Revija Reporter
Slovenija

Šarec: Ukrepe iz sporazuma z Levico bomo izvajali le, če bodo finančno vzdržni

STA

20. mar. 2019 14:02 Osveženo: 14:03 / 20. 3. 2019

Deli na:

Luka Mesec in Marjan Šarec

Bobo

Premier Marjan Šarec je danes v izjavi ob robu seje DZ poudaril, da ukrepi iz sporazuma o sodelovanju z Levico ne bodo samodejni, pač pa se bodo o njih pogovorili v delovnih skupinah. "Če ne bodo finančno vzdržni, jih ne bomo izvajali. To nam zdrava pamet pravi," je dejal. Pričakuje tudi, da bodo ukrepi dogovorjeni na Ekonomsko-socialnem svetu.

Predsednik vlade je v izjavi novinarjem spomnil, da so sporazum o sodelovanju, ki so ga koalicijski partnerji posamično v zadnjih dveh dneh podpisali z Levico, dogovorili že lani poleti, "a ni bil podpisan zaradi Levice, ker se ni strinjala z enim imenovanjem". Levica se namreč ni strinjala z imenovanjem Damirja Črnčeca za državnega sekretarja v kabinetu predsednika vlade.

Po novem letu, ko je Šarec izrazil pričakovanje, da bodo sporazum podpisali, so se po njegovih navedbah dogovorili za točke, ki so navedene v sporazumu. Zato ga čudijo nekatere izjave, tudi glede finančne vzdržnosti ukrepov v sporazumu. Po njegovih navedbah namreč že na prvi strani sporazuma piše, da bo za vsak ukrep treba najprej preveriti, ali je finančno vzdržen. Zato Šarec, kot je dejal, prav tako kot minister za finance Andrej Bertoncelj dogajanje okoli tega označuje za vihar v kozarcu vode.

S tem odgovarja tudi na kritike Gospodarske zbornice Slovenije (GZS), ki je opozorila, da sporazum vlade z Levico vodi v zatiranje zasebnega sektorja in da bo "račun sporazuma gospodarstvo stal najmanj 1,4 milijarde evrov". "Ponavlja se zgodba izpred pol leta, ko se takoj skače na vsako stvar, ne da bi se delovna skupina sestala in ne da bi bil predstavljen ukrep," pa je ocenil Šarec in pojasnil, da je že izrazil pričakovanje, da bo vsak ukrep dogovorjen tudi z Ekonomsko-socialnim svetom (ESS). Priznal je, da mu pri dvigu minimalne plače ni bilo všeč, da ESS ni bil vključen v dogovor.

Predstavniki GZS so vključeni v ESS in tam je po Šarčevih navedbah priložnost za dogovor, ki pa pomeni to, da enkrat popusti eden in drugič drugi.

"Tako ni Levica kriva za vse, od globalnega segrevanja in naprej. Biti moramo realni, vlada je koalicijska in manjšinska. Če želimo kaj narediti, se moramo pač dogovarjati," ugotavlja premier. Po njegovih navedbah je to realnost demokracije: "Demokracijo smo želeli in jo imamo. Nasprotno od tega je enopartijski sistem, kjer eden o vsem odloča."

Sporazum z Levico je tako ocenil kot nekaj, kar so dogovorili že pred časom. Stabilnost vlade pa po Šarčevih besedah ni odvisna le od tega, pač pa od vseh, ki v njej sodelujejo. Nekateri koalicijski partnerji so namreč danes priznali odvisnost vlade od Levice in njen poseben status tudi v primerjavi z vladnimi strankami.

Koalicijski partnerji so sporazum o sodelovanju z Levico pričakovano podpisali še pred današnjim ponovnim odločanjem DZ o noveli zakona o izvrševanju državnega proračuna. Po vetu državnega sveta je bilo namreč za ponovno potrditev novele potrebnih najmanj 46 glasov, medtem ko jih ima koalicija sama 43. DZ je danes novelo potrdil s 57 glasovi za in 26 proti, poleg poslancev koalicijskih strank so glasove prispevali še v Levici in SNS.