Revija Reporter
Slovenija

Šarec: Romi ste narod s ponosno zgodovino in si zaslužite tudi takšno obravnavo

STA

7. apr. 2019 6:00

Deli na:

Predsednik vlade Marjan Šarec.

Nebojša Tejić/STA

Na včerajšnji osrednji slovesnosti ob dnevu Romov v Murski Soboti je predsednik vlade Marjan Šarec poudaril, da se morajo vsi narodi vedno truditi za sobivanje in spoštovanje, predvsem pa mora vsak narod ohranjati svojo identiteto, kar je temeljna pravica.

"To je tudi spoštovanje človekovih pravic, kajti pravica enega se konča tam, kjer se konča pravica drugega. In dokler bomo drugim vsiljevali svoje, ne bomo dobili rezultata, ko pa se bomo postavili v kožo drugega, kako on čuti, kako misli in kako si želi živeti, potem bomo kar naenkrat srečnejši vsi, ne da bi sploh vedeli, kdaj. In to se mi zdi temelji poudarek današnjega dne in vseh naslednjih - spoštovanje in predvsem razmišljanje z glavo drugega. Marsikaj nam bo bolj jasno," je povedal Šarec.

Kot slavnostni govornik je uvodoma dejal, da si vsak narod zasluži pravico živeti tako, kot si želi, da si zasluži pravico ustvarjati in delati, ne da bi mu pri tem kdorkoli nasprotoval. "Tudi Slovenci smo bili v zgodovini velikokrat preganjani in kot narod mnogim nismo bili všeč, tudi za nas je veljalo, da je naš jezik dober za kmete, da si ne zaslužimo knjig, ničesar," je nadaljeval Šarec in opozoril, da na to Slovenci včasih pozabljamo.

"Romska skupnost v Sloveniji je tradicionalna skupnost in nihče, tudi v tej vladi, si ne dela utvar, da Romi niste narod. Ste narod in ste narod s ponosno zgodovino in si zaslužite tudi takšno obravnavo. Strinjam se, da še ni vse urejeno, vedno se moramo truditi predvsem za sobivanje, za spoštovanje drug drugega in za to, da poskušamo prisluhniti drug drugemu," je povedal premier.

To po njegovih besedah velja za vse narode, od vsakega posameznika pa je odvisno, kako bo gradil skupno prihodnost. Predsodki, neznanje, nevedenje in nespoštovanje so ključni za začetek sporov in trenj in da trenja preidejo v še kaj večjega, je dejal. "Mislili smo, da smo družba, ki je imuna na to, in da smo to že zdavnaj prerasli, ampak vidimo, da ni tako, da se je za to treba vedno truditi, vsak dan znova," je še poudaril Šarec.

Predsednik Zveze Romov Slovenije Jožek Horvat Muc je v pozdravnem nagovoru spomnil, da se Romi tudi danes borijo za iste cilje, kot so se ob ustanovitvi njihove organizacije v Sloveniji pred 20 leti, to je izboljšanje položaja skupnosti.

"Romi smo del evropske in slovenske skupnosti, na žalost pa smo še vedno diskriminirana skupnost, ki doživlja sovražni govor, rasizem, segregacijo, različne pritiske. Menimo, da je treba aktivnosti romske skupnosti in predvsem zveze razvijati tako, da bomo takšne pojave v slovenskem prostoru odpravili," je dejal Horvat, prepričan, da bo slovenska javnost, predvsem pa oblast, pripravljena z njimi sodelovati, jim pomagati, predvsem pa jih poslušati.

"Mnogokrat nismo slišani, za to je potrebno razumevanje, predvsem na področjih, s katerimi imamo težave, to pa so bivalne razmere, infrastruktura, izobraževanje in zaposlovanje," je sklenil predsednik romske zveze.

Slovesnosti so se med drugimi udeležili nekdanji predsednik Milan Kučan, evropski poslanec Igor Šoltes, poslanca Lidija Divjak Mirnik in Ferenc Horvath, generalni sekretar vlade Stojan Tramte in direktor urada za narodnosti Stanko Baluh.

Mednarodni dan Romov od leta 1990 zaznamujemo 8. aprila, na dan, ko je bilo leta 1971 v Veliki Britaniji prvo mednarodno srečanje Romov.