Revija Reporter
Slovenija

SD in PS zanikata pogovore o novi koaliciji

STA

19. jul. 2012 12:19 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

V opozicijskih Pozitivni Sloveniji in SD zanikajo, da bi že potekali pogovori o morebitni novi koaliciji, če bi premier Janez Janša na fiskalno pravilo vezal zaupnico in ta ne bi bila izglasovana. Sicer pa je malo možnosti, da bi poslanci obeh opozicijskih strank podprli vnos fiskalnega pravila v ustavo.

Vodja poslanske skupine Pozitivne Slovenije Jani Möderndorfer je pojasnil, da se bodo danes udeležili sestanka s predsednikom vlade glede fiskalnega pravila in poslušali, "kaj nam ima za povedati in kaj se bo v resnici zgodilo". V PS bodo tako počakali, dokler ne bo konkreten predlog na mizi in se bodo nato odločali.

Möderndorfer pravi, da ne ve, da naj bi se oblikovala nova koalicija in tudi ni bilo nobenih pogovorov na to temo. "Mi smo enkrat že sestavljali koalicijo in takrat smo si nabrali izkušnje. Čas je za premislek, počakati moramo, kaj predsednik vlade res želi," pravi vodja poslancev PS in dodaja, da bodo v petek "mogoče odločali samo o fiskalnem pravilu".

Glede morebitne podpore poslancev PS fiskalnemu pravilu pa Möderndorfer poudarja, da "ne spreminjajo mnenja vsaki dve uri". Res pa je, da bodo počakali, kaj bo danes povedal Janša. V PS sicer ne vidijo razloga, da bi fiskalno pravilo "tlačili v ustavo", saj je določeno že z mednarodnimi pogodbami.

Predsednik SD Igor Lukšič pa je za STA poudaril, da je o stališču SD do predloga fiskalnega pravila odločila konferenca SD. Na vprašanje, če obstaja možnost, da bi se dogovorili in podprli fiskalno pravilo v zameno za to, da umaknejo predlog zakona o državnem premoženjskem holdingu, Lukšič odgovarja, da niso trgovci.

Če bo na glasovanje o fiskalnem pravilu vezana zaupnica, verjetno nihče iz SD, tudi tisti poslanci, ki so pravilo doslej podpirali, ne bodo glasovali zanj, pravi Lukšič. Takšno glasovanje bi namreč po njegovih besedah pomenilo odločanje o podpori vladi.

Tudi vodja poslanske skupine SD Janko Veber ne pričakuje, da bodo poslanci SD podprli fiskalno pravilo. Kot je dejal, s fiskalnim pravilom sicer nimajo težav, težava pa je, ker vlada ni pripravila tudi zakona za izvajanje pravila. V SD namreč želijo jasen odgovor, ali in kako bomo pomagali prezadolženemu gospodarstvu in kako bomo lahko dokapitalizirali naše sistemske banke. "Če teh odgovorov do petka ne bo, ni za pričakovati, da bi spremenili stališče," poudarja Veber.

"Celo nasprotno, glede na to, da naj bi bila na fiskalno pravilo vezana zaupnica vladi, se odpira nova dimenzija, saj se ne pogovarjamo samo o fiskalnem pravilu, ampak o vladi, ki je predlagala kar nekaj rešitev, s katerimi močno zmanjšuje možnost gospodarske rasti," je še dejal.

Če bo premier Janez Janša na fiskalno pravilo vezal zaupnico in bo ta padla, je odprtih kar nekaj možnosti, pravi Veber. Kot pravi, je mogoče oblikovati tudi novo vlado, a le z dovolj veliko podporo parlamentarnih strank. Veber sicer pravi, da pogovorov o morebitni levosredinski koaliciji ni oziroma zanje ne ve.

Glede morebitnih predčasnih volitev pa Veber opozarja, da so že pri prejšnjih volitvah opozarjali, da to ne bo dobro za državo, a jim ni nihče prisluhnil. Dodaja, da so po volitvah ves čas opozarjali, da čim prej potrebujemo vlado s polnimi pooblastili. "Mi danes imamo vlado s polnimi pooblastili in pričakujemo, da jih bo tudi udejanjila, da reši to gospodarsko in finančno krizo," meni Veber in dodaja, da bo odgovornost, če se bo zgodilo kaj drugega, na predsedniku vlade.