Revija Reporter
Slovenija

Še ena tajkunska polomija: Zdenko Pavček in Viator & Vektor

29. jul. 2011 9:06 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Ker banke upnice ne podpirajo načrta finančnega prestrukturiranja Viator & Vektorja, bo družba začela z insolvenčnimi postopki, je v Ljubljani dejal direktor družbe Viator & Vektor Logistika Bojan Novak. Zdevko Pavček je postal še ena tajkunska zgodba o neuspehu.

Ker banke upnice ne podpirajo načrta finančnega prestrukturiranja Viator & Vektorja, bo družba začela z insolvenčnimi postopki, je v Ljubljani dejal direktor družbe Viator & Vektor Logistika Bojan Novak. Zdevko Pavček je postal še ena tajkunska zgodba o neuspehu.

Viator & Vektor se je po združitvi družb Viator in Vektor v letu 2000 začel širiti, prevzemal podjetja in postal močan logistični igralec. Po letih rasti in diverzifikaciji je krovna družba leta 2008 zabredla v izgubo, na finančne težave je kazalo med drugim tudi neplačevanje socialnih prispevkov zaposlenim, sedaj pa je plačilno nesposobna. Po letih rasti in diverzifikaciji je krovna družba leta 2008 zabredla v izgubo, na finančne težave je kazalo med drugim tudi neplačevanje socialnih prispevkov zaposlenim, sedaj pa je plačilno nesposobna.

Leta 2006 so v krovni družbi izvedli menedžerski prevzem, in sicer so takrat prek družb Vektor, v kateri se je združilo 48 vodilnih v krovni in povezanih družbah, in Petin, ki je v 100-odstotni lasti predsednika upravnega odbora krovne družbe Zdenka Pavčka, pridobili nekaj manj kot 69-odstotni lastniški delež in ga nato leta 2008 povečali na prek 75 odstotkov.

Viator & Vektor bo v roku 30 dni pripravil ukrepe za prisilno poravnavo, če bodo za to izpolnjeni pogoji, je povedal Novak. V nasprotnem primeru bo šla družba v stečaj.

Banke upnice so se z Viator & Vektorjem po njegovih besedah pripravljene ponovno pogovarjati v primeru dokapitalizacije družbe.

Insolvenčni postopek se začenja za družbi Skupina Viator & Vektor in Viator & Vektor Logistika. V prvi je po pojasnilih predstavnika sindikata v družbi Borisa Jelovčana okoli 10 zaposlenih, v Logistiki pa nekaj manj kot 500.

Kot je za STA pojasnil predsednik upravnega odbora družbe Skupina Viator & Vektor Zdenko Pavček, to za ostale družbe v skupini Viator & Vektor ne pomeni "nič", te namreč delujejo naprej in jih insolvenčni postopek za omenjeni družbi pri tem ne ovira.

Pavček je zbranim delavcem, ki so pred Viator & Vektorjem počakali na izid pogovora z bankami upnicami (okoli 200 delavcev), pojasnil, da banke sicer na današnjem sestanku niso želele predstavnikov Viatorja, sestale so se za zaprtimi vrati. Svojo odločitev so po uri in pol dolgem sestanku sporočile Novaku in predsedniku Sindikata delavcev prometa in zvez v Viator & Vektorju Marku Vučku.

Pavček odločitve bank sicer ne razume, delavcem pa je pojasnil: "To, kar so sprejeli, ni bančna, ni poslovna in ni ekonomska odločitev". "Za zgodbo nisem kriv," je zagotovil obupanim delavcem, vendar pa "krivca" kljub pozivu zaposlenih ni želel imenovati.

Delavci so odločitev, da se začne z insolvenčnim postopkom, sprejeli s solzami v očeh, mnogi na robu obupa.

"Žalost je ostala tukaj ... 500 nas je," so razočarano vzklikali delavci in Pavčka pozivali, naj pove, kdo je "krivec" na nastale razmere. "Povejte, kdo je kriv, stali bomo za vami," so ga pozivali, a Pavček "krivca" ni želel imenovati.

Vodstvo Viator & Vektorja in predstavniki sindikata ter sveta delavcev so podpisali tudi dokument o tem, da za družbi Skupina Viator & Vektor in Logistika steče insolvenčni postopek.

Poleg tega so se dogovorili tudi, da bodo akontacije voznikov obračunane ob izplačilu junijskih plač ter da uprava prekliče sklep o napotitvi delavcev na dopust z dnem 15. julij in se to statusno spremeni v čakanje na delo doma z nadomestilom plače skladno z zakonom.

Hkrati so definirali tudi obveznosti družb - poleg Skupine in Logistike tudi Viator & Vektor Storitve - do zaposlenih. Te so poračun stimulacij za voznike leta 2009 v celoti brez dogovorjenih popustov, plačilo neplačanih nadomestil, plačilo neizkoriščenih letnih dopustov za leto 2010 in plačilo neizplačanih plač.

Novak je sicer delavcem tudi pojasnil, zakaj so imeli nekateri na plačilnih listah prikazane odtegljaje posojil in preživnin, izplačilo pa ni bilo izvedeno, zaradi česar se je nekaj delavcev obrnilo tudi na policijo. Do tega je namreč po njegovih navedbah prišlo, ker so se v tistem trenutku, ko so želeli navedena izplačila izvesti, soočili z blokado računov.