Revija Reporter
Slovenija

SDS so izrinili iz RTVS, a ta ostaja v srcih Janše in njegovih

STA
1 2.632

29. okt. 2024 15:52 Osveženo: 16:05 / 29. 10. 2024

Deli na:

Janša ima Nova24TV, a nacionalki se ne bo nikoli odpovedal.

Primož Lavre

Poslanska skupina SDS je danes na predsednico odbora DZ za kulturo Saro Žibrat naslovila zahtevo za sklic nujne seje odbora za kulturo, na kateri bi obravnavali stanje na RTVS. V SDS so kritični do potez novega vodstva RTVs, ki po njihovem mnenju niso skladne z zakonodajo, opozarjajo tudi na političen prevzem RTVS in prevlado enoumja na zavodu.

V obrazložitvi zahteve za sklic nujne seje odbora za kulturo so v poslanski skupini SDS spomnili, da so volivci na referendumu novembra 2022 podprli novelo zakona o Radioteleviziji Slovenija (RTVS). Ta je bila po njihovih navedbah posledica obljubljene depolitizacije javnega zavoda po nastopu vlade Roberta Goloba, "ki se je z vsemi silami zavzela za poseg v uredniško politiko javnega zavoda pod pretvezo čiščenja janšizma in poleti 2022 ekspresno sprejela novelo zakona o RTVS".

A skoraj dve leti po referendumu še vedno ne vemo, ali je zakon o RTVS ustaven, poudarjajo v SDS. Izpostavili so tudi razmere na RTVS, potem ko sta junija lani začela delovati novi svet RTVS in uprava zavoda. Po nastopu novega vodstva je po njihovih navedbah prišlo do čistke na vodilnih mestih in šikaniranja zaposlenih, ki so v času vlade Janeza Janše prišli do zaposlitve oziroma do vidnih položajev na RTVS. Številni sodelavci so dobili odločbe o čakanju na delo in prepoved dostopa na delovno mesto, so med drugim izpostavili v zahtevi.

Kritični so tudi do nedavne odločitve odgovorne urednice informativnega programa Polone Fijavž, ki je prepovedala intervju z koordinatorico Pohoda za življenje Uršo Cankar Soares. Po mnenju SDS to kaže na izrazit političen prevzem RTVS in prevlado enoumja. Tovrstna dejanja po mnenju največje opozicijske stranke tudi niso v skladu z zakonom o medijih, zakonom o Radioteleviziji Slovenija, statutom RTVS, poklicnimi merili in programski standardi in imajo vpliv tudi na samo gledanost RTVS, ki je zgodovinsko nizka.

Po mnenju SDS gre pri tem poleg popolne zlorabe pojma depolitizacija tudi za nedopustna ravnanja cenzure, šikaniranja in poseganja v človekovo integriteto in dostojanstvo ter neizpolnjevanja zakonskih obvez, zato sklic nujne seje ocenjujejo kot prioriteto odbora za kulturo.

Odboru predlagajo, da sprejme več sklepov, in sicer, da priporoča vodstvu RTVS, da prepreči in ustavi cenzuro na RTVS ter zagotovi program, kot ga predpisujejo zakon o RTVS in drugi akti. V sprejem predlaga tudi sklep, da vodstvo RTVS ustrezno zaščiti avtonomijo novinarskega dela in po enakih kriterijih obravnava vse zaposlene novinarje na javnem zavodu, ter sklep, po katerem odbor priporoča ustavnemu sodišču, da v skladu s svojimi pristojnostmi v najkrajšem možnem času odloči o pobudi za oceno ustavnosti členov zakona o RTVS.