TV Slovenija je v četrtek razkrila novo zgodbo o spornem ravnanju z zaposlenimi. Delavci 17 podjetij koprskega podjetnika Maglice - igralnic, gostiln, barov, Nogometnega kluba Drava - so namreč anonimno spregovorili o delu na črno, neizplačevanju plač, plačilih v gotovini, predolgih delovnikih, šikaniranju, žalitvah, videonadzoru.
Kot so povedali, so uradno zaposleni pri enem od njegovih podjetij, delajo pa za več njih za eno plačo. Plačeval naj bi jih na roko, pri čemer naj bi jim bil običajno odtegnjen del predvidenega zneska z argumentom, da delo ni bilo opravljeno, kot bi moralo biti. Nadure niso plačane, prav tako ne dopust, so zaposleni predstavili svoje zgodbe.
Delavci naj bi bili pogosto v strahu pred opomini, govora je bilo o objokanih pomivalkah, o ogromnem obsegu dela in žaljenju, če delo ni opravljeno v doglednem času. "Njegov način komuniciranja je prek aplikacije WhatsApp, 24 ur, tudi ob enih ponoči, ob treh. Naredi mi to za tisto podjetje, pa za tisto drugo. To naredi zdaj takoj. Pritisk je bil po obsegu dela neznosen," je nacionalna televizija citirala enega od zaposlenih.
V zvezi s tujci, večina jih je iz Srbije, so zaposleni povedali: "Tujci so plačani v gotovini. On pobere bančne kartice, nakazuje na TRR zakonsko določen znesek, potem pobere gotovino, delavcu pa da polovico od tega." Nihče od tujih delavcev sicer ni želel dati izjave.
Četudi so bile v njegovih podjetjih že ugotovljene kršitve, izdane prekrškovne odločbe in globe, opomini, opozorila, je Maglica vse očitke za TV Slovenija zanikal.
Na Inšpektoratu RS za delo so za STA pojasnili, da so Maglico obravnavali v primeru več njegovih podjetij. V primeru Čolnarne Tivoli so mu izdali prekrškovne odločbe, prav tako postopki tu še potekajo. V podjetju Ma Consulting je bil zaradi ugotovljenih nepravilnosti uveden postopek o prekršku, tudi tu postopki še tečejo.
V podjetju Na burji je inšpektorat delodajalcu izdal odločbo o prekršku z izrekom globe v višini 3000 evrov pravni in 500 evrov odgovorni osebi zaradi omogočanja dela, za katerega delavcem ni bilo izdano soglasje. Vložena je bila zahteva za sodno varstvo, ki jo je sodišče zavrnilo - odločba je pravnomočna. Prav tako je inšpektorat izdal prekrškovni odločbi z izrekom globe 500 evrov fizičnima osebama, ki sta opravljali delo, za katerega nista imeli soglasja. Vsi postopki še niso zaključeni.
Postopki še vedno potekajo tudi v podjetjih Parmar, Salera in Robedo - v slednjem je bilo doslej izdano opozorilo zaradi zamude pri izplačilu (nadomestila) plače.
Nepravilnosti pa inšpektorji niso ugotovili v podjetjih Lyo group in Ribica.
Na inšpektoratu so opozorili še, da so domnevne nepravilnosti tudi v pristojnosti drugih organov - Finančne uprave RS (na primer zaposlovanje na črno, plačevanje na roko, poslovanje v gotovini), policije (odvzemanje plačilnih kartic), kjer "o konkretnih posameznikih zaradi določil zakona o varstvu osebnih podatkov" ne morejo govoriti, in informacijskega pooblaščenca (videonadzor).
Vodja Delavske svetovalnice Lukić, ki ima pogosto opraviti s tovrstnimi primeri, pa je za STA izrazil pričakovanje, da bodo pristojni organi, posebej je omenil policijo, odreagirali takoj: "Pristojni organi so po uradni dolžnosti glede na javno objavljeno dolžni začeti preiskavo. To so zelo hude zadeve, odtujitev kartice in podobno, o čemer beremo."
Na vprašanje, kaj v svetovalnici svetujejo delavcem, ki se znajdejo v tovrstnih situacijah, je odvrnil, da morajo razumeti, da je "tisto, kar je tvoje, tvoje". "Tvoja bančna kartica je tvoja bančna kartica, sredstva na njej so tvoja, tisto, kar si zaslužil, so sredstva, ki jih imaš na svojem računu. To niso sredstva na računu delodajalca," je poudaril. Ob tem je apeliral na ljudi, "naj ne gredo v zgodbe, v katerih se pričakuje, da se bo kakršenkoli njihov dokument dal komurkoli".
"Tudi delavci imajo neke vrste odgovornost do tega, da so ne samo ustrezno informirani, temveč da tudi ustrezno ukrepajo. Če imamo situacijo, ko ti nekdo odtuji osebni dokument, imamo situacijo, ki je protizakonita. Pika," je bil odločen.
Lukić je sicer pojasnil, da so v posebej težkem položaju tuji delavci, ki jim delodajalci grozijo, da jim bodo uničili vizo, da bodo morali plačati to ali ono, da bodo poskrbeli, da jih nihče v Sloveniji ne bo zaposlil. Zaradi tega se "zakrčijo" in vztrajajo pri slabem delodajalcu, je sklenil.
Še en izkoriščevalski delodajalec? Šikaniranje, žalitve, videonadzor ...
13. nov. 2022 8:09 Osveženo: 8:14 / 13. 11. 2022
Potem ko je TV Slovenija poročala o spornem ravnanju podjetnika Andreja Maglice, ki mu zaposleni ne očitajo le kratenja vrste delavskih pravic, temveč med drugim tudi jemanje bančnih kartic in upravljanje z njimi, Goran Lukić iz Delavske svetovalnice pričakuje, da bo policija uvedla preiskavo po uradni dolžnosti. Maglica medtem vse očitke zanika.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke