Še ena nekdanja ministrica priznala krivdo v aferi z denarjem EU
8. jul. 2025 6:40 Osveženo: 7:09 / 08. 7. 2025


Klavdija Perger in njen zastopnik, odvetnik Miha Šošić.
Nekdanja direktorica Turistično-gostinske zbornice Slovenije (TGZS) Klavdija Perger je v povezavi s projektom Strateško razvojno inovacijsko partnerstvo Turizem (Sript) priznala krivdo iz obtožnice evropskega tožilstva in z njim sklenila sporazum. Sodišče jo je obsodilo na pogojno zaporno kazen ter denarno kazen v višini 10.000 evrov.
Pergarjeva je javnosti morda bolj znana kot Klavdija Markež, ministrica za izobraževanje v vladi Mira Cerarja. Leta 2015 je odstopila po šestih dneh, ko se je izkazalo, da je njeno magistrsko delo plagiat.
Sodnica ljubljanskega okrožnega sodišča Marjeta Dvornik je po včerajšnjem predobravnavnem naroku sprejela sporazum o priznanju krivde, ki ga je z evropskim delegiranim tožilcem Matejem Oštirjem sklenila nekdanja direktorica TGZS Perger.
Perger je priznala krivdo za goljufijo na škodo EU, za preslepitev pri pridobitvi in uporabi posojila ali ugodnosti ter za zlorabo položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti. Tožilstvo ji je ta dejanja očitalo pri izvajanju projekta Sript, ki ga je kot direktorica TGZS prijavila na razpis gospodarskega ministrstva, sofinanciranega s sredstvi EU.
Sodnica je v izreku sodbe v celoti sledila predlagani kazni iz sporazuma. Tožilec Oštir je predlagal enotno kazen eno leto in osem mesecev zapora s preizkusno dobo treh let ter denarno kazen v višini 10.000 evrov, ki jo bo Perger odplačala v 20 obrokih.
Za Perger je bil predobravnavi narok sicer prvotno razpisan za 17. junija, a je bil nato preklican.
Tožilstvo je za pomoč pri goljufiji na škodo EU preganjalo tudi nekdanjo kmetijsko ministrico in predsednico DeSUS Aleksandro Pivec, ki pa je krivdo sredi junija priznala in bila na podlagi sporazuma z evropskim tožilstvom obsojena na denarno kazen v višini 10.000 evrov. Krivdo je kot obtožena priznala tudi TGZS, ki ji je sodišče izreklo pogojno denarno kazen v višini 55.000 evrov, ki je ne bo plačala, če v roku enega leta ne bo kazensko odgovorna za nova kazniva dejanja.
TGZS je projekt Sript prijavila na razpis gospodarskega ministrstva, s katerim je aprila 2018 sklenila pogodbo o sofinanciranju iz evropskega sklada za regionalni razvoj. Ministrstvo je čez dobro leto posumilo, da nekatera dela, ki so bila plačana zunanjim sodelavcem po pogodbi, niso bila v celoti opravljena, zato je 30. oktobra 2019 okrožnemu državnemu tožilstvu v Ljubljani zoper takratno direktorico zbornice Perger, ki je bila koordinatorka projekta, in druge fizične osebe vložilo naznanitev suma storitve kaznivih dejanj goljufije na škodo EU in ponarejanja dokumentov. Nekaj dni pozneje je upravni odbor TGZS Perger razrešil.
Goljufija na škodo EU je znašala nekaj nad 100.000 evrov. Ta denar je TGZS gospodarskemu ministrstvu vrnila.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke