Revija Reporter
Slovenija

SDS koalicijo obtožuje, da blokira obravnavo problematike bančne sanacije

Reporter

30. nov. 2014 12:56 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Koalicija blokira obravnavo problematike Banke Slovenije in Družbe za upravljanje terjatev bank d.d., v SDS očitajo vladajočpemu zavezništvu. Zato so na predsednika DZ naslovili predlog priporočila v zvezi z upravljanjem državnega premoženja v Družbi za upravljanje terjatev bank d.d. in predlog priporočila v zvezi z aktivnostmi Banke Slovenije glede sanacije bančnega sistema.

Objavljamo izjavo SDS:

Spoštovani,

poslanska skupina SDS je na predsednika Državnega zbora naslovila predlog priporočila v zvezi z upravljanjem državnega premoženja v Družbi za upravljanje terjatev bank d.d. in predlog priporočila v zvezi z aktivnostmi Banke Slovenije glede sanacije bančnega sistema. Poslanke in poslanci SDS omenjene predloge priporočil predlagajo za obravnavno na seji Državnega zbora, saj se je ob dosedanjih obravnavah na sejah delovnih teles izkazalo, da koalicija blokira obravnavo in sklepe v zvezi s problematiko bančne sanacije in delovanja Družbe za upravljanje terjatev bank.

Poslanke in poslanci SDS ugotavljajo, da se je pri obravnavi letnega poročila Banke Slovenije za leto 2013 na seji Odbora za finance in monetarno politiko ter seji Komisije za nadzor javnih financ izkazalo, da Poročilo ne vsebuje celovitih informacij o sanaciji slovenskega bančnega sistema, ki se je izvedla konec leta 2013. Slovenija je namreč  edina vzhodno evropska tranzicijska država, ki je v času od osamosvojitve oziroma padca komunizma, dvakrat sanirala svoj bančni sistem na račun svojih davkoplačevalcev. Poslanke in poslanci ob tem tudi ugotavljajo, da omenjena sanacija slovenskega bančnega sistema, ki je slovenske davkoplačevalce stala več kot 5 milijard evrov, ni dokončna, ker bodo zaradi padca obeh največjih državnih bank na nedavnem stres testu Evropske centralne banke (ECB) potrebna dodatna sredstva za zagotovitev kapitalske ustreznosti. Prav tako je po mnenju poslank in poslancev SDS zaskrbljujoče, da vlada še vedno ni sprejela strategije poslovanja državnih bank, z jasno določenimi cilji (uspešnost oziroma donosnost poslovanja, dividendna politika, povečevanje obsega kreditiranja gospodarstva…) in politiko za vrnitev vsaj dela vloženega davkoplačevalskega denarja.  

Poslanska skupina SDS zato predlaga, da bi Državni zbor priporočil Banki Slovenije, da v roku 30 dni pripravi in posreduje Državnemu zboru informacijo o:
- vzrokih za nastalo tako imenovano »bančno luknjo« in vlogi Banke Slovenije pri tem kot bančnega regulatorja,
- učinkovitosti sistema korporativnega upravljanja bank v državni lasti in
- načinu reševanja posledic insolventnosti poslovnih bank.
Prav tako pa poslanske in poslanci SDS predlagajo, da bi Državni zbor priporočil Vladi Republike Slovenije, da ga v 8 dneh od sprejema tega Priporočila, seznani s stresnim testom Evropske centralne banke, po katerem naši največji banki NLB d.d. in NKBM d.d. v primeru neugodnega scenarija, konec leta 2016 izkazujeta kapitalski primanjkljaj v višini 65 milijonov evrov.«.

V zvezi z upravljanjem državnega premoženja v Družbi za upravljanje terjatev bank pa poslanke in poslanci ugotavljajo, da bi morala Vlada RS pripraviti informacijo o metodologiji izračunavanja vrednosti premoženja oziroma sredstev, ki so se prenašala na DUTB iz poslovnih bank ter podati oceno primernosti takega načina vrednotenja, saj je razumevanje metodologije izračunavanja vrednosti premoženja oziroma sredstev, ki so se prenašala na DUTB iz poslovnih bank ključno za oceno uspešnosti oz. neuspešnosti ter učinkovitosti oz. neučinkovitosti upravljanja premoženja.

Poslanke in poslanci SDS tako predlagajo, da bi Državni zbor priporočil Vladi Republike Slovenije, da v roku 30 dni pripravi in posreduje informacijo o metodologiji izračunavanja vrednosti premoženja oziroma sredstev, ki so se prenašala na Družbo za upravljanje terjatev bank d.d.  iz poslovnih bank ter poda oceno primernosti takega načina vrednotenja.

Poslanke in poslanci SDS tudi predlagajo, da  Državni zbor priporoči Vladi Republike Slovenije, da ga seznani z dopolnjenim Letnim poročilom Družbe za upravljanje terjatev bank d.d. za leto 2013, v roku 8 dneh od prejema tega poročila od DUTB. Prav tako pa poslanke in poslanci SDS predlagajo, da Državni zbor priporoči Vladi Republike Slovenije, da ga seznani s Poslovno finančnim načrtom DUTB za leto 2015, v roku 8 dneh od prejema tega načrta od DUTB.«.