Najprej bodo izvolili predsednika uprave, nato pa na njegov predlog še dva člana; četrti bo delavski direktor, ki ga bodo izvolili zaposleni na zavodu. Člani uprave morajo imeti najmanj deset let delovnih izkušenj s področja, kjer delujejo, poznati morajo problematiko javnih medijskih servisov in ne smejo imeti lastniških deležev ali trajnih pogodbenih stikov z osebami, ki sodelujejo z RTVS. Predsednik uprave pa mora imeti še vsaj pet let delovnih izkušenj na vodilni delovnih mestih v večjih sistemih z najmanj sto zaposlenimi.
Za zdaj še ni znano, kdo se bo prijavil za prvega človeka nacionalke, neuradno pa se govori o treh imenih: o nekdanjem direktorju STA Bojanu Veselinoviču, direktorju Radia Slovenija Mirku Štularju in uredniku na TV Slovenija Zvezdanu Martiču. Razpisne pogoje zagotovo izpolnjuje Štular, saj je na Radiu Slovenija več kot 300 zaposlenih, verjetno pa tudi Veselinovič, toda ne zaradi STA, kajti tam imajo manj kot sto zaposlenih, ampak iz časov, ko je bil odgovorni urednik Radia Slovenija.
Glavne vloge na TVS so prevzeli novinarji, ki so naklonjeni prejšnji vladi. Bodo zdaj pod krinko depolitizacije program nacionalne televizije krojili privrženci sedanje vladajoče koalicije?
Poleg omenjenih je slišati, da naj bi se za člana uprave zanimala tudi nekdanji generalni direktor RTVS Marko Filli ter dolgoletni urednik športnega uredništva na TV Slovenija Marjan Lah, ki je bil več kot pet let svetovalec generalnega direktorja RTV Slovenija.
Sedanji generalni direktor Andrej Grah Whatmough je pred svetniki zbežal na dopust, a tudi če bi ostal na delovnem mestu, ga najverjetneje ne bi zamenjali. Nova uprava naj bi bila imenovana do konca julija, takrat se bo najbrž poslovil tudi Uroš Urbanija, ki je bil za direktorja TV Slovenija imenovan pred letom dni.
Nova uprava bo nato imenovala nove direktorje radia, televizije in digitalnih vsebin, ki bodo za tem izbrali nove odgovorne urednike. Takrat bomo tudi videli, ali se bo politika res umaknila iz nacionalne RTV. Zadnji programski svet je na čelo televizije imenoval nekdanjega direktorja vladnega urada za komuniciranje, ta pa za urednika notranje politike nekdanjega vodjo kabineta ministrice v prejšnji vladi.
Glavne vloge so prevzeli novinarji, ki so naklonjeni prejšnji vladi. Bodo zdaj pod krinko depolitizacije program nacionalne televizije krojili privrženci sedanje vladajoče koalicije?