Emirati zavedajo, da od nafte večno ne bodo mogli živeti; tako se usmerjajo v turizem, pravijo, da postavljajo »Silicijevo dolino«, torej se usmerjajo v umetno inteligenco in sodobno tehnologijo. In četudi je neka mladenka iz ene od afriških držav rekla, da so jo zaradi takšnega kompromisnega stališča obsodili na samomor, vzemimo resolucijo kot korak naprej.