»Po osebni plati me je romanje razočaralo, sploh zaradi vodiča, ki je bil precej brezbrižen in slabo pripravljen, občasno tudi zadirčen, svoj slab vtis je želel popravljati z nekimi opolzkimi vici. Organizacija je precej šepala, veliko zamujanja in čakanja, neizdelan program. Sama sem sicer pripravljena marsikaj potrpeti, težko pa prenašam, če se vodja romanja obnaša povsem nedoraslo. Duhovnik (g. Mijo) ga ni opomnil. Pravzaprav niti nisem vedela, kdo je, predstavil se je kot Gašper, šele ko sem se vrnila, sem malo preverila in ugotovila, da je to novinar Demokracije. Glede na fotografije, ki sem jih našla na internetu, sem ugotovila, da je isti,« nam je pisala anonimna udeleženka romanja, ki je trajalo od 29. aprila do 2. maja.
Udeleženka sicer priznava, da sicer romanje ni bilo drago, »ampak mi ena stvar vseeno ni šla v račun. Kasirali so 150 evrov, od tega 50 evrov akontacija, ki sem jo nakazala kar na vodičev osebni račun. To mi je bilo zelo čudno, ker po navadi bi moral imeti nekdo, ki je vodič, imeti SP in licenco. Iz previdnosti sem se pozanimala, koliko je realna cena v penzionu, kjer smo bili. Rekli so, da 26 evrov na osebo, za tri dni skupaj 78 eur. Strošek za avtobus pa ni bil večji kot 50 evrov na osebo, je rekel šofer, da to zdaj stane dva tisoč evrov za cel avtobus. Torej skupaj nekje 130 evrov.«
Alenka Jeraj je obisk Međugorja dokumentirala na svoje facebook računu
»Od predstavnice združenja VSO, ki je bil soorganizator, pa sem slišala, da VSO financira projekt za okoli 800 evrov. To pa pomeni, da je bil strošek avtobusnega prevoza le 30 evrov na osebo. To je skupno potem 110 evrov. Razliko 40 evrov na osebo je torej vodič pobasal v žep, po domače povedano, kar je skupaj več kot tisoč evrov! To je pa bajen honorar za nekoga, ki niti računa ni izdal za romanje, niti plačal davka. Osebno sem se čutila ogoljufano, pa ne toliko zaradi denarja, ampak zaradi nepoštenega odnosa, ki ga je imel vodič in z njim tudi organizator, ki mu krije hrbet,« je še zaključila.
Gašper Blažič: »Brez VSO si niti stroškov ne bi mogel pokriti«
Gašper Blažič nam je pojasnil, da gre za interno organizirano romanje in da so ga pri krščanskem forumu SDS povabili k sodelovanju: »Navadno je tako, da mi Krščanski forum SDS ponudi formalno kritje, vse ostalo, tudi finance, rihtam sam, ker Krščanski forum SDS nima svojega lastnega računa in bi ratala "mešana solata" (beri: kaos). Osebno sem se honorarju odrekel, je pa to tvegan projekt. Če lastnik penziona, kjer smo stanovali, še obračuna strošek na osebo, je pri avtobusu tako, da pot do tja stane toliko in toliko (v tem primeru okoli 2.100 evrov), pa ni važno, koliko je potnikov. Mi smo imeli potnikov 34 plus jaz plus šofer. Med temi 34 potniki sta bila dva, ki sta bila sofinancirana z moje strani, ker sta sodelovala pri organizaciji (med njimi duhovnik). Pri takem številu je bila cena ca. 60 evrov na osebo, pri subvenciji s strani VSO (kot soorganizatorja) pa skoraj 40 evrov na osebo.«
Dodal je še, da je vsak udeleženec prejel romarski paket (borša, kapa, brošura, podobice, rožni venci), za kar je za potiskane borše in kape plačal (založil) 512 evrov (Sandi Homec tisk), za brošure pa 178 eur (Koštomaj Celje), bilo je še nekaj manjših stroškov (simbolična darila, rožni venci, podobice).
»Za proračun za romanje sem pobral 32 akontacij (tisti, ki so se prijavili z akontacijo, sem jim po končanem romanju to vrnil), to pomeni 4800 evrov. Od tega sem torej plačal ca. 1300 evrov za avtobus, 2700 za tri polne penzione (bivanje), skoraj 700 evrov za romarske pakete, kar potem pride že 4700. Tako da tu ostane sto evrov "lufta", kar je šlo za pokritje manjših stroškov (tudi kakšna malica na poti, kavica, pa simbolično darilo za našega duhovnega spremljevalca). Skratka, pozitivna ničla ob predpostavki, da nas je tudi soorganizator VSO reševal. Še sam sem se čudil, da nisem imel izgub, kljub tako velikemu tveganju,« še odgovarja Blažič.
V Združenju VSO o višini svojega prispevka molčijo
V Združenju za vrednote slovenske osamosvojitve so nam potrdili, da so bili soorganizator romanja v Medžugorje: »Romanje je tradicionalno, razen v času zadnjih dveh let zaradi razmer s kovid-19, Združenje VSO pa pri dogodku sodeluje z mednarodnim programom, ki obsega organizacijo javne tribune o domovinski in osamosvojitveni vojni Slovenija 1991, Hrvaška 1991-95, ogled dokumentarnega filma o vojni za Slovenijo, predstavitev Združenja VSO. Vsak romar oz. udeleženec dogodka si udeležbo vsako leto plača sam, kakor je tudi razvidno iz vabila.«
»Združenje VSO ima jasno napisan program dela, ki je javno objavljen, prav tako so javno objavljena vsa aktualna dogajanja, dogodki in vabila. Pri uresničevanju svojega poslanstva lahko Združenje VSO sodeluje (kot soorganizator) z različnimi organizacijami, društvi in občinami, ter z vsemi ljudmi dobre volje, ki v srcu nosijo vrednote slovenske osamosvojitve,« so še pojasnili. Koliko so prispevali za izvedbo dogodka, katerega nosilka je bila organizacija politične stranke SDS, pa nam niso sporočili, toda na podlagi Blažičevega odgovora lahko sklepamo, da 800 evrov.